90 Derece Performans Değerlendirme Nedir?

90 Derece Performans Değerlendirme Nedir?

Şirketlerde ve kuruluşlarda uygulanabilen çeşitli değerlendirme yöntemleri vardır. Bunlardan biri de 90 derece performans değerlendirme yöntemidir.

90 derece performans değerlendirme yöneticinin çalışanı değerlendirdiği tek yönlü bir modeldir. Bu değerlendirme yöntemi, performans değerlendirmesinin en yaygın ve temel biçimidir. Nedeni ise tek kaynak türünün değerlendirmeye katılmasıyla süreçlerin daha kolay geçmesi sağlanır. Günümüzde genelde üstün-astı model olarak bilinmektedir.  Bu süreçte raporlama; tek kaynağın geri bildirimleri ve değerlendirmeleri çalışanların dönemlik performansını belirlemek için kullanılabilir.

Pusula360 performans değerlendirme sistemiyle katılımcılarınızı istediğiniz model ile (90,180,270 veya 360 derece) değerlendirebilirsiniz. 

Etkili bir şekilde gerçekleştirilen bir performans değerlendirmesi, çalışanların moralinin artmasına, daha yüksek üretkenliğe, pozitif bir kültür oluşturulmasına ve bir kuruluşun genel performansının ve etkinliğinin artmasına yardımcı olur. Değerlendirme olarak tek başına ya da yönetim ile iş birliği içinde çalışabilir. Performans yönetimi ile birlikte toplandığında performans değerlendirmesi, organizasyonların uzun vadeli başarısı için harikalar yaratır. Bunun nedeni, değerlendirmenin kendi başına çalışanın uzun vadede kuruluşa bağlı kalmasını sağlayamamasıdır. Bu yazımızda 90 derece performans değerlendirme konusunu ele alacağız.

90 Derece Performans Değerlendirme Nasıl Yapılır?

90 derece performans değerlendirme yöntemini yöneticiler tarafından yapılan değerlendirme olarak nitelendirilmektedir. Bu yöntem ile; değerlendirici rolündeki yöneticinin, çalışanın işini nasıl yaptığını ve çalışan ile olan yoğun iletişimi dolayısıyla yapabileceklerini ele alması beklenmektedir. 90 derece değerlendirme yönteminde kişilere Yetkinlik ve Performans Göstergeleri bazında olmak üzere iki ana grupta soru sorulur. Yetkinlik soruları kendi arasında Kurumsal, Yönetsel ve İşlevsel olmak üzere 3 gruba ayrılır.

90 Derece Performans Değerlendirme Avantajları Nelerdir?

90 dereceye dayalı performans değerlendirme, geleneksel yetkinlik bazlı bir değerlendirme yöntemidir. Bu yöntemde, 90 derece üstü (yöneticiyi) simgeler ve yöneticinin çalışanlarını değerlendirmesini kapsar. Başka bir deyişle, çalışanı, direkt bağlı olduğu yöneticisi değerlendirir. Değerlendirme sürecinde, çalışanın yapması gereken aktif bir rol yoktur. Bu değerlendirme sistemi ile çalışanın terfi için hazır olup olmadığına, hazır değilse, hazırlanması için hangi adımların tamamlanması gerektiğine tarafsız olarak yöneticinin karar verebilmesi beklenmektedir.

90 Derece Performans Değerlendirme Formu Nedir?

90 derece değerlendirme formu

Performans değerlendirme formu, işletmeler ve insan kaynakları departmanları için performans değerlendirme işleminin kolay bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlayan formdur. 90 derece değerlendirme formunda bir personeli sadece bağlı olduğu departmanın yöneticileri değerlendirebilir. Değerlendirilen kişi değerlendirenin sorularının cevaplarını ve nihai görüşlerini görebilir. Her ikisinin yapmış olduğu tüm değerlendirme görüş ve onayları üst yönetici tarafından incelenebilir, değerlendirmeye ilişkin nihai görüşünü belirterek onayını sunabilir ve değerlendirmeyi kapatabilir. Astları olmadığı durumlarda sadece yönetici değerlendirmeyi değerlendiren kişiyi onaylandığı zaman kapatabilir. Kısaca değerlendirme süreci adımları:

  • Katılımcılar belirlenmesi.
  • Yetkinlik formlarının oluşturulması.
  • Değerlendirme süreci.
  • Raporlama

90 Derece Performans Değerlendirme ile 180 Derece Performans Değerlendirme Farkları Nelerdir?

90 derecelik performans değerlendirme yönteminde, beceri değerlendirmesi doğrudan bölüm yöneticisi tarafından gerçekleştirilir. Bu kişi, geri bildirim sağlayan ve çalışanın güçlü ve zayıf yönlerini analiz eden kişidir. Vizyonları açıkça önemlidir, ancak bu aynı zamanda incelemenin tek bir kritere dayandığı anlamına gelmektedir. Daha önce bahsettiğimiz gibi, farklı değerlendirme ve geri bildirim yöntemleri vardır. Burada sunulan 90 derecelik performans incelemesi, her tür şirket için uyarlanabilir ve etkili olduğu için en yaygın ve güvenilir olan değerlendirme türlerinden birisidir. 90 derece performans değerlendirme, en kısa tanımı ile üst yöneticinin çalışanı değerlendirmesidir.

Performans değerlendirme sürecini daha sağlıklı ve verimli bir hale getirmek için çalışan ve yöneticisini içeren 180 derece performans değerlendirme uygulanabilir. 180 derece performans değerlendirmede iki değerlendirici kategori yer alır. En sık görülen şekli ise çalışanın kendisini değerlendirmesi ve yöneticisi tarafından değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme metodunda çalışan kendisini değerlendirirken 90 derece performans değerlendirme metodunda çalışan yalnızca yöneticisi tarafından değerlendirilmektedir.

Demo talep etmek için tıklayın

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET