Yönetici ve Çalışan Arasındaki İlişki Nasıl Olmalı?

Yönetici ve Çalışan Arasındaki İlişki Nasıl Olmalı?

Bir işte yönetici pozisyonunda olan kişi, yapılacak işi ya da çalışanları organize eden ve onların işleri sorunsuz bir şekilde yapmasını sağlayan kişi olarak da bilinmektedir. İnsanların bir kısmı yöneticiliğin kolay olduğunu düşünse de bu konuda yeterli deneyime sahip olmayan kişiler ne yazık ki çalışanlarını gerekli şekillerde yönlendiremez. Öyle ki pek çok personel işten çok yönetici ile aynı ortamda kalmak zorunda olduğundan işini değiştirir ya da verimi düşer.

İş dünyasında var olan iletişimsizliği ortadan kaldırmak adına yönetici ile personel arasında duvarlar olmadan şeffaf bir ilişki bulunmalıdır. Gerek sorunlar gerekse başarılar esnasında yönetici doğrudan çalışanları ile görüşmeli ve onlarla var olan durum ile alakalı görüşmelidir.

Disiplin, iş yaşamında olması gereken bir durumdur. Ancak yöneticinin disiplini uygularken dikkat etmesi büyük bir önem taşıyor. Çünkü aksi bir durumda yani karşıda çocuk varmışçasına sesin yükseltildiği durumda istenilenden çok daha farklı bir sonuç ortaya çıkacaktır. Bunun yerine eğer ki bir sorun varsa yönetici ve çalışanın bire bir görüşmesi gerekir.

Yapılacak olan düzenli toplantılarda gerek yönetici gerekse personel fikirlerini sorunsuz bir şekilde birbirine iletebilmelidir. Böylece yapılması gerekenler ve ofis içinde verimi arttırmak tahmin edilenden çok daha kolay bir şekilde yapılabilecektir. İş yerinde meydana gelecek sorunlar karşısında yöneticinin yapması gereken en önemli şey, konuya yapıcı bir şekilde yaklaşmaktır.

Bunun nedeni ise zaten sorundan dolayı çalışanın kendini kötü hissetmesidir. Bir de üstüne yöneticinin yıkıcı bir şekilde onunla konuşması sonrasında kişinin verimi ciddi anlamda düşecek, bu işi artık yapmak istemeyecektir. Örneğin işin bir kısmında sorun varsa, yöneticinin önce beğendiği kısımları söylemesi; sonrasında ise istenildiği gibi olmayan kısımları karşı tarafı kırmadan söylemek gerekecektir.

Yönetici, içinde bulunduğu insanları yönlendiren kişidir. Dolayısıyla onların iş yaşantısında oluşan sorunlar ile alakalı tam teşekküllü bilgi sahibi olmalıdır. İlk başlarda bu durum çok zormuş gibi görünse de yöneticinin çalışanlarını incelemesi ve oluşan sorunlara vakit kaybetmeden çözüm bulması, verimli bir çalışma hayatının temel taşlarından bir tanesini oluşturur.

Pusula360, personellerinizi yetkinlik ve hedef bazlı değerlendirmenize olanak tanır, sunduğu raporlar ile işinizi kolaylaştırır. Ücretsiz denemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Pusula360’ı ücretsiz denemek için tıklayın

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET