Çalışanlarınızı Ne Kadar Takdir Ediyorsunuz?

Çalışanlarınızı Ne Kadar Takdir Ediyorsunuz?

Takdir edilmek beğenilmek, değer verilmek, çalışmaların olumlu yönde olduğunu anlatmak amacıyla düşünceleri belirtmek gibi anlamlara gelmektedir. Takdir edilmek kelime anlamı olarak oldukça büyük anlamlar ifade etmiyor olsa da günlük hayattan çalışma hayatına kadar her alanda büyük değişimler meydana getiren bir olgudur. Özellikle de iş hayatında takdir edilmek, her çalışan için motive ve daha fazla verim anlamına gelmektedir.

 

Çalışanlar Takdir Edildiğinde…

  • İş ortamında takdir edilmek kişinin kendini daha fazla önemli ve sorumluluk sahibi bir insan olarak hissetmesini sağlar. Çalışanlar için ortaya koyulan takdir ödüllerinden ziyade çalışanı asıl motive eden etken diğer çalışanların arasından seçilmiş olmasıdır.
  • İş hayatında kendini kanıtlama imkânı veren takdir edilme duygusu kişinin çalışmalarına daha fazla yoğunluk vermesini ve takdir edilmeye layık olmak adına daha istekli çalışmasını sağlar.
  • Takdir edilen çalışanın idari sorumluları ile iletişimi daha da kuvvetlenir ve örnek olacak çalışmalara imza atmak adına verimli bir çalışma ortamı hazırlar.
  • Bir çalışanın takdir edilmesi sadece takdir edilen kişi için değil diğer çalışanlar içinde tetikleyici bir durum olacağından iş verimi de artar.

Takdir edilmenin çalışma hayatına olan katkılarını görmek için mutlaka şirketlerde çalışma hayatına yön verecek dinamiklerden biri olarak takdir kültürünün yerleştirilmesi gerekir. Başarılı olan çalışanlara maddi ödüller, yazılı takdirler, şirket içerisinde duyuru, sosyal açıdan kullanabileceği ödüller (maç, sinema… bileti, tatil, vs.) verilmesi ve bunun şirket içerisinde bir düzene oturtulması çalışma verimini %70-90 artıracaktır.

İlginizi çekebilir; Çalışanlara Gönderilebilecek 12 Takdir Mesajı

Genel Değil Özel Takdirler…

Çalışanlar takdir edilirken ölçüyü aşmamaya ve diğer çalışanları soğutmamaya dikkat edilmeli, hangi sebepten dolayı takdir edildiği mutlaka belirtilmelidir. Haftanın iyi çalışanı ve ya günün en çalışkanı gibi klişe söylemlerle değil meslek alanına uygun olan ve daha özele inilmiş takdirler kullanılmalıdır.

 

Takdir Etme Zamanını Ertelemeyin!

Çalışanlarınızı takdir edilecek bir çalışma içerisinde gördüğünüz halde bu durumu ertelemek verimi düşürmek gibidir. Yaptığınız toplantı yerine gelecek haftaki toplantıyı takdir etmek için beklemeniz sizler için ekstra çalışmayı kaybetmek anlamına gelecektir.

 

Başarıyı Paylaşın!

Takdir edeceğiniz çalışanlarınızın başarı hikâyelerini paylaşın. Bu hikâyelerden çıkacak dersler sayesinde diğer çalışanlarınızın da kendi hikâyelerini oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. Takdir edeceğiniz kişilerin kişilik özelliklerine dikkat etmeniz ve nasıl bir takdir edilmeden hoşlanacağını bulmanız da doğru bir takdir çalışması olacaktır. Zamanınızı çalışanlarınıza ayırdığınızı ve onları önemsediğinizi fark ettirmeniz de hem bir yönetici olarak hem de çalışan ilişkileri ve iş hayatı açısından büyük bir verimlilik sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET