Özür Dilemek Güveni Arttırıyor!

Özür Dilemek Güveni Arttırıyor!

Günümüzde şirketlerin özür dilemesi artık çok daha fazla rastladığımız bir durum. Hatasını kabul edip, özür dileyen şirketler tüketicilerin de daha fazla güvenini kazanıyor. Tabi hatalarını telafi etmek şartıyla. Son zamanlarda Volkswagen, Facebook, MCDonalds, Paypal, Hyundai, Coca-Cola gibi büyük şirketler hatalarını kabul edip, özürlerini diledi.

Dünyada tüketici trendlerini analiz eden trendwatching.com’a göre şirketlerden kusursuz olmaları beklenmiyor. Çünkü tüketiciler hatalarını gören, dürüst olmayı başarıp özür dileyen markaları daha çok benimsiyor. Acil durumlara karşı hazırlıklı olabilmek için bir çok şirket  özür kültürünün geliştirilmesi adına çalışmalar yapıyor. 

 

Özür dileyen bazı büyük markalar.

Facebook’tan Malformasyon Hastası Gence Özür

Facebook, hastalık nedeniyle yüzünün alt yarısı normalden büyük olan Norveçli gencin profil fotoğrafını sitelerinin kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle sildi. Facebook, hata yapıldığını kabul etti ve ardından özür diledi, fotoğraf tekrar sayfaya konuldu.

 

İkea Trans Bireyleri Ti’ye aldı.

Ikea, Tayland’da yayınlanan ve trans bireyleri ti ye alan “olumsuz ve stereotipik” yargıları tekrarladığı reklam için özür diledi.

 

Coca- Cola’dan Sen Salaksın!

Coca-Cola da 'sen salaksın' ibaresi için özür diledi. Her kapağın altına gelişi güzel bir İngilizce kelime ile bir de Fransızca kelime yerleştirildiğini, Fransızcadaki "retard" kelimesi "geç kalınmış" veya "ertelenen" anlamına geldiğini ve gözden kaçma hatası yaptıklarını belirttiler.

 

Volkswagen Emisyon Testi Manipülasyonu.

Volkswagen'in Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn, milyonlarca insanın Volkswagen markasına, otomobillerine ve teknolojisine güvendiğini belirterek, “Bu güveni boşa çıkardığımız için çok üzgünüm. Tüm müşterilerimizden, resmi dairelerden ve kamuoyundan hatalı davranışımızdan dolayı özür diliyorum” dedi.

 

Twitter’dan Yanlış Mail.

Twitter da kullanıcılarından özür diledi. Twitter' dan hesaplarının ele geçirilmiş olabileceğini bildiren bir şifre sıfırlama maili alan kullanıcılardan sistem hatası olduğu için özür açıklaması geldi.

 

Hyundai, intihar temalı reklam

Hyundai, İngiltere'de yayınlanan intihar girişimini gösteren Innocean Worldwide imzalı reklamı tepki toplayınca özür diledi.

 

Temizlik, Temizlik, Temizlik!

Yakın zamanda McDonald's, yöneticileri patateslerinden diş çıktığı için özür diledi. Daha öncede dondurmadan lastik parçası, tavuk kızartmasından naylon çıktığını kabul eden şirket, kalitelerini savundu, hatalarını kabul etti ve bir daha böyle durumların yaşanmaması için dikkat edeceklerini belirttiler.

 

Bu İşte Bir Paypal Var!

PayPal, bazı kullanıcılarına yanlışlıkla para ödülü kazandıkları bildiren e-postalar göndermişti. Ülkemizde de PayPal bazı kullanıcılarına hesaplarına giriş yaptıkları takdirde verdikleri para ödülünü alacaklarını bildiren e-postalar gönderdi. Şirket Facebook sayfasından bazı kullanıcılara teknik bir hatadan dolayı olduğunu belirtti ve kullanıcılardan özür diledi.

 

Zara’ya Özür Dileten Tşört

Zara'nın çocuklar için ürettiği tişörtün, toplama kampı kıyafetlerine benzemesi dünya çapında çok tepki çekti. Firma ise Türkiye’de üretilen ve İsrail, İsveç, Fransa ve Arnavutluk ’ta internet üzerinden satılan tişörtü özür dileyerek piyasadan geri çekti.

 

Apple Samsung’dan özür diledi!

Apple, İngiltere' de Samsung 'un tabletini kopyaladığına dair davayı kaybetmiş, mahkeme de bunun aksini anlatan bir metnin Apple web sitesinde yayınlanması gerektiğine karar verdi. Apple, bu hükmün web sitesiyle ilişkin kısmının gereğini yerine getirdi.

 

Nestle

Nestle Kit Kat gofretinin içinden plastik çıkınca müşterilerinden özür diledi.

İlginizi çekebilir; Sunduğu Sosyal İmkanlar ile Çalışanlarının Gönlünde Taht Kurmuş 10 Şirket

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET