En Çok Yapılan 20 Beden Dili Hareketi ve Anlamları

En Çok Yapılan 20 Beden Dili Hareketi ve Anlamları

Sözlü iletişim genellikle basittir, bunun için aklınızdan geçen birkaç cümleyi söylemeniz yeterli. Bilinmesi gereken en önemli şey, iletişim sadece sözlü olarak gerçekleşmez. Aslında hareketlerimiz ve yüz ifadelerimiz, duygularımız ve niyetlerimiz hakkında çok şey söylüyor.

Konuşurken veya dinlerken, yüz ifadeniz, hareketleriniz ve duruşunuz dâhil olmak üzere beden dilinizle karşınızdaki insana duygu ve tepkileri de ifade edersiniz.

Çoğu araştırmacı, insan iletişiminin sadece yüzde 30 ila 40 oranında sözel olduğu ve etkileşimlerimizin yüzde 60 ila 70'inin verdiğimiz sessiz sinyallerden oluştuğu sonucuna varıyor.

Beden dili, bir kişinin gerçekte ne düşündüğü hakkında çok şey açıklar. Vücudumuzun hareketleri, duruş, göz teması, el hareketleri, sesin tonu ve hacmi, yüz ifadeleri, hem bizim hem de izleyicilerimiz için anlam taşıyan mikro ifadelerdir ve bunlar aracılığıyla iletişim içerisindeyiz. En çok yapılan beden dili harektleri ve anlamlarını sizler için derledik. 

20 Beden Dili Hareketi ve Anlamı

Beden dilini anlayabilme ve yorumlayabilme, diğer insanların sahip olabileceği konuşulmayan sorunları, veya olumsuz duyguları öğrenmenize yardımcı olabilir. Sözlü mesajlarınıza güç katmak için olumlu bir şekilde de kullanabilirsiniz.

Vücut dilini yorumlamaya çalışırken nelere dikkat etmeniz gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

1. Kolları Göğüs Hizasında Çapraz Tutmak

Kolları Göğüs Hizasında Çapraz Tutmak

Kollarınız göğsünüzün üzerinden geçerek oturmak veya ayakta durmak neredeyse her zaman savunma beden dili olarak görülür. Bunu yaptığınızda, kapanır ve bağlantınız kesilir. Öfkeli veya inatçı görünebilirsiniz. Ayrıca, çapraz kolları olan bireyin, iletişim kurdukları diğer kişilerin görüşlerine veya eylemlerine katılmadığını da gösterebilir.

İlginç bir şekilde, çapraz kollar da güven önerebilir. Birisi gülümseyerek, geriye yaslanırken veya diğer rahatlık belirtileri gösterirken kollarını çaprazlarsa, muhtemelen savunmasız olmaktan ziyade durumu kontrol altında hissediyordur.

 

2. Gülümseme

Gülümseme

Gülümsemeler, tam yüz ifadesine bağlı olarak farklı şeyler ifade edebilir. Mutlu gülümsemeler, utangaç gülümsemeler, sıcak gülümsemeler ve ironik gülümsemeler var.  Gerçek bir gülümsemede, ağız köşeleri açılır, gözler köşelerden daralır ve hafif kırışıklık oluşur. Samimiyetsiz gülümsemeler genellikle gözlerde bir değişikliğe neden olmaz ve rahatsızlığa tepki olarak gerçekleşebilirler.

 

3. Parmaklarınıza Dokunma

3. Parmaklarınıza Dokunma

Parmaklarınıza dokunduğunuzda, sabırsız ve muhtemelen beklemek konusunda gergin göründüğünüzü ifade eden bir davranış sergilersiniz.

 

4. Başınızı Bir Tarafa Eğmek

Başınızı Bir Tarafa Eğmek

Kafanızı yana yatırdığınızda, bu genellikle size söylenen bilgileri keskin bir şekilde dinlediğini veya neyin iletildiğiyle ilgilendiğiniz anlamına gelir. Ayrıca çok yoğun konsantre olduğunuz anlamına da gelebilir.

 

5. Parmak Uçlarını Bir Araya Getirmek

Parmak Uçlarını Bir Araya Getirmek

Parmak uçlarınızı bir arada tutmak ve avuç içlerinizi ayırmak, otorite ve kontrolünüz olduğunu size bildirir. Patronlar ve politikacılar bu hareketi sıklıkla sorumlu olduklarını göstermek için kullanırlar.

 

6. Kulağını Çekmek

Kulağını Çekmek

İnsanlar genellikle bir karar vermeye çalışırken kulaklarından birinin loblarını çekerler ancak kararsız kalırlar. Bu hareket bir sonuca varılamadığını göstermektedir.

 

7. Göz Teması

Göz Teması

Konuşmadan rahat hissetmelerini ve söylediklerinizi kabul etmelerini istiyorsanız, konuştuğunuz kişiyle göz teması kurmanız gerekir. Bilim adamları, bir yabancıysanız, çoğu insanın bir seferde yaklaşık 3.2 saniyelik göz temasıyla rahat olduğunu öne sürüyor. Arkadaş olduğunuzda, genellikle daha uzun süre göz teması kurmanın bir sakıncası yoktur.

 

8. Gözlerin Aşağı Bakması

Gözlerin Aşağı Bakması

Zemine veya yere bakmak, zayıf ve emin görünmemenizi sağlar. Orada tartışmanız gereken bir şey olmadığı sürece, gözlerinizi diğer kişinin yüzünün seviyesinde tutmanız gerekir. Göz temasını kestiğinizde, birkaç saniyede bir yaptığınız gibi, yana bakmayı deneyin.

 

9. Elinizi Yanağınıza Yerleştirme

Elinizi Yanağınıza Yerleştirme

Yanağınıza elinizle dokunduğunuzda, aldığınız bilgileri düşündüğünüzü ve dikkatlice değerlendirdiğinizi gösterirsiniz. Birinin onlarla konuşurken bunu yaptığını gördüğünüzde, genellikle söylediklerinizi düşünecek kadar ciddiye aldıklarını varsayabilirsiniz.

 

10. Burnunuza Dokunma

Burnunuza Dokunma

Burnunuzu ovaladığınızda veya dokunduğunuzda, bir inançsızlık veya ret sinyali olabilir veya dürüst görünmezsiniz. Açıklık ve dürüstlük gerektiren bir konuşmada yaparsanız, hedeflerinize ulaşmada sorun yaşarsınız. Ve başka birinin burnunu ovuşturduğunu görürseniz, size otomatik olarak söyledikleri her şeye inanmamaya dikkat etmeniz iyi bir işarettir.

 

11. Sakal veya Çene Okşama Hareketi

Sakal veya Çene Okşama Hareketi

Biri çenesini okşadığında derin düşünceyi iletir. Böyle bir hareket, genellikle bir kişi bir konu hakkında karar vermeye çalışırken istemeden kullanılır.

 

12. Elleri Ovuşturmak

Elleri Ovuşturmak

Bu, bir kişinin ellerinin soğuk olduğunu gösterebilir. Aynı zamanda, bir bireyin bir şey için heyecanlandığını veya beklediğini bildirmenin bir yoludur.

 

13. Tırnak Yemek

Tırnak Yemek

Tırnak ısırma, stres, sinirlilik veya güvensizliği gösterebilecek bir alışkanlık türüdür. Çoğu zaman insanlar farkında olmadan tırnaklarını ısırırlar.

 

14. Sıkışık Yumruklar

Sıkışık Yumruklar

Sıkışık yumruklar, özellikle bu duyguları bastırmaya çalışan birinde öfke veya hayal kırıklığı göstergesidir. Yüz ifadelerinin nötr, hatta rahat olduğunu fark edebilirsiniz.

 

15. Saç Bükmek

Saç Bükmek

Genellikle filmler ve TV şovlarında, flört etmek için saçları bükme hareketi kullanılır. Bu, birisi saçlarını büktüğünde elde ettiğiniz anlam olabilir, özellikle de bunu yaparken kirpikleriyle size bakarsa.

Ancak, bir iş görüşmesine katılıyorsanız, saçınızı boşta büktüğünüzde sadece gergin ve rahatsız edici görüneceksiniz.

 

16. Mesafe

Mesafe

Bir insanın sizinle konuşurken koruduğu fiziksel mesafe derecesi, bazen ruh hali veya sizin için duyguları hakkında ipuçları verebilir. Birçok kişinin kendileri ve diğerleri arasında, özellikle de iyi tanımadıkları insanlar arasında daha fazla mesafe tutmayı tercih ettiğini unutmayın. Öte yandan, bazı insanlar daha az kişisel alana alışık olabilirler. Çok yakın durabilirler veya oturabilirler çünkü etkileşimleri böyle olur.

 

17. Kaşları kaldırmak

Kaşları kaldırmak

Kişinin şaşkın olduğu anlamına gelir. Ayrıca bazen onaylanmama anlamına da gelebilir. Bu duruma bağlıdır. Birisi kaşlarını kaldırdıysa, kişinin bir cevap beklediği anlamına da gelebilir.

 

18. Yansıtma Davranışı

Yansıtma Davranışı

Eğer birisi beden dilinizi yansıtırsa, diğer kişi söylediklerinizle ikna olmuş demektir. Nöronlar aynalamaya neden olur. Birisi gülümserse, sonunda aynı hissettiğini söyleyerek gülümsersin. Bu yansıtma aynı zamanda jestlerle, ses tonuyla ve hatta vücut açılarıyla da olabilir. Bu bir kişinin bilinçaltı cevabıdır.

 

19. El Sıkışma

El Sıkışma

El sıkışmalar bir kişi hakkında çok şey tasvir eder. Bir kişi sert el sıkışıyorsa hâkim, güçlü veya rekabetçi, hafif el sıkışma ilgilenmiyorum gibi anlamlara gelebilir. Mükemmel el sıkışma, normal göz teması olan ve diğer kişinin avucuna başparmağınızla avuç içine dokunan el sıkışmasıdır.

 

20. Oturma Şekli

Oturma Şekli

Oturma pozisyonu da kişilik tipiniz hakkında çok şey söylüyor. Dik oturuyorsanız kendine güvenli, kanepenin ortasında oturuyorsan kendinden emin, çapraz kollar kızgın, çapraz bacaklı oturuyorsan rahat, eller kucaktaysa kapalı fikirli gibi anlamlara gelebilmektedir.

 

#Sonuç

Sonuç

Vücut dili doğru biliniyorsa kendi yararına kullanılabilir. Peki, bu makaleyi okuduktan sonra ne yapmalı? Aynanın önüne gidin, duruşunuzu gözlemleyin, iletişim sırasında vücut hareketinizi hatırlayın. İyi hareketleri takdir edin, kusurları kabul edin, doğaçlama yapın ve ardından dünyanın önünde inanılmaz bir izlenim edinmeye hazır olun.

Beden Dili Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, beden dili, gerçek duygu ve düşüncelerimizi açığa vurmak için kullandığımız konuşulmamış iletişim öğesidir. Mesela jestlerimiz, yüz ifadelerimiz ve duruşumuz.

Bu işaretleri okuyabildiğimizde, size birçok yararı dokunabilir. Daha olumlu, ilgi çekici ve yaklaşılabilir görünmek için kendi beden dilimizi ayarlamak için kullanabiliriz.

Beden Dilinin Gücü

Olumlu bir vücut dili kullanmak, nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, istediğiniz şeyi elde etmenize yardımcı olabilir. Size bir iş çıkartabilir, evinizi satmanıza yardımcı olabilir, bir tartışma kazanabilir veya bir ilişki başlatabilir.

Olumsuz beden dili ise, istediğiniz şeyleri almanızı engelleyebilir. Dahası, arkadaşlarınızı kaybetmenize, iş fırsatlarını kaçırmanıza veya etkilemek istediğiniz insanları rahatsız etmenize neden olabilir.

Beden Dili ile Doğru Mesajlar Nasıl Gönderilir?

Beden dili örneklerini öğrenmek, doğru beden dili mesajlarını göndermek için harika bir ilk adımdır. Ayrıca, başkalarının size gönderdiği konuşulmamış mesajları okumanıza yardımcı olur.

Ancak, doğru hareketleri, jestleri ve yüz ifadelerini bilmek sadece sizi bu kadar ileriye götürebilir. Başkalarıyla sağlıklı, üretken etkileşimler kurmak istiyorsanız, kendinizi ve hayatınızdaki insanları daha iyi anlamak için çalışmanız gerekebilir.

Birbirlerinin beden dilini yanlış okuyan çiftler birbirlerine hızla kızabilir, hayal kırıklığına uğrayabilir. Bir başkasıyla veya başka biriyle iletişim kurmayı öğrenmek için yardıma ihtiyacınız varsa, bir terapistle konuşmanız fayda sağlayabilir.

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET