Çalışanları İstifaya Sürükleyen 7 Neden

Çalışanları İstifaya Sürükleyen 7 Neden

İşini oldukça iyi yapan çalışanların severek yapmakta olsalar da bir anda işlerini bırakabiliyorlar. Bu durum yalnızca çalışanları olumsuz yönde etkilemiyor, patronlar da onların isteklerini en iyi şekilde yerine getiren çalışanlarını kaybetmiş oluyor. Bu durum da doğal olarak onların iş verimlerini ciddi anlamda düşürmüş oluyor. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına ise yöneticilerin dikkat etmeleri gereken bazı konular bulunmakta.

 

1. Çalışanların Mesai Saatlerinin Çok Olması

Fazla Mesai

Birçok yönetici, iyi bir şekilde çalışmakta olan elemanlarını diğerlerinden çok daha fazla çalıştırmayı tercih ediyorlar. Çalışanlar da doğal olarak bu durumu iyi performanslarının kötüye kullanılması şeklinde algılıyor. Halbuki yöneticilerin bu aşamada iyi çalışanlarını terfi, zam ya da yeni unvanlar ile teşvik etmelidir.

 

2. Çalışanların Önemsenmemesi

Çalışanların önemsenmemesi

Ne kadar işini sevse de işini bırakan çalışanların büyük bir kısmının işten ayrılma sebebi, patronları ile arasındaki ilişki. Yöneticiler ile aradaki ilişki profesyonel olmayınca başta başarıların ödüllendirilmesi olmak üzere pek çok sorun kendini gösteriyor.

 

3. Yanlış Kişiler ile birlikte Çalışmaları

yanlış kişilerle çalışmak

Çalışkan elemanlar genel olarak yüksek performanslarının bir kısmını kendilerini yakın gördükleri ve birlikte etkili bir şekilde çalışabildikleri iş arkadaşlarına borçludur. Motivasyonu düşüren kişiler ile birlikte çalışmaları onların verimlerini çok ciddi anlamda düşürebilecektir.

 

4. İşverenlerinin İnsan İlişkilerindeki Zayıflığı

insan ilişkileri zayıflığı

Yöneticiler ve çalışanlar arasında ilişki zayıfladıkça, çalışanlar yöneticilerinden gerekli olan geri bildirimleri alamaz. Bu durumun sonrasında ise yaptığı iş ile alakalı hangi eksiklikleri olduğu ya da yöneticinin isteklerini bilemediğinden, arzu ettiği sonuçların ortaya çıkması engellenmiş olur.

 

5. Yaratıcılıklarının Kısıtlanması

Yaratıcılıkların kısıtlanması

Kaliteli çalışanların en önemli özelliklerinden bir tanesi, katkıda bulundukları hemen her şeyi olumlu anlamda ilerletmeleri. Bu aşamada önemli olan şeylerin başında ise yapacakları çalışmalarda yaratıcılıklarının önüne geçilmemesi.

 

6. Teşvik Konusundaki Eksiklik

Teşvik konusundaki eksiklik

Başarılı patronlar, çalışanları ile doğru şekilde iletişime girer ve onlara yalnızca sıradan görevler vermez. Aynı zamanda çalışanlarının içerisindeki potansiyeli ortaya çıkartır ve böylece işlerini verimli bir şekilde yapmasını sağlar.

 

7. Tutkularının Peşinden Gidememeleri

tutkuların peşinden gidememek

Çalışanların verimlerinin artması, tutkularının bir nebze de olsa peşinden gitmeleri ile gerçekleşecektir. Çünkü küçük bir dünyanın içerisine hapsedilen çalışanlar bir süre sonrasında kendilerini kötü hissetmeye başlıyorlar.

İlginizi çekebilir; 

İstifa Nedir, İstifa Ederken Bilmeniz Gerekenler

İstifa Dilekçesi Örnekleri Nelerdir?

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET