LinkedIn’da Ne Kadar Profesyonelsiniz?

LinkedIn’da Ne Kadar Profesyonelsiniz?

Sosyal ağlar deyince akla gelen seçeneklerden biri olan Linkedin sadece iş hayatına özel paylaşımların olduğu bir mecra olarak kullanılmaktadır. İş arayanlar, işverenler gibi pek çok kişinin bir araya geldiği bu mecraya kariyer platformu demek de yerinde olacaktır. Linkedin profilinizin güçlü olması karşı taraftaki insanlar tarafından profesyonel anlamda değerlendirileceği için mutlaka Linkedin ağını etkin bir şekilde kullanmalısınız.
 

Öncelikle Neden LinkedIn Kullanmalısınız?

Linkedin hesabınızın olması demek iş yaşantınızda sizin daha kolay değerlendirmeye alınmanız demek. Çünkü en ufak işlerde dahi insanlar birbirlerini sosyal ağlar üzerinden takip ederek değerlendirmeye alıyorlar. Bu anlamda Linkedin üzerindeki bilgilerinizde iş hayatınızı olumlu ve ya olumsuz olarak etkileyecektir. CV’lerin giderek önem kazanması ile birlikte her iş başvurusunda yeni bir CV hazırlamak yerine Linkedin hesabınızla başvurularınızda değerlendirmeye alınabilirsiniz. Saatlerce hatta günlerce iş arayışına ya da eleman arayışına girmeden Linkedin üzerinden dakikalar içerisinde istediklerinizi bulabilirsiniz. LinkedIn profilinizin daha değerli olmasını istiyorsanız işte size 6 öneri;

 

Profilinizi Özenle Düzenleyin!

Linkedin üzerinden diğer sosyal ağlarda olduğu gibi profil ayarları yapmanız gerekir. Profil ayarları yaparken karşınıza çeşitli alanlar gelecektir. Bu alanları eksiksiz bir şekilde doldurmayı unutmayın. Başlık kısmını hazırlarken özenli ve dikkatli olun. Anahtar kelime kısmında ise meslek alanınızı en iyi anlatan ve herkesin daha çok aradığı kelimelerden seçmelisiniz.

 

LinkedIn Pulse 'yi Kullanın!

Elbet sizin de sektörünüzle alakalı yazabileceğiniz şeyler olacaktır. Normal bir durum güncellemesi yaptığınızda %10-%20 civarlarında bağlantılarınıza ulaşıyorsunuz. LinkedIn Pulse ile yazdığınız blog tüm bağlantılarınıza bildirim olarak gönderiliyor. LinkedIn Pulse yi kullanabilmek için Dil ayarlarınızın İngilizce olması gerekmektedir.

 

Referanslarınız Az ve Öz Olsun!

Referans listeniz çok önemli. Sizinle birlikte aynı projede veya aynı işyerinde çalışmış, sizi çok iyi tanıyan üstlerinizden referans isteyebilirsiniz. Refere eden kişinin sizi çok iyi tanıması iyi veya kötü yönlerinizden bahsetmesi referans yazılarınızın güvenirliğini daha çok arttıracaktır. Profilinize yazılmış çok sayıda klasik, kalıplaşmış kelimelerden oluşan referans listesi yerine az ama öz yazılmış listenizin olması artı puan katacaktır.

 

Kendinize Yakın Olan Gruplara Katılın ve Aktif Olun!

Ortak değerlerinizin olduğu ya da ortak çalışma arkadaşlarınızın bulunduğu gruplara dâhil olmaya çalışın. Sektörünüzle ilgili olan gruplara dâhil olup, yorum ve paylaşım yapmanız sayesinde çevreniz genişleyecektir. Ayrıca burada yapılan konuşmalarda tanınan bir kişi olmanızı sağlayacaktır.

 

Davetlerinizi Dikkatli Yapın!

Linkedin dünyasında herkese davet göndermeyin. Bu sizin ortak alanlarınızın az olmasından dolayı sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. Ancak ortak yönlerinizin bulunduğu kişilere davet gönderirken neden davet gönderdiğinizi ve ortak olan paydalarınızı kısaca anlatabilirsiniz. Bu ön yazı sayesinde daha mantıklı bir davetiye attığınız için davetiyelerinizin kabul edilme ihtimali de artacaktır.

 

Bağlantılarınıza Özen Gösterin!

Linkedin üzerinde bağlantınızın paylaşıldığı makalelere ve diğer alanlara yorumlar yapın. Bağlantınızın geçtiği adreslere başarıların takdiri ya da tebrik gibi yorumlar yapın. Tanıdığınız kişilere davet gönderin. Başvuruda bulunmak istediğiniz şirketler varsa mutlaka takibe alın.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

  • PAYLAŞ

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Pusula360'a üye olun, 14 gün boyunca ücretsiz kullanın.

HEMEN ÜCRETSİZ DENEYİN