Çalışan Verimliliği için Uygulanabilir 8 Adım

Organizasyonlar ofise dönüş talimatları, ekonomik istikrarsızlık ve enflasyonun etkisi ile uğraşırken, çalışan verimliliğinin nasıl artırılacağını bilmek her liderin aklındadır.

Çalışanlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak ve iş verimliliğini desteklemek istiyorsanız işyerinde üretkenliği artırmak için sekiz adımı izleyin.

Devamını Oku

İş Yerinde Zaman Yönetimi: 17 İpucu ve Kazanımlar

Bugün araçlar, bildirimler, e-postalar, sosyal medya ve aklınıza ne geliyorsa sürekli olarak kesintiye uğruyoruz. Dikkat dağıtıcı ekonomimizde kaos norm haline geldi.

Gerçekten önemli olana odaklanmak veya doğru zamanda doğru işe öncelik verip vermediğinizi bilmek neredeyse imkansızdır. Yüksek öncelikli görevler, görünüşte acil mesajlar ve hiç bitmeyen bildirimler karşısında güne dair niyetleriniz pencereden uçup gider. 

Devamını Oku

İş Yerinde Etkili İletişim için 7 İpucu

Etkili iletişim, basit bilgi alışverişinin ötesine geçer. Verilen bilginin ardındaki duyguları ve güdüleri anlamak çok önemlidir. Mesajları başarılı bir şekilde iletmenin yanı sıra, konuşmayı aktif olarak dinlemek ve tam olarak anlamak, konuşmacının duyulduğunu ve anlaşıldığını hissetmesini sağlamak önemlidir.

Devamını Oku

Hedef Yönetimi: Uzun Vadeli Hedefler

Uzun vadeli hedefler, aylar veya yıllar sonra ulaşmak istediğiniz hedeflerdir. Bu tür bir hedef belirlemek çalışma amacınızı belirler, daha iyi kararlar vermenize yardımcı olur ve yüksek dozda günlük motivasyon sunar. Bu makalede, zaman içinde büyük işler başarmak için uzun vadeli hedeflerden nasıl yararlanabileceğinizi örneklerle açıklıyoruz.

Devamını Oku

İK Profesyonelleri için 7 Çalışan Bağlılığı Hedefi

Çalışan katılımı sağlıklı bir işletme için kritik öneme sahiptir ancak aynı zamanda sürekli olarak göz ardı edilmektedir. Günümüz ortamında, çalışan bağlılığını geliştirmek istediğinizi basitçe belirtmeniz yeterli değildir. Kasıtlı çalışan bağlılığı hedefleri belirlemeniz gerekir.

Bu makalede, çalışan bağlılığı hedeflerini belirlemenin neden önemli olduğunu açıklayacağız ve bağlılığı artıracak, iş sonuçlarını etkileyecek ve daha iyi bir iş yeri oluşturacak hedefleri nasıl belirleyeceğinizi gösterecek bazı örnekler sunacağız. 

Devamını Oku

4 Günlük Çalışma Haftası Hakkında Her Şey

Araştırmalar, çalışanların sosyal haklarda veya ücretlerde herhangi bir değişiklik olmaksızın daha az gün çalışmasına olanak tanıyan dört günlük çalışma haftasının çalışan verimliliğini ve genel mutluluğunu artırabildiğini göstermiştir. Ancak bu her şirket veya takım için doğru seçim değildir.

Devamını Oku

İş Yerinde Z Kuşağı: Anlamak ve Yönetmek

Bundan on yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Baby Boomer kuşağıysanız belki de emekliliğinizi nasıl geçireceğinizi hayal ediyorsunuzdur. Öte yandan, Y kuşağı iseniz, 10 yıllık planınızın daha üst düzey rollere geçmeyi ve kariyerinizin son on veya yirmi yılını planlamayı içermesi muhtemeldir. 

Peki ya Z kuşağı?

Devamını Oku

Yöneticiler için Kılavuz: Duygusal Zeka

Büyük liderleri bulmak zordur. Bunun nedeni kısmen, bireyleri etkili bir lider yapan becerilerin (bireyleri motive etme, ilham verme ve birleştirme yeteneği gibi) genellikle öğretilmemesidir.

Üniversiteye gittiğimizde veya işyeri eğitimini tamamladığımızda, vurgu genellikle teknik beceriler üzerindedir. Ancak işyerinde ilerleme zamanı geldiğinde, en yaygın kariyer gelişimi yöneticiliğe terfiyi içerir ve çoğu zaman yönetim konusunda eğitim yoktur.

Devamını Oku

Çalışan Ebeveynler İçin İş-Yaşam Dengesi Nasıl Desteklenebilir?

İşverenler çalışan ebeveynleri işleri ile çocuklarına bakmak arasında seçim yapmaya zorladığında, işveren her zaman kaybeder. İş-yaşam dengesinin zayıf olması nedeniyle iyi çalışanlarınızı kaybetmenin eşiğindeyseniz varlıklarınıza daha iyi destek sunmayı düşünmelisiniz. Bu makalede, iş yerinizde yetenekleri çekebilmeniz ve elinizde tutabilmeniz için ebeveynlere nasıl daha iyi bir iş-yaşam dengesi sunabileceğinizi anlatıyoruz.

Devamını Oku

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET