İş Görüşmeleri için Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

İş Görüşmeleri için Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

İlk izlenimler, tanım gereği anında gerçekleşir ve bir yabancının yalnızca görünüşünüze dayanarak sizin için olumlu veya olumsuz bir fikir edinmesi sadece birkaç saniye alır.

Hepimiz biliyoruz ki ilk izlenimler genellikle yapışır. Size iyi görünen ve mülakat şirketinin tarzına uyan kıyafetler giymek, “o” işi almak söz konusu olduğunda fark yaratabilir. Bir iş görüşmesi için doğru kıyafetleri bulmak, iş görüşmesinin kendisi kadar streslidir diyebiliriz. Bir iş görüşmesine ne giymeniz gerektiğine dair bu eksiksiz rehber, size en iyi şekilde görünmenizi, rahat hissetmenizi ve işe alım organizasyonuna mükemmel uyum sağlamanızı sağlayacak yönergeler sunar. 

İstatistikler, ilk izlenimlerin% 55'inin bir iş görüşmesinde giyinme ve kapıdan geçme şeklinize göre belirlendiğini gösterirken, işe alma yöneticilerinin % 65'i kıyafetlerin benzer iki aday arasında karar verici faktör olabileceğini söylüyor. 

Görüşme kıyafetleri seçiminizin iş görüşmesinin büyük bir parçası olduğunu biliyorsunuz. Ancak iş görüşmeleri için giyinme hususu eskisinden çok daha karmaşıktır.

Örneğin, kimsenin takım elbise giymediği bir şirkette iş görüşmesine gideceğinizi varsayalım - CEO bile. Bu vesileyle hala resmi olarak giyinmeli misin? Daha rahat bir görünümle gitmeye karar verirseniz, hala profesyonel ve saygılı görünmenizi nasıl sağlayabilirsiniz?  Cevap, görüştüğünüz işin türüne ve şirkete bağlı olarak değişir.

Şirketin kültürünü araştırmak ve anlamak, görüşmecinin dikkatini hemen çeker, bu yüzden rolünüze göre giyinmek önemlidir. Şirketin web sitesinde bununla alakalı birçok alakalı bilgi bulabilirsiniz ya da kısa bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek bilgi talep edebilirsiniz.

İster resmi bir iş ortamında bir pozisyon için başvuruda bulunun, ister daha rahat bir ortam için mülakat yapın ya da uygulamalı bir iş rolü arayın, bu kılavuz en iyi iş görüşmesi kıyafetini seçmenize yardımcı olacaktır.

Not: Bir iş görüşmesi için ne giyeceğinize karar verirken, ne giymek istediğinizi düşünmek için zaman ayırın, bir veya iki gün önce birkaç seçeneği deneyin ve seçim yapın.

İş Görüşmesi İçin Kıyafet Seçimi!

Bir iş görüşmesinde ne giyeceğinize karar verirken, söz konusu şirketi dikkate almak önemlidir. Birçok ofis ve şirket ortamı geleneksel iş kıyafetlerinde çalışır, bu durumda profesyonel bir görünüm almalısınız; takım elbise, gömlek, kravat, elbise, blazer ve deri bir ayakkabı düşünün.

Örneğin, sizinle iş görüşmesi yapan şirket daha yaratıcı veya gündelik bir tarza sahip yeni bir pazarlama şirketi ise, biraz daha akıllı-gündelik bir şey tercih edebilirsiniz.

Kadınlar İçin İş Görüşmesi Kıyafet Tercihleri

 • Genellikle etek veya pantolonlu bir takım elbise giyebilirsiniz. Böylece daha profesyonel bir görünüm yakalarsınız. Kıyafetiniz rahat olmalı ve size iyi uymalıdır.
 • Klasik olarak ceket-etek veya ceket-pantolon kombini dışında seçeneklerde vardır. Klasik veya Casual bir elbise kendinizi göstermenize fırsat tanıyabilir. Etek boyuna dikkat etmeyi unutmayın.
 • Profesyonel bir görünüm için kot pantolon gibi gündelik kıyafetler hoş karşılanmayabilir bunu yerine keten bir pantolon ve üstüne iyi ütülenmiş şifon bir gömlek ya da bluz tercih edebilirsiniz.
 • Daha gündelik bir görünüm yakalamak istiyorsanız ve başvuru yaptığınız şirkete de uygunsa kot pantolon ya da etek tercih edilebilir. Üstüne de rahat bir gömlek ya da iyi seçilmiş bir bluz kombini yapabilirsiniz.

Erkekler İçin İş Görüşmesi Kıyafet Tercihleri

 • Başvurduğunuz pozisyona profesyonel olarak uygun bir şekilde giyinmelisiniz. Hemen hemen her durumda, bu bir takım elbise giymek anlamına gelir.
 • Uygun bir ceket ve pantolon, gömlek, kravat, koordine çorap ve ayakkabıları genellikle tercih edilir. Açık renkli gömlek ve koyu renkli bir takım elbise en iyi seçenektir. Elbiseniz rahat olmalı ve en iyi şekilde görünmeniz ve hareket etmeniz için size iyi uymalıdır.
 • Tabii ki bunun dışında da seçenekleriniz mevcuttur. Takım elbise giymek yerine blazer bir ceketle profesyonelliği yakalayabilirsiniz. Blazer ceket, keten pantolon, uygun renklerde bir gömlek ve kıyafetinize uygun spor-klasik bir ayakkabı da seçenekler arasındadır.
 • Hiç ceket kullanmadan da şık bir görünüme sahip olabilirsiniz. Kumaş ya da keten bir pantolonla birlikte renklere dikkat ederek gömlek kombini yapabilirsiniz. Ceket tercih etmek istemezseniz gömleğinizin üzerine triko bir bluz giyip kravatla kombinleyebilirsiniz.
 • Araştırmalarınız sonucu gündelik kıyafet tercih eden bir şirketle iş yeri görüşmesi yapacaksanız takım elbise seçeneği biraz abes görünebilir. Bunun yerine daha gündelik kıyafetler tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Spor bir gömlek ve keten pantolon, şık bir kazak ve kot pantolon gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Unutmayın tercih edilmek istediğiniz iş eğer yaratıcılığa bağlı bir pozisyonu gerektiriyorsa, tarzınıza kendinizden küçük parçalar katmanız gerekebilir.

İş Görüşmesinde Hangi Ayakkabılar Tercih Edilmeli?

Her şeyden önce, ayakkabılarınızın rahat ve doğru oturduğundan emin olun. İster inanın ister inanmayın, bir iş görüşmesi yeni ayakkabıları denemek için en iyi fırsat değildir!

Gündelik ayakkabılar, çok renkli ayakkabılar, spor ayakkabılar, stilettolar ve sandaletlerden kaçının. Ayakkabı renginin kıyafetin geri kalanıyla eşleştiğinden emin olun. 

Erkekler için, koyu renk bağcıklı klasik ayakkabılar bir takım elbise ile iyi görünür. İş yerinizin uygunluğuna göre spor-klasik bir ayakkabı da tercih edebilirsiniz. Genel görüntünüzün uyumlu olduğundan kesinlikle emin olun.

İş Görüşmesi Aksesuarları Nasıl Seçilir?

Çoğu insan bir iş görüşmesine uygun kıyafetler giymenin gerekli olduğunu bilir, ancak aksesuarlarınız da önemlidir. Kıyafetinizdeki bu küçük ekstralar - ayakkabılarınız, çantanız, mücevherleriniz vb. - görsel bir etki yaratır ve görüşmeciniz üzerinde yarattığınız izlenime katkıda bulunur.

NOT: Profesyonel görünümlü bir evrak çantası veya portföy taşımak sizi daha profesyonel gösterebilir.

Aksesuarlar erkekler için çok önemli bir sorun olmasa da, kol düğmelerinize, kravat klipsinize ve kemerinize dikkat etmek önemlidir.

Bir mülakat için aksesuar takarken, klasik kuralı izleyin:  Ne kadar az o kadar iyi.

 • Takı

Kadınlar sarkan küpeler ve kollarla dolu bileziklerden kaçınmalı ve erkekler saat ve / veya alyans dışında çok az mücevher takmalı veya takmamalıdır.

Piercing ve dövmeler söz konusu olduğunda, nerede iş görüşmesi yaptığınıza bağlı olarak, dövmelerinizi örtmeyi ve halkalarınızı çıkarmayı düşünebilirsiniz.

 • Şapkalar

Başvurduğunuz iş türünden bağımsız olarak bir iş görüşmesine şapka takmayın. Buna kış şapkaları, beyzbol şapkaları ve hatta moda şapkaları da dâhildir.

 • Kemerler

Pantolonlarınız veya pantolonlarınızda kemer halkaları varsa, kıyafetinizi birbirine bağlamak için bir kemer giyin. Kemeriniz kıyafetinize ve / veya ayakkabılarınıza ve çantanıza uygun olmalıdır.

Sektöre Uygun Aksesuarları Seçin!

Evden ayrılmadan önce aynaya bir göz atın ve kıyafetinizi değerlendirin. İdeal olarak, aksesuarlarınız ince detayları ve tüm görünümünüzü tamamlar. Görünüşünüzü iş ve endüstri için hazırlayın. Örneğin, siyasi bir büro için çalışıyorsanız, moda halkla ilişkiler yapan bir rol için başvuruyorsanız farklı normlar vardır.

İş görüşmesi için Saçlarınız ve Makyajınız Görüntünüzün Bir Parçası!

Erkekler için saçlar düzgün bir şekilde kesilmeli ve taranmalıdır. Sakal, keçi sakalı veya bıyık da bakımlı olmalıdır.

Kadınla için ise saç stili basit ve zarif tutulmalıdır. Saçınızı atkuyruğu yapmak sade ve şık bir görüntü oluşturabilir. Saçınızı renklendirirseniz eğer diplerinize rötuş yapın. Her durumda, saçınızın temiz ve düzgün olduğundan emin olun.

Makyaj ve oje sade olmalıdır; cilt tonunuza uygun nötr tonlar genellikle tavsiye edilir. Parlak veya olağandışı renklerden veya çok uzun tırnaklardan kaçının. Koyu göz farı, parlak ruj veya ağır fondöten kaçınarak görünümünüzü doğal tutun. 

Koku, Parfüm ve Temizlik Konusunda Dikkat Edin!

Kıyafetleriniz her zaman temiz olmalı ve kırışık olmamalıdır. Ütünüz yoksa ya bir tane satın alın ya da kuru temizleyiciyi sık sık ziyaret etmeyi deneyin.

İş görüşmesi sabahı duş alın veya banyo yapın. Kesinlikle bir deodorant kullanın.

 Taze nefes aldığınızdan emin olun. Görüşme için evden ayrılmadan önce dişlerinizi fırçalayın ve görüşmeden önce yemek yemeyin veya sigara içmeyin.

Aşırı güçlü, keskin veya kötü kokular kullanmamaya dikkat etmelisiniz, görüşme yapacağınız kişide alerjik reaksiyona neden olabilirsiniz.

Mülakat için Parlak ve Gösterişli Renkleri Minimumda Tutun!

Kıyafet seçerken dikkatli olmak çok önemlidir. Cesur bir renk giymeyi planlıyorsanız, kıyafetinizin genel görünümünde bir dengeleme görevi gördüğünden emin olun. Örneğin, parlak kırmızı bir gömlek giyin, ancak siyah bir takım elbise ile eşleştirin.

Düz renkler giymek, giysilerinizin yüzünden dikkatin dağılmamasını sağlar. Koyu lacivert, koyu gri ve siyah takım elbise veya elbiseler özellikle dikkat dağıtıcı olmadan profesyonel görünür. İnce ince çizgili kumaşlar gibi küçük desenler de iyidir. Beyaz renk, bluz veya düğmeli gömlek için mükemmel, nötr bir renktir. Hangi renkleri tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız bizim önerilerimiz; Siyah, beyaz, gri, kahverengi, mavi ve kırmızı.

İlginizi çekebilir; İş Görüşmesinde Çok Sorulan 20 Soru ve Cevapları

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET