270 Derece Performans Değerlendirme Nedir?

270 Derece Performans Değerlendirme Nedir?

270 derece performans değerlendirme, yöneticinin, çalışma arkadaşının (eş değer) ve çalışanın kendini değerlendirdiği bir sistemdir. Performans değerlendirmeleri, bir kuruluşun kullanabileceği en önemli iletişim araçlarından biridir.

Pusula360 performans değerlendirme sistemiyle katılımcılarınızı istediğiniz model ile (90,180,270 veya 360 derece) değerlendirebilirsiniz. 

 

Performans değerlendirmeleri hem çalışan hem de yöneticiler için faydalıdır çünkü geri bildirim sağlama, çalışan performansını anlama ve gelecekteki iş performansı için beklentileri belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca, bir yönetici olarak çalışanlarınızın yetersiz olduğu alanları tespit etmenize ve çalışanlarınızın kendilerini nasıl geliştirilebileceği hakkında samimi konuşmalar yapmanıza yardımcı olur.

Bu yazımızda 270 derece performans değerlendirme hakkında bilmeniz gerekenleri sizler ile paylaşacağız.

270 Derece Performans Değerlendirme Nasıl Yapılır?

270 derece performans değerlendirme yöntemini kullanan işletmelerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. 270 derece performans değerlendirme metodu klasik bir değerlendirme yönteminden farklıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu yöntemde 3 değerlendirme kaynağı mevcuttur. Tüm bu kaynaklar gizlilik içerisinde değerlendirmeye katılmaktadır. Ayrıca davranış göstergelerinden bağımsız bir şekilde görüşler, eğitim ve gelişim planına dair geri bildirimler toplanabilir. Yönetici değerlendirilen hakkında kariyer planına ait geri bildirimler de verebilmektedir.

270 Derece Performans Değerlendirme Avantajları Nelerdir?

Performans değerlendirmesi sayesinde; çalışanların kendilerinden ne beklendiğini anlamaları ve hedeflerini belirlemeleri daha kolaydır. Etkili bir performans değerlendirme süreci, motivasyon aracı olarak görülmeli ve sadece bir değerlendirme süreci olarak görülmemelidir. Bir kuruluşun çalışanlarının sorumluluklarını yerine getirmeleri için gerekli destek ve kaynaklara sahip olmaları performans değerlendirme ile daha kolaydır. Sonuçta, bir performans değerlendirmesi iyi yapılırsa, çalışanlar tam potansiyellerine ulaşır ve performanslarını ekip ve kuruluşun hedefleri doğrultusunda geliştirebilirler.

270 derece performans değerlendirme süreci tek bir kişi tarafından yapılmadığından dolayı ve yapılan değerlendirmelerin diğer kişiler tarafından görülmeyişinden dolayı bu yöntem oldukça doğru sonuçlar sunar. Bunun dışında çalışanın kendi eksik yönlerini görebilmesine ve bu yönlerini geliştirerek bir sonraki değerlendirmede daha iyi bir sonuç alabilmesine olanak tanır. 270 derece performans değerlendirme sistemi, gelecekteki eğitim ihtiyaçları hakkında görüşler sunmak, çalışan verimliliğini artırmak, mevcut çalışanları elde tutmak ve geliştirmek gibi birçok avantaj sunmaktadır. Ayrıca, iş hedeflerini çalışan performansıyla ilişkilendirmek ve iş gücünü şirket vizyonu ile birleştirmek gibi pek çok avantajda içermektedir.

270 Derece Performans Değerlendirme Formu Nedir?

270 Derece Performans Değerlendirme Formu

270 derece hazır performans değerlendirme formu sayesinde form oluşturma sürecindeki danışmanlık maliyetlerinizi sıfıra düşürebilirsiniz. Hazır formlar ile çalışanlarınızı 90, 180, 270 ve 360 derece performans değerlendirme yöntemleriyle kolaylıkla değerlendirebilirsiniz. Hazır formlarımız üzerinde kendi düzeltmelerinizi yapabilir veya kendi sorularınızı da oluşturabilirsiniz.

270 Derece Performans Değerlendirme Örnekleri Nelerdir?

270 derece yönteminde soruların sorma şekli olumlu ya da olumsuz yetkinlik soruları şeklinde olmak üzere iki tiptir. Daha objektif cevaplar elde edebilmek için bu süreç dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. 270 derece performans değerlendirme formu ile yetkinlik bazında sorular sorulur. Yetkinlikleri kendi isteğimize göre aralarında amaç ya da işlevlerine göre sınırsız gruplara ayırabiliriz. Formda; liderlik özelliklerine göre sorular, hizmet kalitesine ilişkin sorular, kişisel gelişim soruları, iletişim yeteneğine ilişkin sorular, uyum yeteneğine göre sorular ve insanlarla ilişki yeteneğine göre sorular olarak değerlendirme kategorileri mevcuttur.

Pusula360 performans değerlendirme sistemi, çalışanların objektif ve bilimsel yöntemler ile değerlendirilmesi olanağını sunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET