İş Hayatında Ego

İş Hayatında Ego

Ego kişinin kendini aşağılarda görüp yükselmek istemesiyle başlayan bir olgudur. Bu yönüyle bakıldığında ego sahibi kişiler bulundukları unvanlarda kalmak istemeyip yükselmeyi hedefleyen ve bu alanda çalışmalar yapan kişiler olmaktadır.

İş hayatında ego kimi zaman başarıyı getiren bir etken olsa da kimi zamanda çalışmalara zarar verici etkileri görülebilmektedir. İş hayatında üst makamlara yükselme niyetinde olan insanlara bakıldığında bu kişiler için ego itici bir güç haline gelir. Ego nedeniyle işlerine yoğunlaşan kişiler içinse hem yapmış olduğu çalışmalarda hem de iş hayatında başarı kaçınılmaz bir sonuç olmaktadır.

İş Hayatında Ego Nasıl Kullanılmalıdır?

Egonun doğru yöne empoze edilmesi ve ölçülü olması iş hayatında başarılı olmanın en önemli kuralıdır. Egodan gelen gücün mutlaka daha verimli çalışmaya ve başarılı işler çıkarmaya yönelik kullanılması gerekir. Kişiler bunun için çalıştıkları alanlara bağlı olmalı ve sadece işlerini düşünmelidirler. Bunun dışında egonun gereğinden fazla kullanılması nedeniyle çalışmalar büyük zararlar alabilir. Egonun çalışma alanından çalışma arkadaşlarına ya da yöneticilere kayması ile birlikte kişisel çıkarlar söz konusu olur ve bu da çalışmaların aksamasının önemli nedenlerindendir.

İlginizi çekebilir; İyi Bir Takım Lideri için 8 İpucu

Olumlu ve Olumsuz Ego Yansımaları Nelerdir?

İş hayatında egonun olumlu yansımaları yüksek verim ve başarılı çalışmalar olarak kendini gösterir. Ego sahibi olan kişinin kendini kontrol edebilme gücü olduğu için sadece çalışmalarına yönelmesi şirket açısından artı puan olmaktadır. Ancak iş hayatında egonun olumsuz kullanımı nedeniyle ego sahibi kişiler genellikle yargılamadan ve düşünmeden çalışmaya başlarlar. Gözü kara bir savaşçı gibi olan bu kişiler diğer çalışma arkadaşlarına emirler yağdırırlar ve kendi hatalarını görmezler. Bu da şirket çalışmalarında düşüş yaşanmasına ve motive düşüklüğüne neden olur.

İş Yaşantısında Olumlu Ego Sahibi Olmak İçin…

İş yaşantınızda ego sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız ve bunu olumlu yönde kullanarak başarıyı yakalamak istiyorsanız yapacağınız her şeyi kişisel olarak değil bir şirket olarak yaptığınızı unutmayın. Müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap vermenin birinci kural olduğunu unutmayarak kişilere odaklı bir çalışma ortamı oluşturmayın. Kendinizi her şeyi bilen biri olarak görmek yerine öğrenci konumunda kalın. Sürekli olarak yeni bilgiler öğrenmeye çalışın. Çalışma arkadaşlarınızla ortak amaçlar üzerinde buluşmaya çalışın.

Ne kadar çok bilgi, o kadar düşük ego. Ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego. Albert Einstein

İlginizi çekebilir; Çalışanlarınızı Ne Kadar Takdir Ediyorsunuz?

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET