#BirlikteYenecegiz COVID-19 salgını sebebiyle toplantılarımızı online yapmaktayız. Online toplantı talep etmek için tıklayın.
En Çok Sevilen 20 Kişisel Gelişim Kitabı

En Çok Sevilen 20 Kişisel Gelişim Kitabı

Hiç kişisel gelişim kitabı okudunuz mu? Uzmanlık alanınız ne olursa olsun, kendinizi belirli zorluklarla mücadele ederken bulduğunuz bir noktaya geleceksiniz. Ya tartışmak zorunda olduğunuz tüm sorularınızın ve sorunlarınızın cevapları, gerçekten erişiminiz olan birkaç kitabın sayfalarında bulunuyorsa ne olur? Kişisel gelişim kitapları, benzer zorlukların üstesinden gelen erkek ve kadınların paylaştığı tavsiyelerden öğrenme fırsatı verir.

Bununla birlikte, herkesin kendisinde iyileştirmeler aradığı dijital çağda, anlaşılması gereken önemli bir şey var. Doğru zamanda doğru kitap hayatınızı değiştirebilir. Unutmamalısınız ki, her kitap, onu okuyan kişinin bakış açısına bağlı olarak büyük ölçüde farklı bir şeydir. Özellikle kişisel gelişim kitaplarını her okuduğunuzda bir öncekinden farklı bir anlam çıkarabilirsiniz.

(Etkili Geri Bildirim İçin Bilmeniz Gerekenler)

Kısa süre önce kişisel veya mesleki yaşamınızda başarısızlıkla karşılaştınız veya kendinizi gelecekteki zorluklara hazırlamak istiyorsunuz, kişisel gelişim kitapları gerçekten yardımcı olabilir. Yaşam koçları ve kişisel gelişim uzmanları tarafından yazılan bu kitaplar moralinizi artırmanıza ve hayatta ihtiyacınız olan rehberliği sağlamanıza yardımcı olur.

Kendini geliştirmenin yolu uzundur. Bu nedenle, girişimciler ve profesyoneller, kendilerini ve işlerini geliştirmeye çalışırken, düzenli olarak başkalarıyla etkileşim kurmanın veya insanları neyin motive ettiğini anlamanın daha iyi yollarını ararlar.

Bazıları sadece işle ilgili konulara odaklanırken, bazıları duygusal veya ruhsal büyümeye daha fazla bakarken, kendini geliştirme üzerine de birçok kitap vardır. Perspektifinizi değiştirecek bir kişisel gelişim kitabı arıyorsanız, bu listeden başka bir yere bakmayın.

 

1. Simyacı - Paulo Coelho

Simyacı - Paulo Coelho

Simyacı, dünyayı hazine bulmak için seyahat etmek isteyen bir çocuğu takip eden ilham verici bir hikâye. Yolculuğu sırasında, dünyanın sunduğu diğer zenginliklerin farkına varıyor ve deneyimliyor.

Bu hikaye, insanlara fırsatı tanıma ve hayallerini takip edebilme hakkında her şeyi öğretir. Bu kesinlikle hayalperestler ve hırslı bireyler için en iyi kişisel gelişim kitaplarından biridir.

 

2. İnsanın Anlam Arayışı - Viktor Frankl

İnsanın Anlam Arayışı - Viktor Frankl

İnsanın Anlam Arayışı 1946 yılında Viktor Frankl tarafından yazılmıştır, 10 milyondan fazla satmıştır ve 24 dile çevrilmiştir.

Psikiyatrist Viktor Frankl'ın İnsanın Anlam Arayışı kitabı yaşamın amacına bakış açınızı değiştirir. Nazi kampındaki yaşamını ve deneyimlerinden iç görülerini anlatıyor. Kişinin yaşam amacını ve anlamını anlamak kişisel gelişim için çok önemlidir.

 

3. Asla Yalnız Yemeyin-Keith Ferrazzi

Asla Yalnız Yemeyin-Keith Ferrazzi

Ağ ve ilişki oluşturma gerçekten hepimizi bir arada tutan şeydir. Bu yüzden Keith Ferrazzi'nin “ Never Eat Alone” adlı kitabı,  kişisel gelişim  listenizin en üstünde yer almalı çünkü bu kadar az insanın başarılı olduğu bu insan aktivitesini anlama şeklinizi değiştirmenize yardımcı oluyor.

 

4. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı: Kişisel Değişimde Güçlü Dersler - Stephen Covey

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı: Kişisel Değişimde Güçlü Dersler - Stephen Covey

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Stephen Covey tarafından 1989 tarafından yazıldı ve o zamandan beri dünya çapında 25 milyondan fazla sattı. Bu kitapta Covey, birçok kişisel gelişim kitabında bulunan “kişilik etiği” olarak adlandırdığı şeye karşı çıkıyor ve “karakter ahlakı” dediği şeyi teşvik ediyor: değerlerini evrensel ve zamansız ilkelerle hizalamak. İlkeleriniz sonuçları belirlerken, değerleriniz davranışınızı yönetir. Kitap üç temaya odaklanmıştır; bağımsızlık, karşılıklı bağımlılık ve sürekli gelişme. Bu kitapta yer alan güçlü derslerle sonsuza dek değişebilirsiniz.

 

5. Düşün ve Zengin Ol - Napoleon Hill

Düşün ve Zengin Ol - Napoleon Hill

Düşün ve Zengin Ol, 1937 yılında Napoleon Hill tarafından yazılmıştır ve kişisel gelişim kitabı olarak tanıtılmıştır.

O zamandan beri dünya çapında 100 milyondan fazla sattı ve en çok satan kitap olmaya devam ediyor. Bu kitabın başlığının sizi aldatmasına izin vermeyin, metnin çoğu zengin olmakla ilgili olsa da, herhangi bir işte başarılı olmanıza ve hayal edebileceğiniz herhangi bir şey olmanıza yardımcı olabilir.

Düşün ve Zengin Ol, şimdiye kadar yazılan en etkili kişisel gelişim kitaplarından biridir ve milyonlarca insanın hayatını değiştirmiştir ve sizinkini de değiştirecektir.

 

6. Olumlu Düşüncenin Gücü - Norman Vincent Peale

Olumlu Düşüncenin Gücü - Norman Vincent Peale

Olumlu Düşüncenin Gücü Norman Vincent Peale tarafından 1952'de yazılmıştır ve 5 milyondan fazla basılı kopyaya sahip uluslararası en çok satan kitaptır.

Olumlu Düşüncenin Gücü Boyunca yazar, olumlu düşünme yöntemini uygulamak ve başarınızın köklerinin zihninizde olduğunu göstermek için olumlu vaka geçmişlerini ve pratik talimatları kullanır.

Bu kitap, kendinize nasıl inanacağınızı, endişe alışkanlığını nasıl kıracağınızı ve tutumunuzu değiştirerek hayatınızın kontrolünü nasıl ele alacağınızı öğretecektir.

 

7. Alışkanlıkların Gücü - Charles Duhigg

Alışkanlıkların Gücü - Charles Duhigg

Günlük yaşamımız boyunca çoğu zaman alışkanlıktan hareket ediyoruz. Soru, bunu neden yapıyoruz? Ve günlük alışkanlıklarımızı daha sağlıklı ve etkili olanlarla nasıl değiştirdiğimiz.

Alışkanlığın Gücü, alışkanlıkların neden var olduğunu ve hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak yeni alışkanlıkları nasıl benimseyebileceğimizi açıklar. Başarıya ulaşmanın anahtarı, alışkanlıkların nasıl çalıştığını anlamaktır ve bu kitap her şeyi açık bir şekilde özetlemektedir.

 

8. Beşinci Disiplin - Peter M. Senge

Beşinci Disiplin - Peter M. Senge

Beşinci Disiplin kitabı Peter Senge'nin öğrenen organizasyon hakkındaki açıklamasıdır. Senge için, beş uzmanlık alanı öğrenme becerisi kazandırmak için gereklidir. Kişisel ustalık, zihinsel modeller, paylaşılan vizyon, takım öğrenme ve sistem düşüncesi (buradan sistemik düşünme olarak adlandırılır). Sistemik düşünme, beş disiplinin tümünü birleştiren disiplindir. Her bir disiplin, sistemik düşünceye vurgu yapılarak kısaca bu makalede incelenmiştir. Senge'nin yerellik ve açıklık konusundaki endişesine de değiniliyor. Makale Senge'nin çalışmalarının ana hatları eleştirisi ile sona ermektedir. Bunu okumak, kişisel bir deneyim ve çarpıcı bir profesyonel zihin değişikliği sağlar.

 

9. Büyük Düşünmenin Büyüsü - David J. Schwartz

Büyük Düşünmenin Büyüsü - David J. Schwartz

Büyük Düşünmenin Büyüsü, 1965 yılında David J. Schwartz tarafından yazılan bir kişisel gelişim kitabıdır. Kitabın dayanağı basit: BÜYÜK yaşamak için BÜYÜK düşünün.

David Schwartz bize hayatımızı iyileştirmek için düşüncemizi yükseltmemiz gerektiğini söylüyor. BÜYÜK şeylere ulaşmadan önce BÜYÜK şeyleri düşünmeliyiz. Başarılı olmanın kişinin beyninin büyüklüğüne göre değil, o kişinin düşüncesinin büyüklüğüne göre belirlendiğini iddia eder.

 

10. Kendine İyi Bak Enneagram ile Kişilik Analizi - Uğur Batı

Kendine İyi Bak Enneagram ile Kişilik Analizi - Uğur Batı

Enneagram, tarihi çok eskiye dayanan aynı zamanda dünyada da en çok bilinen kişilik tanıma yöntemi olarak adlandırılır. Uğur Batı tarafından kaleme alınan bu kişilik tanıma yöntemi ile insanların belli yöntemlere göre kişilik tipini ortaya çıkarma amaçlanmaktadır. Aynı zamanda hayata, yaşama ve ilişkilere dair kişisel gelişiminize katkı sağlayacak bilgiler içeriyor.

 

11. 59 Saniye - Richard Wiseman

59 Saniye - Richard Wiseman

"59 Saniye" de psikolog Profesör Richard Wiseman, insanların amaçlarına ve hedeflerine aylar değil dakikalar içinde ulaşmalarına yardımcı olan yeni bir değişim yaklaşımı sunuyor. 

Ruh halinden hafızaya, iknadan ertelemeye ve ilişkilere karşı dirençten Wiseman, bu yeni hızlı değişim bilimini destekleyen araştırmayı özetlemekte ve bu hızlı ve ilginç tekniklerin günlük yaşama nasıl dâhil edilebileceğini açıklamaktadır. “Biraz düşün, çok değiştir.”

 

12. Kendime Düşünceler - Marcus Aurelius

Kendime Düşünceler - Marcus Aurelius

Dünyanın en güçlü insanının, konumlarının sorumlulukları ve yükümlülükleri konusunda nasıl iyi davranılacağı konusunda tavsiyelerde bulunan özel düşünceleri içermektedir.

 

13. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Okuyanlar bilir ki oldukça sürükleyici, okuması keyifli ve güldürürken eğlendiren bir kitap. Kişisel Gelişim alanında adını duyuran Ahmet Şerif İzgören bu kitapta okuyucuların hayatı anlamalarını, varlıklarını sevmeleri  gibi konularda okuyuculara yardımcı olabilecek düşünceleri bir araya getiriyor.

 

14. Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Bize, kaderi kucaklamak, hayatı dolu dolu yaşamak ve neşeyi keşfetmek için tüketiciliği nasıl terk edeceğimizi öğreten güçlü yaşam dersleriyle dolu, uluslararası alanda en çok satan masal.

Bu ilham verici öykü, yazarın yaşamın gerçek amacını araştırmasına dayanarak daha büyük cesaret, denge, bolluk ve neşe ile yaşamaya adım adım bir yaklaşım sağlar. Dengesiz yaşamının ruhsal kriziyle yüzleşmek zorunda kalan bir avukat olan Julian Mantle'ın hikâyesini anlatıyor.

 

15. Mutluluk Bir Alışkanlıktır – Maxwell Maltz

Mutluluk Bir Alışkanlıktır – Maxwell Maltz

Hayatımızdaki en büyük macera mutlu olma sanatını öğrenmektir. Endişe gibi mutluluk da bir alışkanlıktır, tıpkı bir ayakkabı bağı bağlamak veya dişlerimizi fırçalamak bir alışkanlık haline gelir. Ve bu kitapta öğreneceğiniz, mutluluğu ömür boyu süren bir alışkanlık haline getirmenin günde sadece beş dakika gerektireceğidir.

 

16. İnsan Olma Yolculuğu – Osho

İnsan Olma Yolculuğu – Osho

Osho, okuyucuları, tüm zenginlikler içinde yaşamdan zevk alma kapasitelerini sınırlayan koşullu inanç sistemlerini ve önyargılarını incelemeye ve kırmaya zorlar. İnsan bir köprüdür, diyor Osho, hayvan ve ilahi arasında - ve doğamızın bu ikili yönü hakkındaki farkındalığımız bizi insan yapan şeydir. Bizi huzursuz, çatışma dolu, sık sık bencillik ve cömertlik, sevgi ve nefret, kırılganlık ve güç, umut ve umutsuzluğun kesişme noktasında yapan da budur. Bu kitapta kendi iç yolculuğunuza çıkacaksınız.

 

17. Aklını En İyi Şekilde Kullan – Tony Buzan:

Aklını En İyi Şekilde Kullan – Tony Buzan:

Beyninizin ne kadarını kullanıyorsunuz? Yaratıcı ve etkili bir şekilde kullanıyor musunuz? Ve hepimizin sahip olacağı en büyük bilgisayardan yararlanmak için beyninizi güçlendirmeye ne dersiniz? Hepimizin beynimizi az kullandığımız bir hayat gerçeğidir. Aklını Kullan, Tony Buzan tarafından 40 yılı aşkın bir süredir yayınlanmaktadır ve yazarın ömür boyu deneyiminin sonucudur. Bu kitabı, kısmen ders kitabı, kısmen beyin egzersizi ve beynin evriminin kısmen öyküsü olarak tarif edebiliriz.

 

18. Beden Dili – Joe Navarro

Beden Dili – Joe Navarro

Joe Navarro tarafından pratik tavsiye dolu bir kitap. İçinde özetlenenleri uygulamak, diğer insanlar üzerinde sözsüz iletişimi okuma ve kendi kişisel iletişiminizde kullanma becerisini geliştirmenize yardımcı olacaktır. Nasıl iletişim kurduğumuz söylediklerimizin çok ötesine geçer. Beden ve yüz, ne arayacağınızı bilmiyorsanız tespit edilemeyen bir bilinçaltı mesajlar grubudur. Kitap, bu dili tanımlamanıza yardımcı olur.

 

19. Mükemmel Zamanlamanın Bilimsel Sırları - Dan Pink

Mükemmel Zamanlamanın Bilimsel Sırları - Dan Pink

Günlük faaliyetlerimizin zamanlaması önemli bir fark yaratıyor mu? Zamanlama, işten ayrılma veya evlenme gibi önemli yaşam değişikliklerinin sonucunu etkileyebilir mi? En çok satan kitabında, Daniel Pink, bu ve diğer birçok soruyu cevaplamak için 700'den fazla çalışmanın bulgularından yararlanan bir "ne zaman" kılavuzu sunuyor. Kitap boyunca iş, sağlık, eğitim ve diğer ortamlardan ilginç ve sıklıkla şaşırtıcı hikâyelerle okuyucular yavaş yavaş zamanlamanın önemini tam olarak anlamaya başlamaktadırlar.

 

20. İçindeki Devi Uyandır - Anthony Robbins

İçindeki Devi Uyandır - Anthony Robbins

Birçoğumuz daha iyi yaşamlar yaşamak istiyoruz. Sağlığımızı, ilişkilerimizi ve hatta servetlerimizi geliştirmek istiyoruz. Bunu başarmanın en yaygın yollarından biri, kişisel gelişim gurusunun öğretilerini takip etmektir. En iyi bilinenlerden biri Tony Robbins. Kişisel performansı geliştirme alanında önde gelen bir yazardır. En çok satan kitabı "İçindeki devi uyandır" adlı kitapta Tony, bedeninizde, duygularınızda, ilişkilerinizde, paranızda ve hayatınızda nasıl ustalaşacağınızı gösterir. Değişimin psikolojik sürecinde uzmandır. Böylece, hayattaki amacınızı belirlemek, kontrol altına almak ve kaderin gemisini yönlendirmek için takip edebileceğiniz pratik adımlara sahip bir program sağlar.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

  • PAYLAŞ

ÜCRETSİZ DENEYİN!

Pusula360’a şimdi üye olun, 3 hediye kredinizle kullanmaya hemen başlayın.

HEMEN ÜCRETSİZ DENEYİN