Evde Üretken ve Verimli Çalışmak için 10 İpucu

Evde Üretken ve Verimli Çalışmak için 10 İpucu

Geçmişte, uzaktan çalışma birçok ofis çalışanı için rüya gibi bir iş senaryosuydu. Normal bir tam zamanlı işten uzaktan çalışmaya geçmek için attığınız ilk adım zordur. Biz, toplum olarak, belirlenen bir işyerinde genellikle 9 ila 5 arasında çalışmanın normuna alıştık. Başlangıçta ofis çalışma ortamından uzaktan çalışma stiline geçiş dönemi ve yönetilmesi zor olabilir.

Uzaktan çalışan herkes, ne zaman çalışacağını, nerede çalışacağını ve iş ile kişisel yaşam arasında nasıl sınır oluşturacağını bulmalıdır. Sizde uzaktan çalışma döneminizde evden çalışmaya devam edecekseniz, evde verimli çalışmanızı sağlayacak ipuçlarına göz atmalısınız!

Evden Çalışmak için 10 İpucu

Bu noktaya kadar evden çalışmanın bazı artılarını ve eksilerini ele aldık. Şimdi önemli kısım geliyor. Evden çalışırken daha üretken olmanıza yardımcı olacak 10 ipucu.

1. Temiz, Düzenli ve Rahat Bir Çalışma Alanına Sahip Olun

Temiz, Düzenli ve Rahat Bir Çalışma Alanına Sahip Olun

Araştırmalar, verimliliğinizin doğrudan çevrenizle ilgili olduğunu bulmuştur. Çalışmanızı tamamlamanız için temiz bir masaya veya odaya sahip olmak sadece işiniz için ihtiyacınız olan belgeleri, eşyaları veya herhangi bir şeyi daha kısa sürede bulmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda alanı daha keyifli bir deneyim haline getirmenize de yardımcı olur. Maksimum verimlilik için çalıştığınız yerde gerçekten rahat ve konforlu olmalısınız. Şimdi bu, orada bir yatak kurmanız gerektiği anlamına gelmiyor, burada bir denge olmasına rağmen fiziksel rahatlamadan değil, zihinsel ve duygusal rahatlamadan bahsediyorum.

Ayrıca, çalışma alanınızın doğal ışık almasını sağlamanın önemli olduğunu da eklemek istiyorum. Bu, odaklanmanıza ve dikkat sürenize uzatmak için yardımcı olacaktır.

 

2. Rahat Ekipmanlara Yatırım Yapın

Rahat Ekipmanlara Yatırım Yapın

Çalıştığınız yer çok fazla zaman harcamanız gereken yer olduğundan, doğru ekipmana yatırım yapmaya değer. Rahat ergonomik koltuk, ağrıyan bel bölgeniz yerine işinize konsantre olmanızı sağlar. Ekranınız göz hizasında, sırtınız düz ve destekli olmalı ve ayaklarınız yere düz olmalıdır. 

Eve çalıştığınız alanın rahat, modern ve verimli olması gerekir. Kesinlikle gerekli olandan fazlasını saklamayın.

İlginizi çekebilir; İş Hayatında Zamanı Verimli Kullanmanın 8 Yolu

 

3. Bir Rutin Oluşturun

Bir Rutin Oluşturun

İlk birkaç gün, evde çalışmak ve işleri halletmek arasında bir denge bulmaya çalışmak için harcanabilir. Özellikle çocuklar bütün gün evdeyken, birçok ebeveyn kendilerini ev işleri ve çocuk bakımı ile iş sorumluluklarını dengeliyor olarak buluyor. Yeni evinize yerleştikten sonra bir rutin kurmaya başlayabilirsiniz. Bu, her görev için belirli bir zamana sahip bir program yazmayı içerebilir. Takip etmeniz gereken belirli bir programa sahip olmak, evde her şey kaotik göründüğünde odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Gün içinde belirli saatlerde ne yapmanız gerektiğini tam olarak bileceksiniz.

(İlginizi Çekebilir: Erteleme Sorunuyla Başa Çıkmak için 7 İpucu)

 

4. İş / Yaşam Rutini Koruyun

İş / Yaşam Rutini Koruyun

Evden çalışmak heyecan vericidir. Bununla birlikte, çalışma hayatınızla eviniz arasında hiçbir ayrım olmadığından, beklenenden daha uzun saatler boyunca çalışmaya yakalanabilirsiniz.

İş ve yaşam arasında sağlıklı bir denge kurmaya çalışın. Çalışma saatlerinin olmamasıyla ilgili yanlış bir şey yoktur ancak tehlike akşamları ve hafta sonları çalışabilmenizdir. Bu bir alışkanlığa dönüşebilir ve fark etmeden önce hayatınızın her gününü böyle çalışarak geçirebilirsiniz. Bunun olmasını kimse istemez.

 

5. Günlük / Haftalık Yapılacaklar Listeleri Oluşturun

Günlük / Haftalık Yapılacaklar Listeleri Oluşturun

Yapmanız gereken görevlerin bir listesine sahip olmak, yolunuza devam etmenize gerçekten yardımcı olabilir.

İster fiziksel bir günlük planlayıcı, ister çevrimiçi bir araç, hatta sadece takviminizi kullanın, belirli görevleri yapmak için zamanında planlama yapmak, odaklanmanıza yardımcı olabilir.

 

6. Alanınızdaki İnsanlarla Temel Kurallar Belirleyin

Alanınızdaki İnsanlarla Temel Kurallar Belirleyin

Evinizdeki veya çalıştığınız zaman alanınızı paylaşan diğer insanlarla temel kurallar belirleyin. Hâlâ çalışırken okuldan eve gelen çocuklarınız varsa, bu süre zarfında yapabilecekleri ve yapamayacakları konusunda açık kurallara ihtiyaçları vardır.

 

7. Ofisteyken Olduğu Gibi Mola Verin

Mola Vermek

Nerede çalıştığınız önemli değil, düzenli molalar vermek her zaman önemlidir. Bu, dışarıya bakmak, evin etrafında yürümek, 5 şınav yapmak veya bir bardak su içmek için 5 dakikalık bir mola vermek anlamına gelebilir. Bu ayrıca, çalışırken öğle yemeğinizi masanızda yememeniz gerektiği anlamına gelir. Kısa molalar vererek, çalıştığınız zamanın daha verimli hale geldiğini göreceksiniz.

 

8. Etkili İletişim Kurun

Etkili İletişim Kurmak

İletişim, herhangi bir çalışma senaryosu için çok önemlidir. Uzaktan çalışırken, iş arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle yüz yüze konuşmak kadar zevk almayabilirsiniz. Çevrimiçi, aktif ve müsait olduğunuzu yöneticinize ve iş arkadaşlarınıza gösterebilmeniz gerekir. Bunu yapmak için, arama yapmak, mesaj göndermek ve çevrimiçi buluşmak için kullandığınız araçları tanımak için zaman ayırmalısınız. 

(İlginizi Çekebilir: Etkili Konuşmak için 9 Konuşma Tekniği)

 

9. İşle İlgili Olmayan Bildirimleri Kapatın

İşle İlgili Olmayan Bildirimleri Kapatın

Telefonunuzda veya bilgisayarınızda, mesai saatleri dışında işle ilgili olmayan bildirimleri kapatmak önemlidir.

Buna sosyal medya ve metin bildirimleri de dâhildir. Gerekirse tüm hesaplarınızdan çıkış yapmak ve zihninizi elinizin altında tutmak için bilgisayarınızda gizli bir tarayıcı kullanın.

Mümkünse, dikkat dağılmasını önlemek için cep telefonunuzu kaldırın veya bildirimleri kapatın. Telefonunuzu kontrol ettiğiniz ve görevde kalmanıza yardımcı olması için çağrıları ya da mesajları yanıtladığınız günün belirli saatlerini belirleyebilirsiniz.

 

10. Enerji Çökmelerinden Kaçınmak İçin Sağlıklı Yiyecekler Yiyin

Enerji Çökmelerinden Kaçınmak İçin Sağlıklı Yiyecekler Yiyin

Yediğimiz yiyecekler, beyin gücümüzü artırması ve işte ne kadar üretken olduğumuzu etkilemesi anlamında son derece önemlidir.

Bir meyve ve fındık çubuğuna karşı bir çikolata yediğinizi düşünün. Sizce öğleden sonranızı güçlü bitirmek için gerekli enerjiyi verecek mi? Abur cubur sadece kilonuzu etkilemez. Ayrıca üretkenlik ve enerji çöküşüne neden olur. Evde verimli bir çalışma günü geçirmek istiyorsanız vücudunuza yakıt almak için sağlıklı atıştırmalıkları yanınızda tutun.

 

Uzaktan Çalışma Avantajları

İşveren için sanal personel almanın çeşitli avantajları vardır. Fiziksel ofisinizde yer ve kaynak gerektirmediği için maliyetleri düşürecektir. Mesafeler bir sorun olmadığından işe alımcılar daha geniş bir başvuru havuzundan seçim yapabilirler. Sanal çalışanlar, farklı saat dilimlerinde de çalışabilirler bu şekilde müşterileriniz 24 saat bir temsilciye erişim sağlayabilir.

Çalışanlara gelince, çeşitli şekillerde uzaktan çalışmaktan yararlanabilirler. Ezici bir çoğunlukla, uzaktan çalışanlar artan üretkenliklerinden bahsetmektedirler. Genellikle daha esnek bir zaman çizelgesinin tadını çıkarabilirler ve ofisin dikkat dağıtıcı unsurlarından etkilenmezler. Ayrıca işe gidip gelme zamanından tasarruf ederler, bu da çevre için daha iyidir.

Uzak ekiplerin faydaları birçok işveren için giderek daha belirgin hale geliyor. Bununla birlikte, bu seçeneğin tuzakları olmadığı anlamına da gelmiyor.

Uzaktan Çalışmanın Potansiyel Dezavantajları

Her ne kadar bazı insanlar ve belirli durumlar için uygun olsa da, uzaktan çalışma mükemmel bir sistem değildir. Uzak bir ekibin başarısının önündeki ilk engel, özellikle o ekibin üyeleri zaman dilimlerine dağılmışsa iletişimin zorluğudur. Uzak çalışanları koordine etmek de ilgili yönetim becerilerini gerektirir. Uzak bir ekibin yönetimi hassas bir işlemdir çünkü sık ve verimli iletişim ekibin başarısının anahtarıdır.

Evde çalışan için, uzaktan çalışmanın artıları ve eksileri aynı madalyonun karşı taraflarıdır. Esnek saatler, dikkati dağıtan çevreler zamanla yalıtılmış ve motivasyondan uzak bir ortam haline gelebilir. Kısacası uzaktan çalışanlar cesaretlerinin kırılma riskiyle karşı karşıyadır.

 

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET