İyi Bir Lider Olmak İçin Nereden Başlanmalı?

İyi Bir Lider Olmak İçin Nereden Başlanmalı?

İş yaşantısında lider olmak herkesin en fazla üzerinde olduğu konulardan bir tanesi olsa da iş bunu uygulamaya dökmek olduğu zaman ne yazık ki istenilen şeyler elde edilememektedir. Halbuki liderlik adına atılacak birkaç adım sonrasında, çok kısa süreler içerisinde çevrenizdeki kişileri etkiniz altına almaya başlayacak ve liderlik yetkinliğinizi geliştirebileceksiniz.

Çalışanların büyük bir kısmı, konu liderlik olduğu zaman risk almaktan kaçınırlar. Ancak iş hayatında rahat olmak, kişinin çevresi ile bağlarını koparması ve formunu kaybetmesi anlamına gelecektir. Bunun yerine kimsenin risk almak istemediği şeyleri yapın ve sonucu kötü olsa bile yaptığınız işten geri adım atmayın. Böylece yaptığınız işi kötü sonuçlatan biri olarak değil, o işi kimse üstlenmezken üstlenen kişi olacaksınız.

Bir kişinin liderlik konusunda yapabileceği en doğru şey, iletişim kurmaktır. Çünkü doğru ve etkili bir şekilde iletişim kurmak kişiyi herkesin üstünde sözü dinlenen biri yapabileceği gibi liderlik yeteneğinizin de ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Çalışanlar ile kurulacak ilişki sayesinde herkesin görevi, yetenekleri, iyi veya kötü tarafları, yapabileceği şeyler hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olunur. Böylece yapılacak yeni projelerde takım oluşturulacağı zaman kime ne görev verilmesi gerektiğini bilirsiniz.

Normal yaşantıda olduğu gibi iş yaşantısında da çeşitli kötü olaylar meydana gelebilir. Böylesi durumlarda liderlik yapmak her şeyden çok daha büyük bir öneme sahip olacaktır. Çünkü olumsuz durumlarda kızıp köpüren, duygularına hakim olamayan kişilerden iyi bir lider olmaz. Bu esnada yapılması gereken şey, öncelikle var olan kötü durumun ne olduğunu iyice kavramak ve sonrasında da bu durumu düzeltmek adına yapılması gerekenleri sakin şekilde düşünmektir. Burada da devreye liderliğin diğer bir özelliği olan sorumluluk geliyor. Öyle ki pek çok kişi sahip olduğu sorumluluğu kaldıramadığı için iyi bir lider olamıyor. Sorumluluğun bilincinde olmak, var olan bu gücü doğru bir şekilde kullanmaya yardımcı olacaktır.

İş yaşantısında iyi bir lider olmak adına fırsatları görmeli ve oluşan olumsuz durumlarda bile yeni fırsatları aramaya devam etmelisiniz.

"Liderlik; yapılmasını arzu ettiği şeyi, sanki kendileri arzu ediyormuşcasına başkalarına yaptırabilmektir." Dwight Eisenhower

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET