Özgüveninizi Artırmanın 6 Yolu

Özgüveninizi Artırmanın 6 Yolu

Özgüven sönmüş volkanları bile harekete geçirecek bir güce sahip olmak demektir. İçten gelen bu güç aslında kişinin kendine güvenmesi ve ‘’Ben bu işi yapabilirim.’’ demesidir.

Özgüven demek kendinize değer vermeniz ve her işinizde bu işi yapabilirim diyecek gücü kendinizde hissetmenizdir. Özgüvenin olması demek hayatınızın her alanında başarılı olmak adına izleyeceğiniz yolları gösterir. Özgüven sahibi olduğunuzda tabiri caizse elinizden ne uçan ne de kaçan kurtulamaz. Peki, bu kadar gücü nasıl depolayabiliriz?

 

1.Pozitif Olmayı Hiç Denediniz Mi?

Özgüven sahibi olmanın kilit kapısı pozitif olmaktan geçer. Pozitif olmak deyince aklınıza Pollyanna gibi olmak gelmesin. Pozitif olmak demek iş hayatında karşılaştığınız zorluklarda dahi her zaman iyimser düşünerek meselelere olumlu yönden bakmaktır. Ancak bunu yaparken ileri gitmeyin çünkü içinizdeki itici güçlerden biri olan kaygıyı da ortadan kaldırabilirsiniz.

 

2.Yükseklerden Uçmayın!

İş hayatında ya da özel hayatında çoğu insan kendisine büyük hedefler koyar. Bu hedefler ya gözünde büyür ya da gerçekten imkânsız hedefler olabilir. Böyle bir durumda hedeflediğiniz işleri yapamamaktan dolayı büyük bir özgüven kaybı yaşayabilirsiniz. Hedeflerinizi koyarken yükseklerden uçmayın ve yapabileceğiniz makul hedefleri deneyin.

 

3.Hakkınızı Arayın!

İş hayatınızda özgüveninizi artırmanın yollarından biri de haklı olduğunuz yerde susmamanızdır. Eğer haklıysanız ve çalışma hayatınızın tehlikeye girmemesi için hep susuyorsanız özgüveniniz yerinde değil demektir. Yeri geldiğinde yapamayacağınız işlerde "Hayır" demeyi bilmelisiniz.

 

4.Başarılarınızı Göz Ardı Etmeyin!

İş hayatında ya da özel hayatınızda yakaladığınız belli başlı bazı başarılar vardır ve bu başarıları kendi çabalarınız ile kazanmışsınızdır. Eğer kendinizi özgüveni gelişmiş bir insan olarak görmek istiyorsanız mutlaka başarılarınızı göz ardı etmemeniz gerekir. Çünkü başarılar sizi yeni başarılara götürecektir. Ufak bir başarı yakaladığınızda bile bunun büyük bir adım olduğunu düşünerek kendinize ufak bir jest yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Başarılı İnsanların 9 Masrafsız Alışkanlığı

 

5.Öğrenmeye İstekli Olun ve Öğrenin!

Özgüven sahibi olmak istiyorsanız mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. İnsan bilgi sahibi olmadığı konularda konuşamaz ve kendine bu konularda güvenemez. Eğer çalışma hayatınızda kendinize özgüven duymak istiyorsanız yeni bilgiler öğrenmeli ve alanınızda bilgi sahibi olmalısınız. (Öğrenmeyi Kolaylaştıran 10 İpucu)

 

6.İşe Yarayın!

Özgüven sahibi olmak için gerekli durumlardan biri de işe yaradığınızı hissetmektir. Kendinizi iş hayatında işe yarar hissetmek istiyorsanız gerçekten yararlı olmaya çalışın ve elinizden gelen her şeyi sunmaya çalışın. İş arkadaşlarınız ve diğer insanlar bu sayede ihtiyaç olduğunda sizi arayacaklardır. Bu da özgüveninizin gelişmesini sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir; İş Hayatında Güven Oluşturmanın 6 Yolu

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET