2021 AGİ Ne Kadar? Güncel AGİ Tablosu

2021 AGİ Ne Kadar? Güncel AGİ Tablosu

Bekar olan ya da eşi çalışan çocuksuz çalışanlar, AGİ’yi maaşlarının içerisinde alırken, eşi çalışmayanlar için ise asgari geçim indirimi ayrıca ödenir. Peki ‘‘AGİ nedir?’’ ve ‘‘Nasıl hesaplanır?’’ Bu yazımızda bütün detayları ile AGİ’yi ele alacağız. İşte güncel 2021 AGİ tablosu;

2021 AGİ tablosu 
Bekar çalışanlar için 268,31 TL
Evli ve eşi çalışmayanlar için 321,98 TL
Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu çalışanlar için 362,22 TL
Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu çalışanlar için 402,47 TL
Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu çalışanlar için 456,13 TL

 

Asgari geçim indirimi 2021 tutarları; en düşük AGİ tutarı 268,31 TL ve en yüksek AGİ tutarı 456,13 TL olarak belirlendi. Asgari geçim indirimi 2021 tutarı hesaplanmadan önce asgari ücret miktarı baz alınmaktadır. Yapılan hesaplamalar sonucu AGİ tutarı tüm yıl için geçerli olmaktadır Maaşı vergilendirilen tüm çalışanlar, asgari geçim indiriminden faydalanabilirler. 

AGİ Nedir?

agi nedir?

Açılımı asgari geçim indirimi olan AGİ, çalışanların bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri için ayrıca ödenen bir ücrettir. 16 yaşından itibaren sigortalı olarak çalışan kişiler için asgari geçimlerini sağlayacak bir miktar para hesaplanır. Hesaplanan miktar çalışanların toplam gelirlerinden çıkarılıp vergi dışı bırakılır ve vergi dışı bırakılan miktarda çalışana ödenir.

Çalışanlar, medeni durumlarına ve sahip oldukları çocuk sayısına göre, farklı miktarlarda AGİ alabilirler.  Bir başka ifade ile AGİ, çalışanın kendisi ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler için uygulanan indirimdir. AGİ, çalışanlara işverenleri tarafından devlet adına ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşer. 

AGİ, çalışanların yasal haklarındandır. Bununla birlikte İK departmanı yöneticilerinin veya işverenlerin de asgari gelir tespiti yapabilmeleri için işçinin AGİ formu olarak bilinen Aile Durumu Bildirim Formunu doldurması gerekir. Buradaki sorumluluk tamamen çalışana aittir. Dolayısıyla bu formda yer alan bilgilerin eksikliği veya yanlışlığından yöneticiler sorumlu tutulmamaktadır. İşçilerin özlük dosyalarında saklanan AGİ formları, işçinin boşanması, evlenmesi ya da çocuk sahibi olması gibi durumlarda güncel olarak değiştirilmelidir. AGİ, her ay düzenli olarak ödenir. 

AGİ Nasıl Hesaplanır?

Agi nasıl hesaplanır

AGİ, mevcut yılın ilk 6 ayı için asgari ücretin ne kadar olacağı belli olduktan sonra yıllık olarak hesaplanmaktadır. Bu tutar AGİ indirim oranı ile çarpılır. Elde edilen tutar en düşük gelir vergisi oranı (%15) ile çarpılarak bulunan değer 12’ye bölünür ve böylece aylık AGİ miktarı hesaplanmış olur. Asgari Geçim İndirimi, işçinin net ücretine ayrıca ilave edilen bir tutardır. Bu nedenle işçi ücretinden yapılan kesintilerin harici tutulmaktadır.

Asgari geçim indirimi hesaplanması yıla ve çalışana göre değişim göstermektedir. Asgari geçim indirimi için, asgari ücret üzerinden yıllık brüt tutarına, yıllık olarak; işçinin kendisi için %50, çalışmayan eşi için %10, tek çocuk için %10, Bakmakla yükümlü olduğu 2 çocuğun her biri için %7,5, sonradan tekrar çocuk sahibi olursa her bir çocuk için %5 oranında bir hesap temel alınır. Bu hesaplamalarda söz konusu olan çocukların, 18 yaşını doldurmamış ya da eğitimini sürdüren 25 yaşını doldurmamış çocuklar olduğunu belirtmek isteriz. 

2021 AGİ Ne Kadar?

Asgari Geçim İndirimi, her yıl asgari ücretin değişmesi ile birlikte güncellenen bir tutardır. Yıl içerisinde evlenen ya da çocuk sahibi olan işçiler için kişisel güncellemeler uygulanabilmektedir. Her yeni yılda olduğu gibi bu yıl da “2021 AGİ ne kadar?” sorusu çok sık gündeme geldi. Peki, yeni yılın gelmesiyle birlikte güncellenen asgari ücret tutarının ardından yeni AGİ ne kadar oldu? Sizler için hazırladığımız yukarıda bulunan 2021 AGİ tablosu üzerinden inceleyebilrsiniz.

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET