2020 Asgari Geçim İndirimi Tutarları

2020 Asgari Geçim İndirimi Tutarları

2021 agi için tıklayın.

Birçok çalışan bu yılın başından itibaren “2020 AGİ ne kadar, Asgari geçim indirimi ne kadar oldu” gibi sorular sorarak araştırma yapmaktadır. Asgari ücretin belirlenmesine bağlı olarak Asgari Geçim İndirimi (AGİ) tutarı hakkındaki sorularda her yıl bu çerçevede netlik kazanıyor.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir?

En başta bilinmesi gereken, asgari geçim İndiriminin çalışanın kanuni bir hakkı olduğudur. Temel olarak AGİ, çalışan kişinin, kendisi ile birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişileri kapsayan ve devlet tarafından kişilere verilen bir geçim indirimidir. 16 yaşından itibaren sigortalı olarak çalışan kişilerin asgari geçimini sağlayabileceği kısmın hesaplanmasından sonra toplam gelirden çıkarılması ile vergiden muaf bırakılmasıdır. Yani kısacası devletin çalışana yaptığı bir vergi indirimidir. Burada bilinmesi gereken bir diğer durum, Asgari geçim indiriminin çalışanlara işverenler tarafından yapılmadığı, devlet tarafından yapıldığıdır. Burada işverenler sadece aracı konumdadır.

2020'de Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar?

2020'nin başından itibaren geçerli olan "Asgari Geçim İndirimi" ücretleri aşağıda da belirtildiği gibi çalışanların medeni durumu, çocuk sayısı ve eşin çalışma durumu gibi kriterlere göre değişkenlik göstermektedir.

2020 Asgari Geçim İndirim Tablosu:

 • Bekâr çalışanın 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 220,73 TL
 • Çalışan evliyse ve eşi çalışmıyorsa 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 264,87 TL
 • Çalışan evli, eşi çalışmıyor ve tek çocuk sahibiyse 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 297,98 TL
 • Çalışan evli, eşi çalışmıyor ve iki çocuk sahibiyse 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 331,09 TL
 • Çalışan evli, eşi çalışmıyor ve üç çocuk sahibiyse 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 375,23 TL
 • Çalışan evli, eşi çalışmıyor ve dört çocuk sahibiyse 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 375,23 TL
 • Çalışan evli, eşi çalışmıyor ve beş çocuk sahibiyse 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 375,23 TL.
 • Çalışan evliyse ve eşi de çalışıyorsa 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 220,73 TL
 • Çalışan evli, eşi çalışıyor ve tek çocuk sahibiyse 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 253,83 TL
 • Çalışan evli, eşi çalışıyor ve iki çocuk sahibiyse 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 286,94 TL
 • Çalışan evli, eşi çalışıyor ve üç çocuk sahibiyse 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 331,09 TL
 • Çalışan evli, eşi çalışıyor ve dört çocuk sahibiyse 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 353,16 TL
 • Çalışan evli, eşi çalışıyor ve beş çocuk sahibiyse 2020 yılındaki aylık Asgari Geçim İndirimi, 375,23 TL.

Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır?

AGİ hesaplaması yapılırken birçok farklı durum hesaba katılmaktadır. Asgari geçim indirimi o yılın asgari ücretine göre hesaplanmaktadır. Senenin ilk 6 aylık bölümü için asgari ücret belirlendikten sonra yıllık toplam asgari ücret tutarı hesaplanıp çıkan sonuç AGİ indirim oranı ile çarpılmaktadır. Bu işlemden sonra çıkan sonuç en düşük gelir vergisi oranıyla yani %15 ile çarpılır ve ulaşılan değer son olarak 12 aya bölünür. Bu şekilde asgari geçim indirimi tutarı hesaplanabilmektedir. Asgari geçim indirimi, kişinin medeni duruma, çalışanın eşinin çalışıp çalışmamasına veya sahip olunan çocuk sayısına göre değişkenlik gösterir.

Asgari geçim indirimi tüm çalışanları kapsayacak şekilde, çalışılan yılın başında belirlenen ve asgari ücret üzerinden hesaplanan yıllık vergi tutarından fazla olamaz. Aynı zamanda AGİ, yıllık tutar belirlendikten sonra asgari ücrette yapılacak olan değişikliklerden etkilenmemektedir.

Asgari Geçim Oranları; çalışan kişi için %50, herhangi bir işte çalışmayan ve bir geliri olmayan eş için %10, tek çocuk için %7,5, ikinci çocuk için %7,5, üçüncü çocuk için %10 ve dördüncü çocuk için %5 olarak belirlenmiştir.

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Asgari geçim indiriminden yararlanabilmek için, kişilerin ücretinin gerçek usulde vergilendiriliyor olması gerekmektedir. Bunu yanı sıra, Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. Maddesinde belirtilen ücretleri alan kişiler asgari geçim indiriminden yararlanabilmektedir.

Çalışanlar evlenip boşanmışsa eğer mevcut çocukları üzerinden AGİ indiriminden yararlanabilmektedir. Önemli olan çocuk ya da çocukların çalışan kişi üzerinden sağlık sigortası yaptırılmış olmasıdır. Eğer çocuklar 18 yaşından büyükse de asgari  geçim indiriminden yararlanılabilir. Burada bakılan durum ise 18 yaşından büyük çocuğun öğrenim görüyor olması ve AGİ sahibi çalışanla yaşıyor olması gerektiğidir. Burada anlaşılması gereken eğer 18 yaşından büyük çocuk ya da çocukların eğitim hayatı devam etmiyorsa bu indirimden yararlanılamayacağıdır.

Son olarak çalışanın ücreti diğer ücretler kapsamında vergileniyorsa asgari geçim indiriminden yararlanamamaktadır.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Ödenmezse Ne Olur?

Asgari geçim indirimini ödemek işverenlerin yapmak zorunda olduğu bir yükümlülüktür. Eğer işveren bu ödemeyi gerçekleştirmiyorsa İş Kanunu ve Vergi Usul Kanununa uymaması nedeniyle suç işlemiş sayılmaktadır. Bu nedenle işverene vergi cezası kesilebilmektedir. Çalışan ise bu konu hakkında iş sözleşmesini feshedebilmekte ve hukuka başvurabilmektedir.

AGİ Formu nedir?

İşveren, asgari ücret tespiti  için çalışanlara Aile Durum Bildirim Formu ’nu ileterek, doldurmasını talep etmektedir. Bu form AGİ Formu olarak bilinmektedir. AGİ formunda bazı bilgilerin çalışan tarafından doldurulması istenir. Bu bilgiler: çalışan kişinin adı, TC kimlik bilgisi, görev bilgisi, medeni durumu, evliyse eşinin adı ve soyadı, eşin çalışma durumu, çocuk bilgisi ve sayısıdır. İstenen bilgiler eksiksiz doldurulup çalışan tarafından teslim edilmelidir. Tüm bu bilgilerin doğruluğu çalışanın sorumluluğundadır.

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET