Güçlü Bir Liderin Vazgeçilmez Özellikleri

İş hayatında başarının temel kaynağı güçlü bir liderden geçer. Güçlü bir lider olmak ise güçlü bir karaktere sahip olmaktan başka bir şey değildir. Karakter açısından güçlü olan bir liderin çalışanlarına da vereceği moral ve çalışma temposu ile birlikte iş hayatı daha da verimli bir hale gelecektir. Peki, güçlü bir liderin vazgeçilmez özellikleri nelerdir?

 

güçlü bir lider dinler

Güçlü Lider Dinler!

Güçlü bir lider olmak için kişinin karşısındakini dinleyerek fikirlerine önem vermesi ve sorunlar karşısında yardım edecek kapasitede olması gerekir. Çalışanlarını dinlemeyen bir lider tek başına yükselmenin zorluklarını görecektir. Ancak çalışanlarını dinleyen bir lider çalışanlarına verdiği değer sayesinde omuzlar üzerinde yükselme ayrıcalığına kavuşacaktır.

 

güçlü-lider-dogal-olur

Güçlü Bir Lider Doğal Olur!

Çalışma hayatında klasik haline gelen ve davranışları kalıplaşmış olan kişilikler lider olma vasfından oldukça uzaktır. Bu nedenle güçlü olmak isteyen bir lider tamamen doğal olmalı ve çevresindeki kişilere karşı yapmacık, kalıplaşmış davranışlar yerine kendi düşünceleri ile olaya hâkim olmalıdır.

 

sorumluluk

Güçlü Bir Lider Sorumluluk Alır!

Sorumluluk sahibi olmak kişilerin daha kısa sürede yükselmesini ve iş hayatında daha başarılı çalışmalar yapmasını sağlayacaktır. Çalışanlarına örnek olmak isteyen ve iş yaşantısında kendini sorumluluk alarak geliştiren bir lider her zaman daha güçlü olmayı hak eder.

 

güçlü lider karmaşık değildir

Güçlü Bir Lider Karmaşık Olmaz!

Lider olan kişilerde aranan vasıflardan biri de karşısındaki insanlarla iletişiminin güçlü olmasıdır. Güçlü bir liderin ise karşısına farklı zihniyetlerden ve seviyelerden insanlar gelebilir. Yapılan işi her insana kolaylıkla anlatabilecek ve yeri geldiğinde kendi alanında uzman olan birinin anlayacağı bir dilden konuşabileceği gibi yeri gelip bir esnafın dilinden de konuşabilecek basitlikte olması gerekir. Yaptığı işi kendi dahi anlamayan ve karmakarışık bir şekilde anlatan liderler güçlü olamazlar.

 

güçlü lider takımını yetiştirir

Güçlü Bir Lider Takımını Yetiştirir!

Güçlü bir lider olmak isteyen kişiler bu yola tek başlarına çıkamazlar. Mutlaka yanlarında kendisine yardım eden çalışanları vardır. Ancak çalışanları ile yeterli iletişim kuramayan, yaptıkları hatalarda hemen yeni bir çalışan arayan liderler sağlam bir şekilde ilerleyemezler. Liderlik koltuğunda sürekli oturup etrafı izlemek yerine çalışanlara takıldıkları noktalarda yardım etmek ve balık yemekten önce balık tutmayı öğretmek o lideri güçlü yapacaktır.

 

 

güçlü lider kendini geliştirir

Güçlü Bir Lider Kendini Geliştirir!

İş hayatında güçlü olmanın yolu sürekli olarak yaşanan gelişim ve değişimlere ayak uydurmaktır. Güçlü bir lider ise iş hayatındaki gelişmeleri ve yaşanan yenilikleri bir kenara bıraktığında gücünü kaybeder ve başarı oranı düşer.

 

güçlü bir lider çalışır

Güçlü Bir Lider Çalışmayı Sever!

Güçlü bir lider olmanın en önemli yollarından olan çalışmak diğer bütün özelliklerin toplamıyla eşdeğer bir öneme sahiptir. Çalışmayan ve çalışanlarına emir vermekten ibaret olan bir liderliği olan kişiler güçlü bir lider olamazlar. Çalışmadan elde edilen liderlikler güçsüz kaldığı için kısa sürede son bulacaktır.

 

güçlü lider her zaman liderdir

Güçlü Bir Lider Her Zaman Liderdir!

Liderlik vasfında bulunan kişilerin güçlü bir lider olması için yaşanılan sıkıntılarda mantıklı kararlar alması ve lider olduklarını unutmaması gerekir. Bir sorun karşısında duygulara kapılarak köşeye çekilmek ve sorunların kendiliğinden ortadan kalkmasını beklemek güçlü bir liderin özellikleri değildir.

 

Kurum içinde liderleri keşfedin! 360 derece liderlik değerlendirmesi nedir?

 

Pusula360’ı ücretsiz denemek için tıklayın

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

  • PAYLAŞ

ÜCRETSİZ DENEYİN!

Pusula360’a şimdi üye olun, 3 hediye kredinizle kullanmaya hemen başlayın.

HEMEN ÜCRETSİZ DENEYİN