İyi Bir Yönetici Motive Eder!

İyi Bir Yönetici Motive Eder!

Liderlerin çalışanlarından en büyük beklentileri verimli bir şekilde çalışmalarıdır. Beklenti her ne kadar birkaç kelimeye dökülecek kadar basit gibi görünse de çalışanların verimli olmasının altında liderlerin rolü oldukça büyüktür.

Çalışma hayatına yön veren liderlerin ekmek kadar su kadar değerli olan yönlerinden biri de motive edici olmalarıdır. Liderler için motive edici olmak adeta sihirli bir değneğe sahip olmak demektir. Liderlik vasfı kazanan kişilerin organizatör mantığı ile işleri çalışanlarına dağıtması, çalışma hayatından beklenenleri karşılamayacak kadar basittir. Bu nedenle her çalışmada beklentinin de üzerinde bir verimle karşılaşmak için motive dünyasına kapı aralamak gerekir.

 

İş Hayatında Motivasyon Nasıl Olur?

Hangi sektör olursa olsun, ne iş yapılırsa yapılsın iş hayatında motivasyon, yapılacak olan işe karşı güçlü bir istek duymak ve içten gelen coşku ile çalışmalar yapmak demektir. Adeta insanın kendi içinde işine karşı volkanlar patlaması ve kendinden gelen dinamik ruh ile işine dört elle sarılması demek olan motivasyon çalışanlarda yüksek verimin anahtarıdır.

İş yaşantısında kendini harekete geçirmek isteyen herkesin biraz motivasyon ile dağları devirecek kadar istekli çalışmalar yapabilecek olması motive olmuş bir çalışanın ne kadar başarılı olacağının da göstergesidir. Liderlerinde motivasyonun gücüne inanarak çalışanlarına motive etmeleri daha çok başarı ve daha kaliteli bir çalışma ortamı anlamına gelecektir.

 

Liderler İçin Motive Etme Teknikleri Nelerdir?

Liderler çalışanlarını motive ederken motivenin etkili olmasını sağlayacak teknikler kullanmalıdırlar. Motivasyon teknikleri çalışanların yaşantılarına, önceliklerine ve iş hayatına bakış açılarına göre ayarlanmalıdır. Herkesin motive olacağı yöntem farklı olduğu için çalışanları bireysel yollardan motive etmek daha doğru olacaktır. Ancak liderlerin bireysel motivasyonla birlikte genel motivasyon çalışmaları yapması da oldukça faydalıdır.

  • Çalışanlarınızı motive ederken onların ihtiyaçlarını dikkate alarak motivasyon ödülleri koymak iş hayatında daha istekli olmalarını sağlayacaktır. Kimi çalışanların paraya ihtiyacı varken kimileri de saygıya ve ait olduğunu bilmeye ihtiyaç duyabilir. Bu tür motivasyon için liderin çalışanları ile iletişim halinde olması ve çalışanlarının ihtiyaçlarını bilmesi gerekir.
  • Her çalışanın iş hayatında belli bir rolü vardır. Bazı çalışanlar pratikte oldukça iyi iken bazıları ise problemleri çözmede ya da insanlarla ilişkilerde başarılı olabilirler. Liderlerin çalışanlarına doğru bir yönlendirme ve iş paylaşımı yapması iş yaşantısında kendi kendilerine motive olmalarını sağlayacaktır.
  • Sosyal paylaşımlarda bulunmak ve sadece iş hayatında değil gündelik yaşamda da birlikte vakit geçirmek liderlerin çalışanlarını motive etmesi için kullanabilecekleri yollardan biridir.
  • Çalışanlara hayaller kurdurmak ve gerçekten başarılı olacaklarına inandırmak motivasyonda en önemli tekniklerden biridir. Hayal kurmanın çalışanlar için içsel dinamik olması ve çalışanlarının düşüncelerini bilmeyen bir lider için kestirme bir yol olması da unutulmamalıdır. Başarıya inanmak için çalışanlara ellerindeki avantajlar gösterilmeli ve olumlu düşünmesi sağlanmalıdır. Başarmak için sadece biraz gayret göstermesi gerektiğini anlayan bir çalışan bu inançla birlikte daha verimli çalışacaktır.
  • Motivasyonun olmazsa olmazı da diyebileceğimiz ödüllendirme sistemi iş hayatında liderlerin kullanacağı tekniklerden biridir. Ancak ortaya koyulan ödüllerin çalışanlara hitap etmesi ayrıca önemli bir durum olacaktır.
  • Motivasyon sağlamak amacıyla çalışmalarında başarılı olan kişilere fazladan tatil verilmesi ya da erken çıkma izni verilmesi oldukça etkili olacak bir yöntemdir.
  • Çalışanlarınıza bağlılığınızı ve onlara ne kadar güvendiğinizi göstermenizde başarılı bir motivasyon olacaktır. Bir lider olarak yaratıcı düşünceler geliştirmeye çalışın ve çalışanlarınızı merak ettirecek şekilde çalışma ortamında yaşanacak olan gelişmelere çekin.

İlginizi çekebilir; İş Hayatında Güven Oluşturmanın 6 Yolu

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET