Çalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır?

Çalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır?

Her yönetici çalışanlarının çalışma ortamına, çalışma arkadaşlarına ve çalıştığı işe bağlı olmasını ister. İşlerin verimliliği ve sektörde büyük atılımlar yapmanın en kesin yolu da çalışanların bağlılığından geçmektedir. Yani ne kadar bağlı bir çalışan ağınız olursa önünüzdeki başarı yolu da en az çalışanlarınızın bağlılığı kadar uzar gider. Eğer sizde çalışan bağlılığını artırmak istiyorsanız şu yolları mutlaka denemelisiniz…

 

Olaya Çalışanlarınızın Gözünden Bakın!

Çalışanlarınızın bağlılığını düşünmeye başlamadan önce kendinizi onların yerine koymalısınız. Yani ben bir çalışan olsam işime bağlı olabilmek adına nasıl bir ortam isterdim? Bu sorunun cevabını aldıktan sonra çalışanlarınızın eğer işle ilgili istekleri varsa ya da daha rahat koşullarda çalışmak istiyorlarsa bu isteklere cevap vermelisiniz.

 

Sadece İş Hayatı Yetmez!

İş hayatına ve çalışma ortamına bağlılık için çalışanlarınızın sadece birbirlerini iş ortamında görmeleri yetmez. Yeri geldiğinde birlikte aktiviteler yapmanız hem çalışanlarınızın hem de sizin için dostluk ortamının kurulmasını sağlayacaktır. Unutmayın ki kimse yabancılarla dolu bir yerde çalışmak hatta orada fazla vakit geçirmek istemez.

 

Minik Jestler Yapmayı Deneyin!

Çalışanlarınızın sizden göreceği minik bir jest dahi işine daha bağlı bireyler olmasını sağlayacaktır. En basit örnekle çalışanlarınızın sağlığını düşünerek kış aylarında seçtiğiniz faydalı meyvelerden birer tane ikram etmek çok işinize yarayacaktır. Bu ikram küçük gibi görülebilir ancak çalışanlarınız kendilerini düşünen bir yerde çalışmaktan mutluluk duyarlar.

İlginizi çekebilir; Yeni İşe Başlayan Çalışanlar İçin 9 İlk Gün Önerisi

Anlayışlı Olmak Yılanı Deliğinden Çıkarır!

Çalışanlarınızın performansını artırma konusunda en çetrefilli konulardan biri de anlayışlı olmaktır. Anlayışlı olmak çalışanlarınızın bağlılığını artıran bir yöntem olduğu gibi dikkat edilmediğinde size karşı dönmüş bir silah halini alabilir. Bu nedenle çalışma hayatı içerisinde anlayışı elden bırakmadan ancak sınırı da aşmadan davranmaya özen gösterin.

 

Aile Olun!

Çalışanlarınızın bağlılığını kazanmak için onların bağlı olduğu alanları iyi bilin. Her çalışanınız illa ki ailesine ya da arkadaş grubuna bağlıdır ve bunları kolay kolay bırakmaz. Ancak siz çalışanlarınızın bağlı olduğu kişileri de kendi bünyenize katabilirseniz çalışanlarınızı daha bağlı hale getirebilirsiniz. Mesela çalışanlarınız için bir toplantı yapmak istiyorsunuz ancak çoğu uzayan toplantı saatlerinden rahatsız. Bu durumu avantaja çevirmek için çalışanlarınızı toplantıdan sonra eşleri ile ya da sevdikleri bir arkadaşları ile çay içmeye davet edebilirsiniz. Az bütçeli ancak güzel bir bağlılık taktiği olacaktır.

 

Çalışanlarınızı Değerlendirin!

Çalışanlarınızın performanslarını değerlendirmeniz ve kişiye özel bağlılık artırıcı yollar bulmanızda ayrıca işinize yarayacaktır. Çalışanlarınızın bağlılığını artırırken kendi bağlılığınızı keserseniz hiçbir etki göremezsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET