Kariyer Planınızı Yaptınız Mı?

Kariyer Planınızı Yaptınız Mı?

Çalışma hayatınızın nasıl olmasını istiyorsunuz?

Hangi işlerde çalışmak sizin için daha verimli oluyor?

Çalıştığınız iş sizi memnun ediyor mu?

Ya da mesleğiniz sizi mutlu ediyor mu?

Bu sorulara cevap bulmak için bir kenara oturun ve gözlerinizi kapatıp 10 yıl sonra bulunmak istediğiniz konumu düşünün. Küçükken öğretmenlerimizde bunu defalarca yaptırmıştır. Ancak şimdi ciddi ciddi düşünme zamanı. Kâğıdı kalemi elinize alın ve 10 yıl sonraki halinize nasıl ulaşacağınızı yazmaya başlayın.

 

1. Kararınızı Verme Zamanı!

Kariyer Planı

Kariyerinizin gelecekteki halini gözünüzün halinde canlandırmışsanız ve kararınız kesinse elinizdeki kâğıda hedefinizi yazın. Ancak karar verirken gerçekten bulunacağınız konumun size uygun olup olmadığına ya da beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağına bakmalısınız. Aksi halde çileli bir iş hayatına atılma yolunda ilerleyebilirsiniz.

 

2. Sektörünüz Olsun!

Kariyer Planı

Kariyer konusunda yönetici konumunda olmayı planlıyor olabilirsiniz ya da üst düzey biri olmaya karar vermiş olabilirsiniz. Bu planı gerçekleştirmek adına kendinize uygun sektörü seçmeniz gerekir. Ancak her sektör istenilen başarıları vaat etmediği için gerçekten geleceği parlak sektörler tercih etmelisiniz. Sektör seçimlerinizde geleceği parlak bir alan aramanın yanında sadece para getirisi yüksek olduğu için seçeceğiniz alanlarda yeterince başarı gösteremezseniz ya da bu alanda mutlu olamazsanız sorunlar yaşamaya devam edersiniz. Bu nedenle dikkatli olun.

3. B Planı Yapın!

Kariyer Planı Yapmak

Sektör seçimi ve hangi alanda yükseleceğinize karar vermiş olabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir durum var ki o da her türlü durumu planınıza katarak yeni bir plan oluşturmak. Ulaşmak istediğiniz kariyeri elde ettiniz ancak bulunduğunuz konum sizi memnun etmiyorsa B planı yaparak istediğiniz başka alanlara yönelmelisiniz ya da değişen yaşam şartlarından dolayı tayin, eş durumu gibi durumlardan dolayı istediğiniz kariyere sahip olmadığınızda yeni bir planınız devreye girmeli.

 

4. Kendinizi Değerlendirin!

Kariyer planı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı kendinizi değerlendirebilmektir. Gerçekten hangi yönleriniz ağır basıyor? Hangi yönleriniz daha iyi? İnsanlarla ilişkiler kurmayı mı yoksa hesap kitap işlerini mi daha iyi beceriyorsunuz? Artılarınızı ve eksilerinizi tespit ederek bir kâğıda not almalı hatta çevrenizdeki insanlara da sizi nasıl değerlendirdiklerini sormalısınız.

İlginizi çekebilir; İş Hayatında Edinmeniz Gereken 14 Yetenek

 

5. Çalışmalara Başlayın!

Kariyer Planı

Kariyer planlamasının düşünce ve kâğıt üzerinde kalan kısmını bitirdikten sonra hemen çalışmalarınıza başlamanız gerekir. Unutmayın ki başlamak bitirmenin yarısıdır. İlk aşamada kariyer planlamasında belirlediğiniz hedefe yönelik bu hedefi gerçekleştirmiş kişilerden bilgi alın. Meslek hakkında araştırmalar yapın ve nasıl buraya gelinebileceğini araştırın. İlgili olduğunuz sektöre yönelik bilgiler edinmeye başlayın. Eğer çalışacağını sektörü zaten biliyorsanız ve kariyer planınızın bir kısmını yerine getirmişseniz biraz azimli olarak çalışmalarınızı gerçekleştirmelisiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET