Geri Bildirim Programının Başarısız Olmasının 7 Nedeni

Geri Bildirim Programının Başarısız Olmasının 7 Nedeni

360 derece geri bildirim programları bir süredir uygulama olarak mevcuttur. Bu programlar, Dilbert çizgi filmi ve “The Office” dizisinin bölümlerinde yer aldığından beri genel yönetim uygulamaları seviyesine ulaştılar.

Bu süreci geçirmediyseniz aşağıda süreç hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Patronunuz, doğrudan raporlarınız ve iş arkadaşlarınız güçlü yönleriniz ve zayıf yönleriniz (ya da “gelişim ihtiyaçlarınız” veya “fırsatlar”) hakkında geri bildirim sağlarlar. Bu nedenle etrafınızda sizi iyi tanıyan herkesten geri bildirim alırsınız. Böylelikle sizi çevreleyen 360 dereceden bilgi alırsınız.

İyi bir şekilde uygulandığında 360 programları tüm takım üyelerinizin, kariyer yolunda sınırlandıkları veya takım içerisinde ana sorunlara yol açtıkları temel alanlarda gelişmesine izin verir. Kötü bir şekilde uygulandığında 360 programları güvensizlik, öfke, çekişmeye neden olabilir ve egzersize başlarken takımın moralini düşürebilir.

 

360 Programları Neden Başarısız Olur:

1. Patron dahil olmaz veya programın önemini göz ardı eder.

Patrondan ilgi görmeden İK tarafından yönlendirilen 360 programları etkili değildir. Patron neye önem verirse raporlarında o konuya dikkat çeker. Patron, bunların takıma yardımcı olacak şeyler olduğuna inanmalıdır.

 

2. 360 araçları/soruları çok belirsiz

Birçok 360 programı sadece kişilik profillerinden oluşur. “ESTJ mi yoksa INFP misiniz?” “Kırmızı veya mavi misiniz?” Kişilik profillerinin bu kadar popüler hale gelmesi oldukça etkileyici. Bazı insanlar bunlara gerçekten inanıyor. Yine de eğer 360 anketinizin kapsamı bu şekildeyse, takım profillerini belirli ve ölçülebilir eylemlere dönüştürmekte zorlanacaksınız. Seçtiğiniz araçların uygulanabilir bilgi verdiğinden emin olun.

 

3. İnsanlar yapıcı olmak yerine kişisel yorumlar yapıyorlar.

Bazı insanların gerçekten çok kötü bir 360 deneyimi oluyor. Bu genelde Dilbert’te tarif edilen durum ve bu durum insanların ileriye gitmesine engel oluyor. Bu oldukça kötü. Herkes egzersizin kişisel olmaktan ziyade yapıcı olma amacını taşıdığını anlamalıdır. Size söylendiğinde alınacağınız hiçbir şeyi karşı tarafa söylemeyin.

 

4. Geri bildirim almayı izleyecek plan belirlenmemiş.

360 veri sadece kullanıldığında faydalıdır. Programların çoğunluğunda sadece geri bildirim alınıyor ve hızlıca unutuluyor. Plan yok davranış değişikliği yok.

 

5. Eğer 360 sonrası takip planı yoksa, değişim sadece bir kere gerçekleşir.

Eğer şirketler 360 sonuçlarını takip etmezse değişimi genellikle sadece bir kere gerçekleştirirler. Fakat davranış değişikliği oldukça zordur ve birkaç kere hatırlatmak gerekir. 360 sonrası planı düzenli olarak yeniden ele almanız gerekir. İki yıl boyunca çeyrekler halinde yapmanız gerekir (bu uygulama sırasında aynı 360ları tekrar tekrar döndürerek algını nasıl değiştiğini görmelisiniz).

 

6. Gizlilik eksikliği.

Daha önce hiç 360 sürecinden geçmemiş kişiler ilk aşamada verilerin nasıl kullanılacağı ve gizli kalıp kalmayacağı konusunda endişelidir. Gizlilik süreci ile ilgili önceden bilgi vererek onlara ve performans değerlendirmelerini etkilemeyeceği söyleyerek güvence vermelisiniz. Fakat birçok müşterimiz, iki yıllık dönemsel takip süreçlerinde kendi İK çalışanları yerine bizden “koçluk” yapmamızı istiyorlar. Çünkü şirketteki İK genellikle başka işlerle meşgul oluyor ve çalışanlar iki yıllık takip süreci boyunca planlarında nasıl ilerledikleri konusunda şirketteki İK çalışanlarına göre dışarıdan gelene koçlara daha rahat açılıyorlar.

 

7. Güçlü yönleri unutup sadece zayıf yönlere odaklanmak.

Bazı durumlarda şirketler 360 süreçlerinde ortaya çıkarılan güçlü yönleri tamamen görmezden geliyorlar. Tavırları genellikle “zayıf yönlerinizi bulmalı ve onları yok etmeliyiz” şeklinde oluyor. A türü yöneticiler bundan besleniyorlar ve genellikle hiç zayıf yönlerinin olmamasını istiyorlar ve güçlü yönlerini unutuyorlar. Gerçekte güçlü yönlerimiz sizi kariyerinizde o noktaya getiren yapılardır. Zayıf yönlerinizi geliştirmek için çalışın ama asla güçlü yönlerinize güvenmekten vazgeçmeyin.

 

Eğer yukarıda belirtilen noktaların tersini uygularsanız daha pozitif deneyim, takımınızdaki her bir kişiye yardım etmeye ve takım olarak çalışmaya yol açarsınız. 360 kötü bir şekilde uygulandığına felakete dönüşebilirler. Fakat iyi bir şekilde uygulandıklarında takımın ve kurumun büyümesini hızlandıran temel kısımı olurlar.

Pusula360'ı ücretsiz denemek için tıklayın.

Kaynak

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

  • PAYLAŞ

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Pusula360'a üye olun, 14 gün boyunca ücretsiz kullanın.

HEMEN ÜCRETSİZ DENEYİN