Beden Dilinizi Doğru Kullanmak için 6 İpucu

Beden Dilinizi Doğru Kullanmak için 6 İpucu

Sayfalarca eserlere konu olan ve insan hayatından ipuçları veren beden dili aslında kişilerin kafalarından geçen düşüncelere göre vücutlarının şekil almasına deniyor.

Bir kediden örnek verirsek karnı acıktığında sizden bir şey istemek için gelip kucağınıza yatabilir ve ya bacaklarınıza dolanabilir. Bu durumda siz kedinin açıkmış olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. İnsanlardaki beden dili de böyledir. İsteklerin ve düşüncelerin yansıması olan beden dilini iyi okumak karşınızdaki kişi ile daha kolay iletişim kurmanızı sağlayacağı gibi karşı tarafın beklentilerini de anlamanızı sağlayacaktır. İş hayatınızda sürekli başka insanlarla görüşmeler yapıyorsanız ya da çalışanlarınız bulunuyorsa onları kısa sürede anlamak için beden dili size vazgeçilmez ipuçları verecektir.

Düşünceleri Beden Dilinden Okumaya Hazır Mısınız?

Karşınızda onlarca insan var ve sizden bir şeyler anlatmanızı bekliyorlar. Bu insanlara karşı beden dilinizi doğru bir şekilde kullanmadığınızda dediklerinizin yanlış anlaşılma ihtimali çok yüksek. Bu nedenle beden dilinizde şunlara dikkat edin:

1. Duruşunuzu Doğru Ayarlayın!

Beden Dili Dik Durmak

Beden dilini kullanırken kendinize olan güveninizi yansıtmak istiyorsanız her zaman dik durmaya çalışın. Vücudunuzun dik durması her zaman size saygı kazandırır. Eğer oturuyorsanız duruşunuz yine dik olsun ve oturduğunuz yerde çekingen durmak yerine bulunduğunuz konumu doldurun. Bu pasif değil aktif ve etkili olmanızı sağlayacaktır.

 

2. Mesafeler ve Göz Teması Önemli!

Beden Dili Göz Teması Kurmak

Eğer iş hayatında karşınızdaki kişiye bir şeyler anlatmaya çalışıyorsanız mutlaka aranızda biraz mesafe olmasına dikkat edin. Göz temasında da aynı mesafeyi koruduğunuzda karşınızdaki kişi sizin hakkınızda saygılı biri olduğunuzu düşünecektir.

 

3. İlk İzlenim Çok Önemli!

Beden Dili Kıyafet

İnsanlar için ilk 30 saniye ilk izlenimlerin kazanıldığı zaman aralığıdır. Bu nedenle kılık kıyafetin ve en ufak davranışların dahi seviyeli, kontrollü ve dikkatli olması gerekir. Beden dilinize ek olarak kıyafetlerinizin temiz olması, telaşlı ve ya sakin olmanızda beden dilinizden anlaşılacaktır.

 

4. Gözlerinize Dikkat Edin!

Beden Dili Göz Teması

Beden dilinde gözlerin sık sık kapatılıp açılması heyecanlı ve öfkeli biri olduğunuzu gösterir. Eğer hiç kırpmıyorsanız bir an önce bitsin gideyim tavrını yansıtabilir. Ancak karşınızdaki insana bakıyor ve dediklerine gözlerinizle cevap veriyorsanız ilgili ve saygılı görünmenizi sağlar. Karşınızdakine dik dik bakmak saldırgan olmanıza işarettir.

 

5. Ellerinize Yer Bulun!

Beden Dili Gergin görünmek

Beden dilinde bir yere sabitlenmesi en zor olan organlar ellerdir. Elleriniz açık duruyorsa sevecen ve samimi birisinizdir. Elleriniz ensenizde ya da başınızda geziyorsa sinirli, elleriniz açılıp- kapanıyorsa ve sürekli konum değiştiriyorsa gergin, elleriniz yüzünüzden uzak duruyorsa özgüven sahibi görünürsünüz.

 

6. Ayaklar, Ayaklar!

Beden Dili Ayaklar

Eğer ayaklarınız yere sabitlenmişse bu karşınızdaki kişiyi dinlediğinizi gösterir. Ayaklarınızı birbirine dolamışsanız kaçmaya çalıştığınızı, ayaklarınız yanlara açılmışsa özgüven sahibi, ayaklarınızı sallıyorsanız gergin ve sinirli, ayaklarınız düz duruyorsa samimi ve içten biri gibi görünürsünüz.

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET