Etkili Konuşmak için 9 Konuşma Tekniği

Etkili Konuşmak için 9 Konuşma Tekniği

İnsanlarla bağlantı kurmanın ve kaliteli ilişkiler kurmanın en iyi yollarından birinin konuşma yapmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Çoğu insan konuşabilse de, sadece birkaç kişi konuştuklarında pürüzsüz ve karizmatiktir.

Güzel ve etkili konuşmanın iki ana unsuru vardır: söyledikleriniz ve nasıl söylediğiniz. Söyledikleriniz kelime seçiminiz demektir. Bir arkadaşınızla sohbet ederken kullanabileceğiniz kelimelerin resmi bir sunumda veya röportajda kullanılanlardan oldukça farklı olması muhtemeldir.

Benzer şekilde, konuşma şekliniz de farklı durumlarda değişecektir. Bununla birlikte, bazı yaygın faktörler de olabilir: örneğin, sessizce veya yüksek sesle doğal olarak konuşup konuşmamanız ve beden dilini nasıl kullandığınız.

Güzel ve etkili konuşmanın üç ana unsuru vardır:

  • Kullandığınız kelimeler,
  • Sesiniz,
  • Diğer sözel olmayan iletişiminiz, özellikle beden dili.

 

Etkili Konuşma Teknikleri Teknikleri

Yukarıdaki yazıda aslında genel anlamda güzel ve etkili konuşmanın nasıl olması gerektiği hakkında detaylı bilgiler verdik sizler için. Konuyu daha basite indirgeyerek maddeler halinde etkili konuşma teknikleri aşağıdaki gibidir diyebiliriz.

1. Hazırlık Yapın

Güzel konuşma tekniği

Topluluk önünde en önemli konuşma tekniklerinden biri genellikle en çok gözden kaçan uygulamalardan biridir. Konuşmanızı uygulamadan etkili bir konuşmacı olacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Topluluk önünde konuşma başarısızlığından kaçınmanın en hızlı yollarından biri, gerçekten bilmediğiniz ve uygulamadığınız bir konuşma yapmaya çalışmaktır.

Eski "pratik mükemmelleştirir" deyimi, etkili konuşma becerileri geliştirme söz konusu olduğunda gerçekten doğrudur.

2. Yavaş konuşun

Etkili yavaş konuşmak

Tipik olarak, iyi konuşanlar bir konuşma sırasında acele etmezler. Bir şey üzerinde düşünüp, yüksek sesle söylediklerinde zaman ayırırlar. Dünyada her zaman varmış gibi davranırlar. Bu onları konuşmanın merkezi haline getirir. 

 

3. Daha fazla göz teması kurun

Etkili konuşmak göz teması kurmak

Çoğu insan konuştuklarında göz temasını yaklaşık 2/3 veya daha az tutar. Deneyimlerimize göre, göz temasını bundan biraz daha fazla tutmak çok iyi bir fikir. Bu, onlarla etkileşime olan güven ve ilgiyi iletecektir.

 

4. Ayrıntıları dikkat

Etkili konuşmak ayrıntılara dikkat etmek

İyi konuşma becerisine sahip insanlar, ortalama bir kişinin fark etmediği şeyleri fark etme ve bu ayrıntıları konuşmaya getirme eğilimindedir. Diğer kişinin elindeki ilginç bir zil sesini, belirli bir yabancı aksanı veya bir isim söylerken kullandıkları belirli bir ses tonunu fark edebilir ve gösterebilirler. Böylece, bu tür insanlar insanları çok zarif bir şekilde etkiler.

 

5. Ses Tonunuzu Ayarlayın

Etkili konuşmak ses tonu ayarlamak

Herkesin sizi duyacağı şekilde konuşun. Dinleyicilerin dikkatini bir konuşmanın belirli bölümlerine çekmek için ses düzeyini (bazen daha yüksek, bazen daha yumuşak) değiştirmeyi deneyin, böylece seçilen pasajlar diğerlerinden öne çıkar.

 

6. Duygularınızı ifade edin

Etkili konuşmak duygulari ifade etmek

Duyguları ve özellikle yabancılarla, bazı şeylerin kendilerini nasıl hissettirdiği hakkında rahatça konuşabilen bir kişiyle tanışmak çok nadirdir. Yine de bu konuşma şekli gerçek bir erdemdir. Gerçekler hakkındaki duygularınızı ifade edin. İnsanların en iyi bağlantılarının duygusal düzeyde olduğunu unutmayın.

 

7. İlginç bilgiler sunun

Etkili iletişim ilginc bilgiler

Herkes haberler hakkında konuşabilir veya temel fikirleri ifade edebilir. Ancak iyi konuşmacılar size bilmediğiniz şeyleri sık sık söyleyebilir ve büyüleyici bulacağınızı söyleyebilirler. Bu nedenle, psikoloji veya sosyoloji gibi alanlara ilişkin bilgi sahibi olmak ve bu bilgileri bir konuşmada doğru anlarda ortaya çıkarmak iyidir.

 

8. En iyi kelimeleri kullanın

Etkili konuşmak kelimeler

Sorunsuz konuşma yeteneğinin, duygularınızı veya düşüncelerinizi iletmek için kesin kelimeleri seçmeyle ilgisi vardır. Kelime dağarcığınızı sürekli geliştirin ve mümkün olduğunca doğru bir şekilde iletişim kurun. Kelimeler, bir yol geliştirmenize yardımcı olacak ve kendinizi daha kolay ifade etmenize izin verecektir.

 

9. Kısa ve net olun

Kısa ve Net olmak

Konuşurken çok uzun cümleler kullanmak her zaman iyi değildir. Kelimeleri boşa harcamamalısınız. Karışıklık, kullanılan kelime sayısıyla doğru orantılı olarak büyür. En kısa, en tanıdık kelimeleri kullanarak anlaşılır ve kısaca konuşun.

Güzel ve Etkili Konuşmanın Üç Ana Unsuru

Kullandığınız Kelimeler

  • Hedef kitleniz: Bir konferansta, güvenilir bir meslektaşınızla, patronunuzla veya ailenizşe konuşuyorsanız, seçtiğiniz kelimeler farklı olacaktır. Hedef kitlenizin konuyla ilgili genel anlayış düzeyini ve kullandığınız dil türünü düşünmeniz gerekir.
  • Daha kısa cümlelerin işlenmesi ve anlaşılması daha kolaydır.
  • Daha basit kelimeleri de anlamak daha kolaydır. Bir şeyi basit terimlerle açıklayamıyorsanız, muhtemelen kendiniz anlamadınız demektir

Sesiniz

Etkili Konuşmak Ses

Sesiniz, görünüşünüz kadar sizin nasıl biri olduğunuzu ortaya çıkaran bir etken olabilir. Bir sesin nasıl olduğu ve konuşmanın içeriği bireyin duygusal durumu hakkında ipuçları sağlayabilir.

Örneğin, benlik saygısı düşükse, sesteki tereddüt ile yansıtılabilir. Utangaç bir kişi sessizce konuşabilir, ancak kendilerine güvenen birinin sesine ve konuşma netliğine hâkim olma olasılığı daha yüksektir.

Kendi sesinize alışmak önemlidir. Çoğu insan, özellikle evde, diğer sosyal kurallara ve beklentilere uyma baskısının olmadığı özel bir durumda daha rahattır. Bu, insanların konuşma tarzına uygulanan her türlü etkinin olduğu kamuya açık durumlarda geçerli değildir.

Çoğu zaman insanlar kendi kaydedilen sesleri sevmez - bazı insanlar kendi fotoğraflarını sevmezler, utanabilirler. Çoğumuz kendi seslerimizi duymaya alışık değiliz ve bu duygular tamamen normaldir.

Konuşmayı etkili ve ilginç hale getirmek için bazı teknikler uygulanabilir. Evde birkaç pratik yaparak bu konuyu açabilirsiniz. Kelimeler anlam ifade eder ve söyleniş biçimleri duyguları yansıtır. Güzel bir konuşma yapmak için sesin birkaç özelliğine bakalım.

  • Hız: Bu, konuşma hızınızdır. Konuşma çok hızlıysa, dinleyicilerin söylenenleri özümsemek için zamanları olmayacaktır. Aynı zamanda hızı değiştirmek - bazen hızlanmak ve sonra yavaşlamak - iyi bir fikirdir, çünkü bu ilginin korunmasına yardımcı olacaktır.
  • Hacim:  Hacmi zaman zaman yükselterek veya azaltarak, vurgu oluşturabilirsiniz. Eğer bir veya iki cümle için sesinizi neredeyse bir fısıltıya (tahmin edildiği sürece) düşürürseniz, bu durum kitlenizi aniden uyaracaktır. Yine de bu tekniği aşırı kullanmamaya dikkat edin, aksi takdirde etkisini kaybedecektir.
  • Satış Konuşması - Çekim- Vurgu: Topluluk önünde konuşurken, mümkün olduğunca çok ses enerjisi ve coşkuyla bilgiyi aktarmaya çalışın. Konuşmayı ilginç hale getirmeye çalışın. Önemlerini ifade etmek ve çeşitlilik katmaya yardımcı olmak için konuşmadaki belirli kelimeleri ve cümleleri vurgulayın.
  • Duraklatma:  Duraklamalar güçlüdür. Bir önceki ifadeyi vurgulamak veya önemli bir mesajdan önce dikkat çekmek için kullanılabilirler. Duraklamalar birkaç saniye sessizlik demektir. Dinleyiciler duraklamalar sırasında anlamı yorumlar, bu yüzden beş saniyeye kadar sessiz kalma cesaretine sahip olun - bunun gibi dramatik duraklamalar otorite ve güveni iletir.

 

Beden Dili

Etkili Konuşmak Vücut Dili

Bir iletişimin, bazı tahminlere göre % 50'den fazlası sözel değildir. Bununla birlikte, vücut diliniz de önemlidir. Bu, nasıl durduğunuzu, yüz ifadelerinizi, konuşmanızı vurgulamak için ellerinizi kullanma şeklinizi ve hatta göz teması yapıp yapmadığınızı ve kiminle temas kurduğunuzu içerir.

Beden dili konusundaki sayfamızda etkin bir şekilde iletişim kurmak için kullanmalısınız. Bu, kitlenizden ne kadar uzakta olduğunuzu ve bu nedenle hareketlerinizi daha net hale getirmek için abartmanız gerekip gerekmediğini düşünmeyi içerir.

 

Uyumun Önemi

Etkili Konuşmak Uyum

Etkili iletişimin belki de en önemli yanı uyumdur.

İletişimin etkili olabilmesi için sözsüz iletişiminizin kelimelerinizi güçlendirmesi gerekir: ikisi de aynı şeyi söylemelidir. Eğer birinin beden dilinin sözlerinden farklı bir mesaj verdiğini görürseniz, gerçek görüşlerini yansıtması daha muhtemel olduğundan, sözel olmayan iletişimi dinlemeyi seçmeniz çok muhtemeldir.

Bu nedenle beden dilini ve diğer sözel olmayan ipuçlarını nasıl kullanmak istediğinizi düşünmeniz gerekebilir. Bu özellikle zor veya istenmeyen bir mesajla karşılaşmaya çalışıyorsanız önemlidir.

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET