Uzaktan Çalışmada Verimliliği Artırmanın 5 Yolu

Uzaktan Çalışmada Verimliliği Artırmanın 5 Yolu

COVID-19 salgını ile daha önce uzaktan çalışmamış milyonlarca çalışan evden çalışmak zorunda kaldı. Bu uzaktan çalışma kararlarının çoğu aniden uygulandı. Yöneticilerin ve çalışanların kaygılanmalarına neden olan uzaktan çalışma durumu çalışanları yeni bir iş gerçekliğine adapte olmaya yöneltti.

Hem çalışanların hem de İK yönetiminin çabaları olmadan, uzaktan çalışmak, pek çok şirketin insan kaynakları yönetimi için alışılagelmiş bir durum değildir. Hepimizin adapte olmaya çalıştığı evden çalışma krizi olarak tanımlanan bu süreçte iş ve yaşam daha önce hiç görmediğimiz şekillerde iç içe geçmiş durumda. Peki motivasyonumuzu nasıl artırabilirsiniz? Evden çalışmak sandığımız kadar kötü olmayabilir hatta birkaç kriteri yerine getirdiğinizde evden çalışmak sizin için oldukça keyifli olabilir. Bu süreçte kendinizi iyi hissedebileceğiniz ve çalışırken keyif alabileceğiniz pek çok seçeneği sizler ile paylaşacağız.

İşte uzaktan çalışırken verimliliği artırmanın 5 yolu.

1) Bir Program Oluşturun ve Buna Bağlı Kalın

Bir program oluşturun ve buna bağlı kalın

Evden çalışırken, geleneksel bir ofis ortamına kıyasla daha kontrollü çalışmanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken kendinize bir program oluşturmak. Sadece kendi programınızı ayarlamakla kalmayacak, yapmanız gerekenleri de kendiniz belirleyebileceksiniz. Çalışma hayatını rutinleştirmeyi yaratıcılığı öldüren bir kısıtlama olarak düşünüyor olabilirsiniz. Aksine, bir çalışma akışı ve bir rutine bağlı kalmak son derece olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Düzenli bir çalışma programı ve kendi zamanınızın kontrolü, size iyi hissettirmek ile kalmaz aynı zamanda kendinize zaman ayırmanıza da yardımcı olur. Düzenli bir sabah rutini, günün profesyonel kısmını özel yaşantınızdan ayırmanıza yardımcı olur. Geleneksel bir işyeri yapısı olmadan, kendi programınızı oluşturmanız, motivasyonunuzu artırmanıza ve daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilir. Daha fazla kişisel alan yaratmanıza kolaylık sağlar. Günlük veya haftalık bir çalışma rutini oluşturmanız uzaktan çalışma koşulları sayesinde tamamen sizin elinizde.

2) Çalışma Alanınızı Belirleyin

Çalışma Alanınızı Belirleyin

Daha iyi konsantre olmak ve aksaklıkları en aza indirmek için evinizin belirli bir alanını çalışma alanı olarak belirlemeniz oldukça faydalı olacaktır. Kendinizi rahat ve konsantre hissedebileceğiniz bir alan yaratmak oldukça basit. Eğer rahat konsantre olabileceğiniz bir alana ihtiyacınız varsa bu alanı kendi zevkinize göre oluşturabilirsiniz. Kendi ofisinizi istediğiniz gibi dizayn edebilir, sizi motive edecek şekilde bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

Özellikle aileniz ile yaşıyorsanız ve kalabalık bir aileye sahipseniz, bu çalışma alanı tamamen size ait olmalı. Kendi çalışma alanınızın sınırlarını belirlemek tamamen sizin elinizde.

3) Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Kaçının

Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Kaçının

Çalışma saatleri içerisinde tüm üretkenliğinizi artırmayı hedefleyin. Planlanmış toplantılar, kahve molaları ve iş arkadaşlarıyla önceden planlanmamış tartışmalar olmadan, uzaktan çalışma, ofiste çalışmaktan daha az dikkat dağıtıcı unsurlar sunar. Ancak bu durum, bütün gün bilgisayarınızın başında yalnız olduğunuzda dikkatinizin dağılmayacağı anlamına gelmez.

Dikkatinizi dağıtan unsurları öğrenin ve dikkat dağınıklığını etkili bir şekilde yönetmenin yollarını bulun. Market alışverişi, makale okuma veya postanızı alma gibi işleriniz var ise bunlar bir ajandaya not alın, böylece işleriniz bittikten sonra bu notlar üzerinden neler yaptığınızı kontrol edebilir ve dikkatinizin dağılmasını önleyebilirsiniz.

4) Ekip Arkadaşlarınızla Düzenli Olarak İletişime Geçin

Ekip Arkadaşlarınızla Düzenli Olarak İletişime Geçin

Birçok kişi uzaktan çalışmanın sunduğu rahatlığını bilincindedir ancak uzaktan çalışma sırasında iletişim daha zor olabilir. Yüz yüze temas olmadan, uzaktan çalışan iş arkadaşlarınız ve yöneticileriniz ile iletişim konusunda daha hassas davranmalısınız. Uzaktan çalışanlar aynı zamanda ev yaşamı ile iş hayatının iç içe geçmiş olmasını da yönetmelidir. Evden çalışırken, ekibinizin kendini yalnız hissetmemesi için iletişim hatlarını açık tutma konusunda proaktif olmalısınız.

Ekibiniz ile sabahları veya günün belli saatlerinde düzenli olarak görüşmeler planlamak, günün önceliklerini senkronize etmenize ve dikkat gerektiren tüm öğeleri çözmenize olanak tanır. Tutarlılık sağlamak kesin çözümler yaratır. Belirsiz zamanlarda, herkesin odaklanmasını ve aynı sayfada kalmasını sağlamak için süreçlere sahip olmak her zamankinden daha önemlidir.

5) İşe Başlamadan Önce Kişisel Bakım Yapın

İşe Başlamadan Önce Kişisel Bakım Yapmak

Sonuncu fakat oldukça önemli olan kişisel bakım da çalışma potansiyelinizi artırmanız için size yardımcı olacak bir etkendir. Evden çalışırken kendinize iyi bakmanız gerçekten önemlidir. Kişisel bakım yapmak, enerjinizi yükseltmenize yardımcı olur. Kişisel bakımda en az diğer uzaktan çalışma verimliliğini artıracak etkenler kadar önemlidir.

Kendinizi iyi hissetmeniz ve kendinize zaman ayırmanız; işinize daha iyi odaklanmanıza ve bütün gününüzü çalışarak geçirmiş gibi hissetmenize yardımcı olur. Kendinize egzersiz ve spor aktiviteleri yapabileceğiniz bir zaman dilimi yaratmanız çalışma verimliliği açısından olduğu kadar sağlığınız açısından da faydalı olacaktır. Bu alternatifler doğrultusunda uzaktan çalışmak, daha verimli ve daha rahat bir aktivite haline gelecek.

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET