İş Hayatında Zamanı Verimli Kullanmanın 8 Yolu

İş Hayatında Zamanı Verimli Kullanmanın 8 Yolu

Dünyalar yükünce mücevherler, altınlar, paralar verilse dahi hiç biri zaman kadar değerli olamaz. Yaşandığı anda biten ve insan hayatında geri alınması mümkün olmayan zaman kavramı iş hayatında ise her zamankinden daha değerli olabiliyor.

Dakikalarla hatta saniyelerle yarışan iş hayatında bir adım önde olmak isteyenlerin mutlaka zamanı verimli bir şekilde kullanması ve zaman yönetimi konusunda uzman olması hayati önem taşıyor. İş yaşantısında en yüksek verimi elde etmek isterken dikkat edilecek ayrıntıların başında gelen zaman için önceden hesaplamalar yapmak ve planları uygulamaya geçirmek en doğrusu olacaktır.

Zaman Sizi Değil, Siz Zamanı Yönetin!

zaman yönetimi

Zaman yönetimi deyince akla ilk gelen zamanı nasıl kullanacağını belirlemek, her şeyi bir vakte sıkıştırmak gibi görünebilir. Ancak zamanı yönetmek demek zamanın nerelerde geçtiğine bakarak kayıp giden bölümlerini daha verimli hale getirmek demektir. Ofis ortamında yetiştiremediğiniz işler bulunuyorsa ya da vaktinizin azlığından yakınıyorsanız işiniz dışında neler yaptığınıza bakabilirsiniz. Telefon görüşmeleriniz uzuyorsa kısaltabilir, işten işe geçmek yerine bütün işleri bir sıraya koyarak bitmeden bir başkasına geçmeyebilirsiniz.

 

Önceliklerinizi Belirleyin!

zaman yönetimi

Hayatta bazı kişilerin nasıl önceliği varsa iş hayatınızda da bir öncelik sıralaması olmalıdır. Bazı işleriniz gerçekten çok emek isteyen ve önemli işlerdir. Diğer işleriniz ise fazla gayret gerektirmeyen rutinler olabilir. Böyle bir durumda kendiniz için önemli gördüğünüz öncelikli olan işinizi seçmeniz ve bir an önce ona başlamanız iş hayatında zamanı kullanmak adına oldukça faydalı olacaktır.

İlginizi çekebilir; İş hayatınıza değer katacak 6 TED konuşması

Dinlenmeyi Unutmayın!

zaman yönetimi

Çalışmaların yoğun olduğu bir zamanda uyuklamalar, esnemeler, sürekli pozisyon değiştirme gibi durumlar görüldüğünde kişilerin 15-20 dakika kadar dinlenmeleri gerekir. Bunun nedeni ise beynin çok yoğun olduğu ve artık bilgi alamayışından kaynaklanmaktadır. Eğer bu belirtiler görülürse kişilerin sadece işlerini değiştirmeleri ve daha hafif olan ve zihni yormayan işlere yönelmeleri zaman sıkıntısını ortadan kaldıracaktır. Yeni başlanan iş sırasında da aynı belirtiler görülürse gözleri kapatarak beyne bilgi alışının kapatıldığı uyarısı verilmelidir. Dinlenme sonrasında daha verimli çalışmak mümkün olacaktır.

 

İşinize Odaklanın!

zaman yönetimi

Çalışma hayatının en önemli sorunlarından olan odaklanamama zaman kaybının en sık yaşandığı durumdur. Kişilerin çalıştıkları mekâna geldikten sonra işlerine yoğun bir şekilde odaklanmış olarak işe başlamaları kısa bir sürede yaptıkları işleri bitirmeyi sağladığı gibi zaman kaybını da önleyecektir. Odaklanma sorununu önlemek adına kişilerin planlamalar yapmaları ve kendilerini psikolojik açıdan çalışmaya ve işleri kısa sürede bitirmeye hazırlamaları gerekir.

 

Çalışmanızı Bölen Konulara Bir Çizgi Çekin!

zaman yönetimi

Çalışma hayatında vakit kaybına neden olanlardan biri de çalışmamız sırasında araya girerek bizleri işimizden alıkoyan durumlardır. Çalışırken telefonun çalması ve ya bir arkadaşımızın gelmesi nedeniyle uzun süre konuşmak zorunda kalmanın verdiği zaman kaybı bizleri zor durumda bırakacaktır.

 

Saatlerinizi İleri Alın!

Çalışma hayatında gün 24 saat yerine 30 saat olsa dahi işlerinin yetişmeyeceğini düşünen insanlar olabilir. Bunun yerine güne erken başlayarak verimli saatleri kullanmak ve saatleri ileri alarak her işe daha önce başlamış olmak büyük bir zaman kazanmamızı sağlayacaktır. Bunun için telefon ve kol saatinizle işe başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Başarılı İnsanların 9 Masrafsız Alışkanlığı

Planlarınızda Kararlı Olun!

zaman yönetimi

İş yaşantınız için oluşturduğunuz planları uygularken esnek davranmayın. Bugün bir işiniz varsa izlemek istediğiniz dizinin yeni bölümü için onu yarına ertelemeyin. İşlerinizi gerekli durumlar dışında kendi istekleriniz için değiştiriyor olmanız kısa sürede iş hayatınızda patlaklar verecektir.

İlginizi çekebilir; Erteleme Sorunuyla Başa Çıkmak için 7 İpucu

Not Tutmayı İhmal Etmeyin!

zaman yönetimi

Bazı şeyleri unutmak ve zaman ayıramamak iş hayatında büyük bir problem olacaktır. Bu nedenle sürekli olarak işlerinizi not ettiğiniz ve saat ayarlaması yaptığınız bir defter üzerinden ve ya telefon programları ile işlerinizi kendinize hatırlatabilirsiniz. Gün içinde yoğunluğun verdiği unutkanlık ve yetişmeyen işlerden kurtulmak adına sizin yerinize zamanı yöneten bir alarm sistemi faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET