İş Hayatında Edinmeniz Gereken 14 Yetenek

İş Hayatında Edinmeniz Gereken 14 Yetenek

İster kariyerinizde nasıl ayakta kalacağını anlamaya çalışan yeni bir mezun olun, ister bir sonraki konumunu güvence altına almak isteyen uzman olun, varmak istediğiniz noktaya ulaşmanıza yardımcı olmak için ihtiyacınız olan en önemli becerilerin neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz..

Tabii ki, sektöre özgü zor becerilerinizi geliştirmek önemli olsa da, başarınız için kritik olan en temelde olması gereken hassas yeteneklerinizdir. Bu beceriler işyerinde nasıl çalıştığınız ve başkalarıyla nasıl etkileşime gireceğinizdir. Ve bir sınıfta kolayca öğretilemez veya ölçülemezken, hepimizin sahip olması gereken temel becerilerdir. Ayrıca, daha küreselleşmiş, hızlı değişen çalışma ortamımızda, işin geleceğine ayak uydurmanıza olanak tanıyan bu becerilerin size birçok getirisi olacaktır. Bu nedenle, kariyerinizi hızlandırmak istiyorsanız, başarılı olmanız için gereken 14 yeteneği ve bu yetenekleri nasıl edinebileceğinizi ya da geliştirebileceğinizi sizin için derledik.

1. Öğrenme Yeteneği

Öğrenme Yeteneği

Öğrenme yeteneği ile başlayacağız çünkü tartışmalı olarak başarılı olmanız gereken en önemli 21. yüzyıl becerisidir. Alvin Toffler, “21. yüzyılın cahilleri okuma yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyen, öğrendiği yanlışlardan vazgeçmeyen ve yeniden öğrenmeyenler olacak” Dedi. Çünkü diğer beceriler yavaş yavaş yeni becerilerin ortaya çıktığı bir ortamda pasif kalıyor, bilgi tabanınızı büyüterek ve genişleterek becerilerinizi uyarlama hakkında daha fazla şey kazanabilirsiniz, böylece her şeye yanıt vermek için yeni bilgi ve becerilerinizi kullanabilirsiniz.

 

2. Takım Çalışması

İşbirliği

Giderek artan şekilde hiper bağlantılı dünyamızda artık sadece bireyler olarak çalışmamız beklenmiyor. Projelerimiz daha karmaşık hale geldi, bu nedenle bir ekibin parçası olarak etkin bir şekilde çalışma yeteneği de önem kazandı. İşin giderek artan küresel doğası düşünüldüğünde, herkesin ortak sonuçlardan faydalanabileceği ve paylaşılan sonuçlara yönelebileceği şekillerde çeşitli düşünce ve perspektiflerden faydalanabilecek işbirliği yapma, bilgi paylaşma ve takımlara katkıda bulunma yeteneğiniz kritik öneme sahiptir.

İlginizi Çekebilir; Başarılı Takım Çalışmasının 7 Özelliği

 

3. Beden Dili ve Sözlü iletişim

Sözlü iletişim

Kariyerinizin bir noktasında, fikirlerinizi, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi başkalarına satabilmeniz için güçlü sözlü iletişim becerileri kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bir terfi için değerlendirilirken, bir ekip projesinin bir parçası olarak sunum yaparken veya sahnede konuşurken değerlerinizi açıklamanız gerektiği durumlarda, iyi iletişim kurabilmeniz ve güçlü, ikna edici fikirler iletebilmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir; En Çok Yapılan 20 Beden Dili Hareketi ve Anlamları

 

4. Yazılı iletişim

Yazılı İletişim

Kariyeriniz söz konusu olduğunda iyi yazılı iletişim becerileri hala önemlidir. Profesyonel e-postalar gönderiyor, bir müşteriyle iletişim kuruyor, tutarlı bir iş planı sunmaya çalışıyorsanız, hızlı, doğru ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

 

5. Empati

Empati

Duygularını ve tepkilerini anlayarak başkalarıyla empati kurabilme ya da olayları kendi perspektifinden görebilme yeteneği, birbirimizle nasıl etkileşim kurduğumuzun temel bir parçasıdır. Başkalarıyla gerçek ve otantik iletişim kurmak hayati önem taşır, çünkü iş arkadaşlarınızla bir iş projesinin unsurları konusunda aynı fikirde olmadığınız durumlarda bile, empati, başkalarına görüldüklerini ve duyulduklarını göstermenizi sağlar.

 

6. Yaratıcılık

Yaratıcılık

Yaratıcılık, hepimizin ihtiyaç duyduğu önemli bir beceridir çünkü hızlı değişen zamanlarımızda işverenler, şimdinin ötesine bakabilen ve şirketleri için gelecekteki olasılıkları hayal edebilen çalışanlara değer verir. Yaratıcı çalışanlar nedenini soranlardır. Merak ediyorlar ve böylece yeni fikirler ve çözümler geliştiriyorlar.

 

7. Problem Çözme

Problem Çözme

İyi bir problem çözücü olmak esastır, çünkü işverenler sorunları tanımlayarak, alternatifleri beyin fırtınası yaparak, düşünceleri paylaşarak ve daha sonra sağlıklı kararlar alarak zorluklarla kendi başlarına veya bir ekibin etkili bir üyesi olarak çalışabilecek insanlara değer verir.

 

8. Liderlik

Liderlik

Şirketlerde doğru kültürü inşa etmenin önemi göz ardı edilemez, bu nedenle başkalarına koçluk yapabilme, onları güçlendirebilme ve etrafınızdakileri en iyi işlerini yapma konusunda motive edebilme becerilerine sahip olmak başarı için çok değerlidir.

 

9. Müzakere

Müzakere

İster maaş tartışmalarında olun, ister bir müşteriyle bir anlaşmayı kesinleştirin ya da bir proje sırasında ekip arkadaşlarınızla ortak bir zemin bulmaya çalışın, güçlü ve etkili müzakere becerilerine sahip olmak son derece önemlidir. İyi bir müzakereci olmak, ilişkiler kurarken hedeflerinize ulaşmanıza izin verir, bu da kariyerinizde başarılı olmanın önemli bir parçasıdır.

 

10. Teknoloji

Teknoloji

Teknoloji eşi benzeri görülmemiş bir hızda değişiyor, bu nedenle işiniz için ustalaşmanız gereken teknik becerilerin ötesinde bile, kariyerinizi yönetmenize, pazarda kendinizi farklılaştırmanıza, kendinizi markalamanıza ve inşa etmenize yardımcı olan araçlar nedeniyle teknolojiye ayak uydurmak önemlidir.

Seçtiğiniz kariyer yolundan bağımsız olarak, becerilerinizi geliştirmek çok önemlidir, böylece kendinizi rekabetçi bir manzarada diğerlerinden ayırabilirsiniz.

 

11. Analitik, Satış ve Pazarlama

Analitik, Satış ve Pazarlama

Teknolojideki ilerlemelerle, bugünün işyerleri daha analitik olarak eğimli ve karmaşık hale geliyor. Sonuçları pazar araştırması ve verilere dayanarak analiz etme ve tahmin etme ihtiyacı önemli ölçüde artmıştır. 

Satış ve pazarlama, analitikten sonraki adımlardır. Müşterileriniz var olduğunu bilmiyorsa ürününüz işe yaramaz. Fiyatlandırma, reklamcılık, pazarlama politikaları ve doğru kitleyi hedeflemeden satışları ve marka görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilecek çok sayıda görev vardır.

 

12. Yabancı Dil

Yabancı Dil

Bir veya daha fazla yabancı dil konuşmak sizi daha istihdam edilebilir hale getirebilir. İki dilli çalışanlara yönelik bu talebin nedeni basit: işletmeler daha fazla müşteri istiyor. İşleri artırmanın en hızlı yollarından biri, diğer dilleri konuşan tüketicilere kapıları açmaktır.

 

13. Esneklik

Esneklik

Aksilikler ve başarısızlıklar hayatın bir parçasıdır ancak bu engellerle nasıl başa çıkmayı seçtiğiniz başarı için kritik önem taşır. Esneklik, engeller ve başarısızlıklar karşısında geri dönme yeteneğidir. Dirençli olduğunuzda iniş ve çıkışlara odaklanmazsınız. Bunun yerine, uzun vadeli hedeflerinize odaklanmaya devam edersiniz ve üstünlük yeteneğinize olan güveninizi asla kaybetmezsiniz. Zorluklarla karşılaşmanıza yardımcı oluyor ve esneklik aynı zamanda stresi daha olumlu bir şekilde ele almanızı sağlar.

 

14. Çeviklik

Çeviklik

Çalışma ortamı değiştikçe, çevik olmayı öğrenmek kritik bir beceridir, çünkü dünün çözümleri yarının sorunlarını çözmemektedir. Çevik olarak, iş yerinizin, müşterilerinizin veya endüstri trendlerinizin ihtiyaçlarına göre yanıt verirsiniz.

 

İş becerileri nasıl geliştirilir?

Araştırma ve uygulama ile iş becerilerini günlük çalışma hayatınıza öğrenebilir ve düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Aşağıda, bugün iş becerilerinizi nasıl geliştirmeye başlayabileceğinize ilişkin ipuçları verilmiştir:

1. Araştırma:  Sektörünüzde ihtiyaç duyduğunuz en değerli iş becerilerini okumak için biraz zaman ayırın. Hangi becerilere sahip olduğunuzu ve hangi becerileri geliştirebileceğinizi belirleyin. İş becerilerini düzenli olarak araştırmak ve incelemek, becerilerinizi güncel tutmanıza ve mevcut ve yeni ortaya çıkan iş trendlerinden haberdar olmanıza yardımcı olabilir.

2. Bir akıl hocası bulun:  Kapsamlı iş tecrübesine sahip bir akıl hocasına sahip olmak, profesyonel olarak gelişmeniz için gereken rehberliği sağlayabilir. Mentorlar size hem tavsiye hem de destek verebilir ve mevcut veya istenen kariyerinizde hangi iş becerilerinin size en çok fayda sağlayacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Bir mentora karar verirken, önce ilişkiden ne elde etmek istediğinize dair net hedefler belirleyin.

3. İşletme kitaplarını okuyun:  Bu konudaki bilginizi ve anlayışınızı genişletmek için okuyabileceğiniz işletme becerileri hakkında birkaç yararlı kitap vardır.

4. Bir işletme becerileri kursu veya dersi alın: Bir kursa veya sınıfa girmek, işletme becerilerinizi geliştirmenin harika bir yolu. Birçok kurs çevrimiçi olarak mevcuttur ve bazıları ücretsizdir. Bu durum genellikle programınıza göredir ve sizin için daha uygun maliyetli hale getirir.

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET