En Çok Okunan 20 İnsan Kaynakları Kitabı

En Çok Okunan 20 İnsan Kaynakları Kitabı

İnsan kaynakları uzmanları ya da profesyonelleri günümüzün sürekli gelişen ve değişen iş dünyasına hızlı ayak uydurması gereken meslek gruplarındandır. Bu değişim, beraberinde İK uzmanları için bilgi ve becerilerini arttırmayı aynı zamanda çalıştıkları kurumun kültürüne de değişimin getirilerini aşılamayı zorunlu hale getiriyor.

Yöneticilerle birlikte insan kaynakları uzmanları da iş hayatında verimliliği arttırmak, çalışanların motivasyonunu yüksek tutmak veya şirket kültürünün devamını sağlamak için büyük bir rol üstlenmektedir. Bu nedenle her İK uzmanının güncelliğini koruyabilmesi, yeni bakış açıları geliştirebilmesi, yaratıcılığını ve eleştirel bakışını geliştirebilmesi için kitap okumak paha biçilemez bir yöntemdir. Bu yazımızda sizler için her ik çalışanının okuması gereken ve en çok okunan 20 insan kaynakları kitabını  sizler için derledik.

Her İnsan Kaynakları Çalışanının Okuması Gereken En İyi Kitaplar

Hem kişisel gelişime hem de iş hayatına destek olması açısından insan kaynakları çalışanları için aşağıdaki kitapları kütüphanelerinde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

 

1. Takım Oyunu – Seth Godin

Takım Oyunu – Seth Godin

Pazarlama alanında sıklıkla adı anılan Seth Godin bu kitabında özellikle liderlik kavramı üzerinde durmaktadır. Bununla birlikte adından da anlaşılabileceği gibi takım nasıl olunur ve bir takıma liderlik nasıl yapılır sorularını okuyucuları için irdelemektedir. Yöneticilik ve liderlik kavramına yaklaştığı perspektifin sizin de bakış açınıza bir şeyler katacağına eminiz. İlginizi çekebilir; Başarılı Takım Çalışmasının 7 Özelliği

 

2. Duygusal Zekâ - Psikolog Dr. Daniel Goleman

Duygusal Zekâ - Psikolog Dr. Daniel Goleman

Daniel Goleman’ın, uluslararası çapta bilinen bir psikoloji kitabıdır. Kitap içerisinde Goleman, duygusal zekâyı incelerken bir karma model oluşturmuştur. Bu model kişisel özellikler, davranışlar, sosyal ilişkiler ve becerileri içermektedir. Duygusal zekâyı bireysel ve toplumsal açıdan yorumlamalarını, İK uzmanları iş ve bireysel hayatlarına kurgulayarak önemli çıkarımlar yapacaklardır.

 

3. Liderlik Dili – Başarılı CEO’ların İletişim Sırları - Kevin Murray

Liderlik Dili – Başarılı CEO’ların İletişim Sırları - Kevin Murray

Liderlik dili kitabında, liderlik ile alakalı birçok hikâye ve örnekle karşılaşacaksınız. Çünkü kitap birçok sektörden CEO ile yapılmış olan görüşmeler sonucu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle iş hayatında liderliğin ve liderlik yolunda iletişimin önemini birinci ağızdan okuma şansı bulacaksınız. Kevin Murray’ın bu kitabı çalışanlara esin kaynağı ve başucu kitabı olma yolunda diyebiliriz. İlginizi çekebilir; Güçlü Bir Liderin Vazgeçilmez Özellikleri

 

4. İş Yaşamında 100 Kanguru - Ahmet Şerif İzgören

İş Yaşamında 100 Kanguru - Ahmet Şerif İzgören

İş yaşamında eğer yönetici, işveren veya İK uzmanı konumundaysanız kesinlikle okumanız gereken kitaplar arasında olmalı. Liderlik ve yönetimle ilgili içerdiği bilgiler iş yaşamınızda sizi bir adım öne taşıyacaktır. İş yaşamı hakkında yazarın kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı bu kitap bir solukta bitebilecek kitaplar arasında bulunuyor.

 

5. İyiden Mükemmel Şirkete - Jim Collins

İyiden Mükemmel Şirkete - Jim Collins

İyiden Mükemmel Şirkete kitabında Jim Collins iyi kavramının mükemmelin düşmanı olduğu cümlesini vurgular. Bu kapsam aslında kitabın temelini oluşturuyor diyebiliriz. Kitabında Collins, iyi performans gösteren şirketlerin daha sonra çok iyi performansa dönüşmesinde nelerin etken olduğunu ve rol oynadığını incelemektedir. Bu şirketlerin ortak noktalarını inceleyerek CEO’ların nasıl bir yol izlemesi gerektiğine değinilmiştir. Aynı zamanda kitap içerisinde teknoloji ve değişim konularına da değinilmektedir.

 

6. Liderliğin Kutsal Kitabı - Jeffrey Gitomer

Liderliğin Kutsal Kitabı - Jeffrey Gitomer

Jeffrey Gitomer, pazarlama alanında adı duyulan ve kitaplarıyla uluslararası olarak tanınan bir yazardır. Liderliğin kutsal kitabı eserinde, liderlik konusunda pratiklere ve deneyimlere yer vererek kişiyi uzun vadeli başarıya yönlendirmeyi amaçlıyor. Kitapta bahsedilen 12 liderlik özelliği size de iş hayatında yol gösterici konumunda olacaktır.

 

7. Google Nasıl Yönetiliyor? - Jonathan Rosenberg, Eric Schmidt

Google Nasıl Yönetiliyor? - Jonathan Rosenberg, Eric Schmidt

Google İcra Heyeti Başkanı Eric Schmidt ve Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg tarafından kaleme alınan bu kitap aslında Google içerisinden bize iş hayatına yönelik bilgiler sunmaktadır. Kitabı okurken Google hakkında bilgiler sunulurken aynı zamanda birçok yönden bir şirketin nasıl yönetileceği ya da yönetilmesi gerektiği sorularına cevap veriliyor. Özellikle kitabın bazı bölümlerinde anlatılan işe alım süreçleri ve bu konuya bakış açıları İK uzmanlarına farklı bir pencere açacaktır. İş hayatı için uygulayabileceğiniz fikirler edinmenin yanı sıra aynı zamanda bir kişisel gelişim kitabı niteliği de taşıdığını söyleyebiliriz.

 

8. Kişisel Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi - Ken Blanchard

Kişisel Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi - Ken Blanchard

Ken Blanchard tarafından kaleme alınan kitap Amerika’da Liderlik alanında çok satanlar arasında bir dönem yerini almıştır. Kitap içeriğinde yöneticiler ya da yönetici adayları için çalışan gelişimini sağlamanın yolları, zaman kavramını yönetim sürecinde nasıl etkin kullanabilecekleri ve ekip içerisinde bireyleri motive etmenin yolları gibi konularda bilgiler verilmektedir. Siz de bu bilgileri kullanarak iş hayatınıza uygulayabilirsiniz.

 

9. İnsanların Oynadığı Oyunlar / İnsan İlişkilerinin Psikolojisi - Eric Berne

İnsanların Oynadığı Oyunlar / İnsan İlişkilerinin Psikolojisi - Eric Berne

İnsan ilişkilerinin psikolojisine dayanan kitap yayınlandığı dönemde bomba gibi bir etki yarattı. Alanında en orijinal ve etkili kitaplar arasında bulunuyor. Klinik çalışmalar temel alınarak oluşturulan bu kitap ilişkilerin psikolojisinden davranış kalıplarına kadar birçok konuya değiniyor. Özellikle insanların büründüğü rolleri farklı açılardan açıklayan bu kitap birçok açıdan sizin zihninizde yeni kapılar açacaktır.

 

10. Google’dan İşe Alım Tüyoları - Laszlo Bock

Google’dan İşe Alım Tüyoları - Laszlo Bock

Google’ın iç uygulamalarında, çalışanlar bazında gerçekleştirdiği faaliyetleri, işe alım süreçlerini veya işe alımlarda kullanılan uygulamaları merak ediyorsanız bu kitabı okumalısınız. Çalışma hayatında çalışan bağlılığının nasıl sağlandığı ve çalışan motivasyonun nasıl arttırılacağıyla alakalı tüyolara bu kitaptan ulaşabilirsiniz.

 

11. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Dr. Stephen R. Covey,

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Dr. Stephen R. Covey,

Kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Bu kitap tam size göre. Çünkü kitap 7 alışkanlığı okuyucusuna açıklayarak etkili insan olmanın yolunu sunuyor. Hem aile hayatınızda hem de iş hayatınızda bu 7 alışkanlığı nasıl dâhil edebileceğimizi açıklıyor. Kişilik ve karakter kavramları üzerinde de okuyucusuna bilgiler aktarmaktadır.

 

12. Yeni Yöneticinin El Kitabı - Acar Baltaş

Yeni Yöneticinin El Kitabı - Acar Baltaş

Yönetim ve liderlik alanlarında başarıya ulaşma yolunda önemli bilgiler sunuyor Acar Baltaş kitabında. Yöneticilik pozisyonunda nasıl başarı elde edilebileceği ve çalışanları motive etmek, ilham vermek için neler yapılması gerektiği hakkında açıklamaları okuyucuyla paylaşıyor. Kitaptaki tavsiyeleri, çalışanlarınızla aranızdaki ilişkileri geliştirmek ve yönetmek açısından kullanmanız oldukça işinize yarayacaktır.

 

13. En İyi Elemanı İşe Almak ve Elde Tutmak- Richard Luecke

En İyi Elemanı İşe Almak ve Elde Tutmak- Richard Luecke

Richard Luecke doğru işe alımın nasıl olması gerektiğinin, işe alım süreçlerinin işleyişinin ve mevcut çalışanların şirkete, aynı zamanda işine bağlılığını nasıl artırabileceğinizin formüllerini bizlere anlatıyor. Hem insan kaynakları uzmanlarının hem de yöneticilerin okumasını önerebileceğimiz bu kitapta herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğini düşünüyoruz.

 

14. Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi- İsmet Barutçugil

Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi- İsmet Barutçugil

Stratejik insan kaynakları yönetimi, insan kaynakları alanında başvurulabilecek geniş kapsamlı bir kitaptır. İnsan kaynakları alanında kendini yetiştirmek isteyen bireyler, öğrenciler, akademisyenler veya uzmanlar insan kaynakları alanında ihtiyaçları olan bilgilere bu kitap aracılıyla ulaşacaklardır. Klasik olarak İnsan kaynakları yönetimini baz alan bu kitapta; işe alma süreçleri, eğitim, kariyer yönetimi gibi ilgi çeken konular yer almaktadır.

 

15. Doğru İşe Doğru İnsan (İnsan Kaynakları ve Kişilik Tipolojileri) Âdem Öğüt ve Ayşe Kocabacak

Doğru İşe Doğru İnsan (İnsan Kaynakları ve Kişilik Tipolojileri) Âdem Öğüt ve Ayşe Kocabacak

Doğru işe doğru insan kitabı temelinde kişilik tipleri ve bu kişilik tiplerinin iş yaşamındaki bağlantısını konu edinmektedir. Psikometrik ölçümlerin iş yaşamında nasıl kullanıldığı, örnekler ve çeşitli ölçümlerle kitapta açıklanmaktadır. Kişiliğin mesleğinizle örtüşüp örtüşmediğini mi merak ediyorsunuz? O halde bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz. Özellikle işe alım süreçlerinde etkili olan kişilerin bu kitaptan yapacağı çıkarımlar, kendi uygulamalarında oldukça faydalı olacaktır.

 

16. İnsan Kaynakları Yönetimi – Prof. Dr. Dursun Bingöl

İnsan Kaynakları Yönetimi – Prof. Dr. Dursun Bingöl

İnsan kaynakları alanında çalışanlar ya da kariyer hedefi olanlar için başucu niteliğinde bir kitaptır. İnsan kaynakları yönetimi-süreçleri, performans yönetimi, eğitim, ücretlendirme gibi daha ir çok konuyu da içerisinde barındıran bu kitap insan kaynakları alanında kapsamlı kitaplardan biridir.

 

17. Liderlik 101-Her Liderin Bilmesi Gereken Şeyler / John C. Maxwell

Liderlik 101-Her Liderin Bilmesi Gereken Şeyler / John C. Maxwell

Liderlik 101 kitabında John C. Maxwel, herkesin başarılı bir lider olabileceğini ve kendini geliştirerek bu yolda ilerleyebileceğini ifade etmektedir. Kendisini geliştiren ve yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünen herkes başarılı bir lider olabilir. Ekip oluşturmanın ve yönetmenin inceliklerinden de bahsedilen kitapta iş hayatınızda yol gösterici bilgilere sahip olacaksınız.

 

18. Nasıl Başardılar? – Taşkın Kılıç

Nasıl Başardılar? – Taşkın Kılıç

Taşkın Kılıç, Türkiye’den dünya çapında başarı yakalayabilmiş hangi firmaların ya da markaların olduğu sorusundan yola çıkarak kitabı yazdığını dile getirmiştir. Özellikle girişimcileri desteklemek için kaleme aldığı bu kitapta Taşkın Kılıç, Globalleşen Türk markalarını belirleyip bu markalarla yaptığı röportajları ve başarının sırlarını kitabında okuyucularıyla paylaşıyor.

 

19. Sınırlarını Zorla - Sheryl Sandberg

Sınırlarını Zorla - Sheryl Sandberg

Facebook’un genel müdürü Sheryl Sandberg, bu kitabı iş hayatında ki kadınlara yönelik yazmıştır. İş hayatının kadınlara yaşattığı içsel ve dışsal zorlukları kitabında net bir şekilde ortaya seriyor. Kitap içeriğinde kadınların iş hayatında karşılaştıkları zorluklar ve iş hayatında kadının konumunun ne olduğu gibi konular işlenmektedir.

 

20. Savaş Sanatı – Sun TZU

Savaş Sanatı – Sun TZU

Adından da anlayabileceğimiz gibi bu kitap aslında bir Savaş Stratejisi kitabı fakat aslında bundan daha fazlasını ifade ediyor. Kitap 13 bölümden oluşuyor ve her bölümde savaşın farklı stratejik taraflarına değiniliyor. Savaş hakkında yazarın verdiği öğütlerde savaşmadan ve katliam olmadan savaşı kazanmanın yolları anlatılmaktadır. Kitaptaki öğütleri okuduğunuzda anlayacaksınız ki aslında bunları hem gündelik hayatınıza hem de iş hayatınıza adapte edebilir ve düşünce tarzınızı bu şekilde geliştirebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET