Çalışanla Zor Bir Konuşma Yapmanın 7 Yolu

Eğer insanları yönetiyorsanız, İnsan Kaynaklarında çalışıyorsanız veya iş yerindeki arkadaşlarınıza önem veriyorsanız, bir gün zor bir konuşma yapmanız kaçınılmaz bir gerçektir.

İnsanlar işe uygun giyinmiyor ve profesyonelce çalışmıyor. Bazen kişisel temizliklerine dikkat etmiyorlar. Cilveli tavırlar cinsel taciz sorununa yol açabilir. Dağınık bir masa düzensiz bir zihnin yansıması olabilir. Geri getirilmeyen yiyecek kutuları karıncaları çekebilir.

Kaba bir dil profesyonel değildir. Kulüpte, partide veya sahil kenarında dekolte sergilemek de. Başkaları yıkansın diye kirli bulaşıklarınızı ortada bırakmak kabadır.

Bu örneklerden herhangi biriyle daha önce karşılaştınız mı? Bunlar sorumlu bir geri bildirim çağrısında bulunan davranışlardır. Bu adımlar insanlara profesyonel bir geri bildirim vermeniz gerektiğinde zor bir konuşmayı sürdürmenize yardımcı olacaktır.

Zor Bir Konuşmada Geri Bildirim Sağlayacak Adımlar

 

1) Geri bildirim sağlamak için izin isteyin. Çalışanın patronu olsanız bile, konuşmaya paylaşmak istediğiniz geri bildirimler olduğunu belirterek başlayın.  Doğru zaman olup olmadığını veya çalışanın başka bir yer veya zaman seçmek isteyip istemediğini sorun. (Tabi ki de mantık çerçevesinde.)


2) Çalışanlara geri bildirimi alacakları yöntem ve zaman konusunda kontrol vermek, zor geri bildirimleri alırken olan kabullenme durumu üzerinde fark yaratacaktır.

 

3) Yumuşak bir giriş yapın. Doğrudan geri bildirim vermeyin. Kişiye potansiyel olarak utanç verici geri bildirimi kabullenmesi için şans tanıyın. Çalışana paylaşılması zor bir geri bildirim vermeniz gerektiğini söyleyin.


Konuşmada üsteleneceğiniz rolün zor olabileceğini ve rahatsızlık duyduğunuzu da söyleyebilirsiniz. Birçok insan kişilerin kıyafetleri veya davranışları hakkında geri bildirim verirken geri bildirimi alan kişiler kadar rahatsız olurlar. Bu normal ve insanidir. Kimse başka bir insanı üzmek veya kötü hissetmesini sağlamak istemez.

 

4) Genellikle, diğer çalışanlar davranışlarınız, alışkanlıklarınız veya kıyafetleriniz hakkında şikayet ettiği için geri bildirim alma konumunda olursunuz. Birçok insandan geldiğini belirterek geri bildirimi arttırma eğilimine girmeyin veya kaç kişinin şikayetçi olduğunu belirterek geri bildirim sorumluluğundan kaçmayın. Bu durum utancı arttırır ve geri bildirimi alan insanın iyileşmesine zarar verir.

 

5) En iyi geri bildirim açık ve basit olandır. Lafı dolandırmayın. Seninle konuşuyorum çünkü kurumun başarısı için üstüne düşmen gereken bir sorun var.

 

6) Kişinin davranışını değiştirmesi sonucu oluşacak etkiyi olumlu bir bakış açısıyla sunun. Çalışana hiçbir şey yapmamanın kariyerini ve işini nasıl etkileyeceğini söyleyin.

 

7) Çalışanın davranışı değiştirmesi için ne yapması gerektiği konusunda anlaşın. Bazı durumlarda yarın gibi son tarih belirleyin. Diğer durumlarda ilerlemeyi değerlendirmek için zaman aralığı belirleyin.

Çalışanın ilerleme kaydedip kaydetmediğini görmek için geri bildirimden hemen sonra takip edin ve eğer bir şey değişmediyse ek önlemler gerekip gerekmediğini belirleyin. Sorunun olması bozulmaların olası olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda çalışanın tam olarak anlaması için geri bildirimi daha da açın.


Daha sonraki adımda daha fazla geri bildirim ve disiplin eylemi gerçekleştirin.

Zor konuşmaları sürdürmekte başarılı olabilirsiniz. Uygulama yapın ve bu adımlar zor bir konuşmayı sürdürmek için gerekli rahatlık seviyesine ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta zor konuşmalar değer verilen çalışanın başarısı ve başarısızlığı arasındaki farkı belirleyebilir.

Zor konuşmaları sürdürecek kadar değer verin.

Kaynak

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

ÜCRETSİZ DENEYİN!

Pusula360’a şimdi üye olun, 3 hediye kredinizle kullanmaya hemen başlayın.

HEMEN ÜCRETSİZ DENEYİN