SGK İşe Giriş Bildirgesi Nedir? Nasıl Yapılır?

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nedir? Nasıl Yapılır?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde kurumlar yeni işe alacakları çalışanların, işe giriş bildirgesini SGK’ya eksiksiz ve tam zamanında yapma yükümlülüğüne sahiptir. Çalışanlar açısından da sosyal güvenceler açısından büyük bir öneme sahip bu hususta, her iki tarafın da bilgi sahibi olması önem taşımaktadır.

Bu yazımızda Personel İşe Giriş Bildirgesi Nedir, Personel İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır, Personel İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Yapılmalıdır, Personel İşe Giriş Bildirgesini Vermeme veya Geç Vermenin Cezası Var mıdır? gibi birçok sorunun cevabını arayacağız.

Personel İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

Personel işe giriş bildirgesi, yeni işe alınmasına karar verilen bir çalışan için yapılması en mühim olan işlemlerden biridir. Bir kişinin sigortalı sayılabilmesi için işçi veya işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu'na işe giriş bildirgesinin yapılması gerekmektedir. Kurumların bünyesinde işe aldıkları her bir çalışan için gerçekleştirmesi gereken bir prosedürdür ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda da açıkça belirtilmiştir. İş esnasında gerçekleşebilecek kazalar konusunda veya çalışanların sosyal hak ve güvencelerinin korunması açısından işverenler tarafından titizlikle yürütülmesi gereken bir durumdur. Çalışan 2 aylık deneme süresine dahil olsa bile işe giriş bildirgesinin yapılması gerekmektedir.

Bilinmelidir ki sigortasız işçi çalıştırmak yasal değildir ve kurumlara cezai yaptırımları bulunmaktadır. İşe giriş bildirgesinin işveren tarafında, Sosyal Güvenlik Kurumunda ve işe yeni başlayan kişide bulunması gerektiği unutulmamalıdır.

Personel İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır?

Personel işe giriş bildirgesi yapmak eski usul yöntemlerden sonra oldukça kolay ve hızlı birkaç işlemden oluşmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait internet sitesine girerek ilgili sayfadan yapılabilmektedir. Açılan sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu hesabına giriş yaparak karşınıza çıkan ekranda yeni işe alacağınız kişinin TC Kimlik numarasını girip işlemi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. TC kimlik numarasıyla sorgulama yaptığınızda sayfadaki bilgiler ilgili kişiyle uyuşuyorsa işe giriş bildirgesi formunda ki gerekli bilgileri doldurmaya devam etmelisiniz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra işe giriş bildirgesini onaylama butonuna tıklayıp süreci tamamlamış olacaksınız. Tüm bu süreç yine zahmetsiz bir şekilde Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için aynı şekilde gerçekleştirilir. Yarı zamanlı ya da part-time işe başlayan çalışanlar için de bu kısımdan işe giriş bildirgesi yapılabilmektedir.

 

 

SGK İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Personel işe giriş bildirgesinin zamanı birkaç istisna dışında 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda açıkça belirtilmektedir. Kanuna göre kurumlar işe yeni başlayacak çalışanları için en geç işe başlama ya da sigortalılığın başlama tarihinden bir (1) gün önce SGK işe giriş bildirgesini yapmak zorundadır. Daha erken de yapılabilmektedir. Yani işveren, sigortalı çalıştıracağı kişi için çalışmaya başlayacağı zamandan bir hafta veya bir ay öncesinden işe giriş bildirgesini yapabilmektedir.

Bazı durumlarda ise belgenin verilme süresiyle alakalı istisnalar bulunmaktadır. Eğer çalışan işe başlaması resmi bir tatil gününe denk geliyor ise bir sonraki iş gününde belge iletilmelidir.

Yeni açılan bir iş yerinde, çalışanın işe alım durumunda normale göre daha uzun bir sürede yani 1 ay içerisinde personel işe giriş bildirgesi yapılabilmektedir.

Bir başka istisna durum ise yeni işe başlayan kişinin inşaat, tarım ve balıkçılık sektörlerinden birinde faaliyet gösteren bir işyerinde çalışmaya başlama durumudur. Bu durumda personelin işe başladığı tarihte sigortalı işe giriş bildirgesi yapılabilmektedir. Bunun nedeni ise belirtilen sektörlerde yüksek dinamizme sahip olması ve personel değişiminin yoğunluğudur.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Neden Yapılmalıdır?

SGK işe giriş bildirgesi çalışan deneme süresinde olsa da olmasa da yapılması zorunlu olan bir uygulamadır. Yasal bir dayanağının olması nedeniyle bu belgenin sorumluluğu işveren kurumlara aittir. Yeni işe alınan her bir çalışanın işe başlama tarihini gösteren SGK işe giriş bildirgesi, çalışanın olası kazalara karşı korunmasını ve sosyal güvencesini garantiye alması açısından büyük önem taşımaktadır.

İşe Giriş Bildirgesi Vermeme Veya Geç Vermenin Cezası Nedir?

İşe giriş bildirgesinin en geç işe başlamadan bir gün önce verilmesi oldukça önemlidir. İşverenlerin yasal olarak belirtilen süreler içerisinde işe giriş belgesini vermemesi veya geç vermesi durumunda 5510 sayılı kanunda belirtilen cezalar uygulanmaktadır.

Eğer işverenler öngörülen yasal süreleri aştıysa, bildirgenin iletilmediği her çalışan başına bir asgari ücret cezası uygulanmaktadır.

İşe giriş bildirgesinin iletilmemesi durumu, işverenin kendisi değil de denetimler ya da şikâyetler sonucunda ortaya çıktığı takdirde her bir bildirge için asgari ücret tutarının iki katı tutarında para cezası uygulanmaktadır.

Denetlemelerin ya da şikâyetlerin ardından işe giriş bildirgesinin verilmediğine dair tespitlerin sonucunda, bir yıl içinde tekrar bildirge verilmediğinin anlaşılması halinde, her bir bildirge için 5 asgari ücret tutarında ceza uygulanır.

İşe Başlayanlar Kendilerini Bildirebilirler mi?

Çalışanların birçoğu bu konu hakkında maalesef bir bilgiye sahip değildir. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda belirtilene göre sigortalı çalışacak olan kişiler işe başlama tarihinden itibaren bir aylık zaman zarfı içerisinde kendi bildirimlerini yapabilmektedirler. Bu durum sayesinde işverenlerin sigortalı çalışanı bildirmemesi durumunda, sigortasız çalışan kişiler sgk işe giriş bildirgesi hakkına sahip olurlar.

İşe Giriş Bildirgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK İşe giriş bildirgesi İnternet ortamında ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu ekranından bilgilere erişerek yazdırılabilir ya da direkt SGK’ya başvurarak alınabilir.

SGK İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş sorgulaması internetten çevrimiçi olarak rahatlıkla yapılabilmektedir. İnternet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret edip sorgulama yaparak işe ne zaman başlandığı ya da ne zaman işten çıkış yapıldığı, prim ödemeleri, emeklilik bilgileri ve bunun gibi daha birçok konu hakkındaki detaylar öğrenilebilmektedir.

İlginizi çekebilir; SGK İşten Çıkış Kodu ve Açıklamaları Nelerdir?

İşe Giriş Bildirgesinde Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi işe giriş bildirgesi çalışan işe başlamadan en geç bir gün öncesinden kurum tarafından verilmesi gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda sigortalının işe giriş bildirgesinde bazı düzeltmelerin, güncellemelerin ya da iptallerin yapılması gerekebilmektedir. İşe giriş bildirgesi ile ilgili giriş tarihi ya da sigorta kolu bilgileri gibi düzeltmeler, bildirgenin verildiği gün içerisinde İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme ekranından ve işe giriş bildirgesinin iptal işlemi de İşe Giriş Bildirgesi İptal menüsünden yapılabilmektedir.

İşe giriş bildirgesinin güncellemeler, eğer bildirgenin verildiği tarih dışında yapılacaksa ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine kurumun talebini iletmesi gerekmektedir. İşe başlama tarihinin değişikliği ya da işe başlamama gibi durumlardan iş bildirgesinin iptali talebinde kesin delillerle durumun kanıtlanması istenmektedir. Başvuru süresince ilgili SGK Merkezi tarafından durum incelemesi yapılır. İncelemeler sonucu işverenin başvurusunun doğruluğu kanıtlanırsa düzeltmeler ilgili SGK merkezi tarafından yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir; Personel Özlük Dosyası Nedir? Nasıl Hazırlanır?

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET