Yeni Mezunlara 8 Kariyer Tavsiyesi!

Yeni Mezunlara 8 Kariyer Tavsiyesi!

Eğer siz de üniversiteden mezun oluyorsanız bilin ki mezuniyetin hemen ardından; Ne Yapsam? Hangi alanda uzmanlığımı geliştirsem? Nasıl iş bulacağım? gibi bir çok soruya cevap arayışına gireceksiniz. Genelde yakın çevremizden duyduğumuz “Okulu bitir gerisi kolay” devrinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Artık iş hayatının gerçekleriyle tanışma ve bende buradayım deme zamanı başladı.

İşte Size 8 Kariyer Tavsiyesi!

1. Öncelikle kendi hedefinizi belirleyin.

İşinizi ve mesleğinizi seviyor musunuz? Hayatınızın bundan sonrasında ne yapmak istiyorsunuz? Siz hangi iş için biçilmiş kaftansınız? Tüm bunların sizde net bir cevabı varsa devam edelim.

İlginizi çekebilir; Kariyer Hedefi Sorusuna Nasıl Cevap Vermeliyiz?

 

2. Zamana karşı sabırlı olun.

İş bulana kadar geçen süre uzayabilir. Koşuşturmacalı bir mezuniyet sonrasında yapacak hiçbir işinizin olmaması ve boş kalmanız ve bir de maddi sıkıntıya karşı sabırlı olmalısınız.

 

3.Burun kıvırmayın.

Karşınıza gelen işleri beğenmeyip, kendinizi çok yükseklerde görmeyin. Sizin beğenmediğiniz işin birçok talibi var unutmayın.

 

4. Para, para, para

İşe daha başlamadan aklınızdaki maaş, maddiyat olmasın. Patronların gözünde eksi bir değere düşmek istemiyorsanız para demeyin.

 

5. İngilizcenizi geliştirin.

İyi seviyede İngilizce bilmek size fark katacaktır. Birçok iş sahasında yabancı dil pozitif yönde etkiliyor. Tabii daha fazla dil öğrenmek size kalmış. İngilizcenin yanında başka bir dili de geliştirmeniz, uluslararası şirketlerde iş bulma şansınızı artırır.

6.Kitap ve güncel yayınları okuyun

Kitap okuyarak kendinizi geliştirin ve gündemden daima haberdar olun. Gazete ve dergiler sizin yakın arkadaşınız olsun. Genel kültürünüzü geliştirin. Daima okuyun. Fazla bilgi göz çıkarmaz.

İlginizi çekebilir; En Çok Sevilen 20 Kişisel Gelişim Kitabı

 

7. Stajlara ve gönüllü işlere önem verin.

Stajları bir zaman kaybı gibi görmeyin unutmayın ki bu artık sizin mesleğiniz ve ilk tecrübeleriniz. Gönüllü olarak yaptığınız işlerde size yarın öbür gün iş teklifi olarak gelebilir. Kimin sizi nerede keşfedeceği ve iş teklif edeceği belli olmaz.

İlginizi çekebilir; Stajyer Olarak Dikkat Çekmenin 9 Kolay Yolu

8. Kendi reklamınızı yapın.

Bir site veya blog açarak şimdiye kadar yaptığınız işleri tanıtın. Kendinize güzel bir CV hazırlayın. Ve her işin altından kalkabileceğine önce kendinizi inandırın.

İlginizi çekebilir; İş hayatınıza değer katacak 6 TED konuşması

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET