Ofiste Üretkenliği Artırmanın 8 Yolu

Ofiste Üretkenliği Artırmanın 8 Yolu

İş yaşantısında en fazla hakkında şikayet edilen konuların başında verimliliğin düşmesi geliyor. Kimi zaman bu durum öylesine ciddi boyutlara ulaşıyor ki işverenler ofis içerisinde üretkenliği arttırmak adına neler yapması gerektiğini araştırmaya başlıyor.

1. Temiz Hava Alın

Temiz hava alın

Sürekli aynı ortamda olmak, bir süre sonrasında ağırlaşacak havadan dolayı modun düşmesine neden olacaktır. Çünkü bir ofis içerisinde uzun süre kalmak, buradaki karbondioksit oranının artması anlamına gelir. Bunun sonrasında da çalışan kişiler kendilerini yorgun hissetmeye başlarlar. Durumun önüne geçmek adına belirli zamanlarda mola verilmesi ve bu esnada temiz hava alınmalıdır.

2. Gürültüyü Azaltın

Ofiste gürültüyü azaltın

Bulunulan alanda ciddi anlamda gürültü kirliliği olması; performansın %66'lara varan oranda düşmesi anlamına gelmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki büyük ve gürültülü bir ortamda çalışan kişilerin yaklaşık %99’unun performansı gürültü nedeniyle düşüyor ve kişilerde konsantrasyon bozukluğu ortaya çıkıyor.

3. Çalışanlara Özel Alanlar Hazırlayın

Çalışanlara özel alanlar

Herkesin birlikte çalıştığı ortamlarda kişiler kendilerini işlerine tam olarak veremezler. Gerek oluşacak gürültü gerekse kişinin diğer çalışanlar ile sürekli olarak iletişime geçmesi sonrasında veriminde düşüşler meydana gelecektir.

4. Dikkat Dağıtan Şeyleri Ortadan Kaldırın

ofiste dikkat dağıtan şeyler

Konsantrasyonun kaybolmaması adına mümkün olduğu kadar sade bir çalışma ortamı yaratmak gerekiyor. Aşırı doldurulmuş alanlarda beyin çok daha hızlı bir şekilde yoruluyor. Doğal olarak bu durum da iş hayatındaki başarıyı engelliyor. İlginizi çekebilir; Başarılı bir toplantı için 7 öneri

5. Ofisinizi Canlandırın

Ofisinizi canlandırın

Ofis içerisinde yer alacak canlı bitkiler, çalışanların işlerindeki üretkenliğin artmasına yardımcı olmaktadır. Yeşillendirilen bir ofis içinde çalışan kişiler işlerini çok daha hızlı bir sürede bitirebiliyor.

6. Sıcaklığı Ayarlayın

Ofis sıcaklığını ayarlayın

Ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olması, çalışanların performansını düşüren başka bir konu. Ofiste yüksek verim almak adına sıcaklığın mutlaka 21 ila 23 derece arasında olması gerekiyor. Böylece kişiler üşümeden ya da sıcaktan bunalmadan çalışmalarına devam edecektir.

7. Güneş Işığından Yararlanın

Güneş ışığından yararlanın

Çalışma alanının güneş alması demek, kişinin çok daha verimli bir şekilde çalışacağı anlamına geliyor. Geçmiş dönemlerde yalnızca yöneticiler tarafından kullanılan güneş alan alanlar, artık çalışanlar tarafından da kullanılıyor.

8. Çalışanları Motive Edin

çalışanlarınızı motive edin

Çalışanlar kimi zaman kendilerini bulundukları yer ile bağdaştıramazlar. Onlarla birlikte eğlenceli şekilde vakit geçirmeniz, işlerine dört elle sarılmalarına yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir; İş Hayatında Zamanı Verimli Kullanmanın 8 Yolu

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET