İş Görüşmesinde Uygulayacağınız 15 İpucu

İş Görüşmesinde Uygulayacağınız 15 İpucu

Tebrikler! Özgeçmişinizi gönderdiniz, başvurunuzu yaptınız, işvereni etkilediniz ve kendinize bir iş görüşmesi ayarladınız!

Bir iş görüşmesi korkutucu olabileceği gibi, kaygınızı hafifletmenin, hazırlıklı ve kendinden emin hissettiğiniz kapıdan geçmenin yolları vardır. Bunun en basit anahtarı, güçlü yönlerinizi, mesleki hedeflerinizi bilmek ve soruları kısa ve dürüst bir şekilde cevaplamaktır. Hiçbir görüşme stratejisi başarısız değildir ancak aşağıdaki ipuçları biraz pratikle birlikte istihdam şansınızı ve güveninizi artıracaktır.

Bir iş için iş görüşmesi yaparken, küçük şeyler büyük bir fark yaratabilir. Küçük bir hata bile bir iş teklifine mal olabilir. Hazırlanmak için zaman ayırın, böylece devam ettiğiniz her iş görüşmesinde mümkün olan en iyi izlenimi yaratabilirsiniz.

Bu mülakat teknikleri, mülakat tekniğinizin üstüne bir şeyler eklemek ve bir iş görüşmesi yapmak için bilmeniz gereken tüm temel bilgileri kapsar. Şirkete göz atmaktan ve teşekkür notu göndermeye kadar, işe alma yetkilisi ile görüşmenizi başından sonuna kadar başarıyla geçirin.

 

1. Sektörü, Şirketi, Rakipleri ve Mülakatçıyı Tanıyın

Görüştüğünüz şirket hakkındaki önemli bilgileri anlamak, görüşmenize güvenle girmenize yardımcı olabilir. Şirketle ilgili yapabileceğiniz her şeyi, olabildiğince çok kaynaktan öğrenerek birkaç saat geçirin. Arkadaşlarınızla ve iş ağlarınızla konuşun, güncel haber bültenlerini okuyun ve evet, Google'da biraz zaman geçirin. Genellikle, adaylar sadece bir şirketin web sitesi ve sosyal medya aracılığıyla yaydığı bilgilere bakarlar ancak başkalarının söylediklerine daha derinlemesine bakmazlar. Böylece, şirket hakkında daha büyük bir resim elde edersiniz.

 

2. Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Bilin

Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmeniz çok önemlidir, çünkü bunları iş tanımıyla karşılaştırmalısınız. Aradıkları ile yetenekleriniz arasında bir eşleşme var mı? Bir işin en önemli beceri ve yeteneklerinden bazıları zayıflık sütununuzda görünürse, eşleşme yoktur. İlk üç veya dört güçlü yönünüz iş tanımında görünüyorsa, açık bir eşleşme vardır.

İlginizi çekebilir; İş Görüşmesinde Çok Sorulan 20 Soru ve Cevapları

 

3. Anlatmak İçin Hikâyeler Hazırlayın

Başarılı bir iş görüşmesinin bir parçası, açıklanan iş ile ilgili olarak deneyimlerinizi ve becerilerinizi pazarlama yeteneğinizdir ve bunu yapmanın harika bir yolu, bu becerilerle deneyimlerinizi ve başarılarınızı göstermek için hikâyeler anlatmaktır. Hikâyeler sizi çekici kılar, kişiliğinizi göstermenize ve iyi iletişim becerileri göstermenize izin verir.

İş tanımı, araştırmanızla birleştirildiğinde, işverenin iş için en çok hangi becerilere değer verdiğini söylemelidir. Bunu göz önünde bulundurarak, niteliklerinizi en iyi gösteren hikâyeleri belleğinizde yenileyin.

 

4. Başarı İçin Giyinin

Beceri ve deneyiminiz kendi başlarına ayakta dursa da, başarılı bir iş görüşmesi yapmak için kıyafetlerinizle başlayın. Aradığınız işin bir seviye üstünde giyinin. Her şey pahalı takım elbise ve topluluklarla ilgili değil, temiz ve size uygun kıyafetler giymekle ilgili.

İş görüşmesi yaptığınız şirketteki kıyafet kodundan emin değilseniz, işverenle görüşün ve sorun. Genel bir fikriniz olduğunda, kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak bir kıyafet seçtiğinizden emin olun.

Bir önceki gece ne giyeceğinize karar verin böylece son dakikada acele etmeyeceksiniz. Giysilerinizi hazırlayın ve her şeyin temiz ve ütülenmiş olduğundan emin olun.

İlginizi çekebilir; İş Görüşmeleri için Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

 

5. Beden dilinizi izleyin

Beden diliniz hakkınızda çok şey söyleyecek. Kendinizi nasıl sunduğunuzu bildiğinizden ve beden dilinizi nasıl yararınıza kullanabileceğinizi bildiğinizden emin olun.

Konuşurken ellerinizi çok fazla kullanmak hikâyelerinizi daha animasyonlu hale getirebilir ve iletişime yardımcı olabilir ancak hareketlerinizle aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Ayrıca, kaleminiz veya mücevherleriniz gibi şeylerle uğraşmaktan kaçının. Eğer gerginseniz bu olabilir ancak dikkatinizi dağıtabilir, bu nedenle davranışlarınıza dikkat edin.

Kendinden emin ve profesyonel görünmek istersiniz görüşmeci ile gülümsemeye ve göz temasını sürdürmeye çalışın.

İlginizi çekebilir; En Çok Yapılan 20 Beden Dili Hareketi ve Anlamları

 

6. Gerçek olun

Deneyimleriniz ve becerileriniz hakkında açık ve hevesli bir şekilde konuşun. Başarılarınızdan gurur duymalısınız. Profesyonel olun ama kişiliğinizin parlamasına da izin verin. İşverenler sevdikleri kişileri işe alma eğilimindedir. Kısa duraklamalardan korkmayın. Yanıtları formüle etmek için bazen birkaç saniyeye ihtiyacınız olabilir ve bu iyidir.

 

7. Kendin Ol

Dünyanın en kalifiye ve iyi hazırlanmış adayı olabilirsiniz ama işveren ile bağlantı kuramazsanız yine de işi siz alamayabilirsiniz. Bir görüşmeci, yanıtlarınızda gerçek olup olmadığınızı veya sadece prova edilmiş cümleleri ve beklenen cevapları verdiğinizi fark edecektir. Ne kadar iyi hazırlanırsanız, görüşmeci ile daha rahat hissedebilir ve etkileşime girebilirsiniz. Hayattaki diğer ilgi ve hedeflerinizi göstermenin yollarını bulun. Bir görüşmeci kişiliğinizin kariyer yolunuzun nasıl bir yansıması olduğunu görmekle ilgilenebilir.

 

8. Pratik Yapmak Mükemmelleştirir

Bir arkadaşınızın işe alma yöneticisi gibi davranmasını ve sizinle bazı sahte görüşmeler yapmasını sağlayın. Bir kamera kurun ve kaydedin. Ortak görüşme soruları ve cevaplarının bir listesini gözden geçirin. Arkadaşınızın da birkaç sürpriz soru atmasını sağlayın. Bu, kendiliğinden düşünme pratiği yapmanıza yardımcı olacaktır. Kaydı izleyin ve en iyi görünüm ve sesi elde etmek için gerekli ayarlamaları yapın.

 

9. Akıllı Sorular Sorun, Daha Akıllıca Dinleyin


Bu, pozisyon hakkında yapabileceğiniz her şeyi bulma şansınız. Muhabir veya dedektif gibi yaklaşın. Günlük olarak işin gerçekte nasıl bir şey olduğunu anlatacak öncü sorular sorun. Araştırmanızdan öğrendiklerinizin ötesinde bazı sorular sorun. Sonuç olarak görüşmecinin ödevinizi yaptığınızı bilmesini istiyorsunuz. 

 

10. Bunları Yapmaktan Kaçının!

Asla önce maaş konusunu gündeme getirmemelisiniz çünkü bu durum sizi daha zayıf bir pozisyona sokacaktır. Buna ek olarak, bu konu hakkında çok erken konuşmak, sadece işi için onunla ilgilendiğiniz izlenimini verebilir. Görüşme odasına girmeden önce cihazlarınızı kapatın ve gözden uzak bir yerde saklayın. İş görüşmesine geç kalmamalısınız yoksa bu durum sizin ciddiyetsiz görünmenize neden olabilir.

 

11. Zamanında Olun (Erken Anlamda)

İş görüşmesine zamanında gidin. Zamanında beş ila on dakika erken anlamına gelir. Gerekirse, tam olarak nereye gittiğinizi ve oraya ulaşmanın ne kadar süreceğini bilmeniz için önceden görüşme yerine gidin. O anda yerel trafik düzenlerini ayarlayabilmeniz için görüşme zamanınızı dikkate alın. Tuvaleti ziyaret etmek, kıyafetinizi kontrol etmek ve sinirlerinizi yatıştırmak için kendinize birkaç dakika daha verin.

 

12. Sakin Olmaya Çalışın

İş görüşmesi sırasında rahatlamaya ve mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışın. Doğru hazırlık, güven vermenizi sağlayacaktır.

Soruları yanıtlarken görüşmeci ile göz temasını sürdürün. Unutmamak için soruya dikkat ettiğinizden emin olun ve cevaplamadan önce tüm soruyu dinleyin böylece görüşmecinin ne istediğini tam olarak bilirsiniz. Görüşme yapan kişiyi, özellikle de sorular sorduğu zaman, her ne pahasına olursa olsun kesmekten kaçının. Cevabınızı düşünmek için bir dakikanızı ayırmanız gerekiyorsa, bunu kullanın çünkü düşünerek cevap vermeniz her zaman daha iyidir.

 

13. Pozitif Kalın

Olumlu bir konuşma, başarılı iş görüşmelerinin anahtarıdır. İşverenler, olumsuz bir deneyim hakkında bir bahane duymak ya da kötü duygu hissetmek istemiyorlar.

Ani bir iş değişikliği veya arka planınızdaki bir zayıflık sorulursa, savunmacı olmayın. Bunun yerine, deneyimlerden öğrendiklerinizi vurgulamak için gerçeklere odaklanın.

 

14. Takip Edin ve Teşekkür Maili Gönderin

İş görüşmesinin en zor kısımlarından biri, görüşmeden sonra ne kadar süre beklemek gerektiğini belirlemektir. İşe alım müdürü, görüşmenin sonunda şirketin zaman çizelgesini belirtmezse, ayrılmadan önce, ilerlemeye karar vermeleri durumunda onlardan ne zaman haber alabileceğinizi nazikçe sorduğunuzdan emin olun. Görüşmeden sonra gün içinde bir teşekkür maili atarak bu işi önemsediğinizi gösterebilirsiniz.

 

15. Görünür Olun Ama Rahatsızlık Vermeyin

Yaklaşık iki hafta sonra görüşme yaptığınız kişiden hala haber alamadıysanız, pozisyona olan ilginizin devam ettiğini göstermek için bir e-posta göndermeyi düşünün.

Başarılı bir iş görüşmesi, önemli miktarda düşünce ve hazırlık gerektirir. Görüşme sürecinde bu aşamaların her birine gerekli zaman ve enerjiyi ayırmak, olası işverenlerle buluşurken en iyi adımlarınızı atmanıza yardımcı olacaktır.

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET