Hedef Bazlı Performans Değerlendirme Artık Çok Daha Kolay!

Hedef Bazlı Performans Değerlendirme Artık Çok Daha Kolay!

Pusula360’ı müşterilerimizin görüş ve önerilerini dikkate alarak geliştirmeye devam ediyoruz. En çok talep edilen konu olan hedef bazlı performans değerlendirme geliştirmemizi tamamladık ve sizlerle paylaşmak istedik.

Geliştirmelerimiz sonucunda yetkinlik bazlı değerlendirme formlarına ek olarak hedef bazlı performans değerlendirme formunu da kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Hedef bazlı performans değerlendirme geliştirmemizi tasarlarken, birçok müşterimizin de görüşünü alarak süreçleri kısaltan bazı özellikler ekledik.

Bu özellikler;

Ağırlık Yüzdeleri

hedef bazlı performans değerlendirme ölçeği

Değerlendirme oluşturulurken Yetkinlik Bazlı ve Hedef Bazlı formlarının, ağırlık yüzdelerini belirleyebilirsiniz.

Örneğin yukarıdaki tabloda; çalışanlarımız sadece Yetkinlik Bazlı değerlendirilecek ise ağırlık yüzdesi %100 olarak belirlenmiştir.

Yetkinlik ve Hedef Bazlı değerlendirilecek ise ağırlık yüzdeleri farklılık göstermiştir. Dilerseniz bu oranları değiştirebilirsiniz.

 

Hedef Paketi

Hedef paketleri özelliği, aynı hedeflerden değerlendirilecek çalışanlar için büyük kolaylık sağlamaktadır. Örneğin yukarıdaki tabloda; satış ve pazarlama pozisyonunda ki çalışanlarımız için satış ve pazarlama hedefleri isminde hedef paketi oluşturulmuştur ve içerisine 2 farklı hedef eklenmiştir. Bu sayede her hedefi tekrar, tekrar çalışanlara tanımlamak yerine tek bir paket oluşturup çalışanlara atayabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir; Smart Hedeflerler Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Belirlenen hedeflerin içeriğini ve skalasını aşağıdaki örnekteki gibi belirleyebilirsiniz.

 

 

Hedef Ağırlık Etki Yüzdesi

Pozisyona göre hedeflerin ağırlık yüzdeleri eşit veya farklı olabilir. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi çalışanımız Satış Hedefinden %70, Müşteri Memnuniyeti Hedefinden %30 ağırlık yüzdesiyle değerlendirilmektedir.

 

Kolay Hedef Atama

Belirlediğimiz hedef paketlerini çalışanımıza kolaylıkla atayabilirsiniz. Yukarıdaki sayfada çalışanımız için soldaki Hedef paketlerine tıklayarak, paket içerisindeki soruları sağ tarafta görebilir, yöneticisi bölümünden yöneticisini seçebilirsiniz. Kaydet butonuna tıkladığınızda çalışana hedefler atanmış olacaktır.

Bu sayfaya erişmek için değerlendirme listesi sayfasından çalışanımızın sağ tarafındaki “Hedef” butonuna tıklayın. Hedefinizi kaydettiğinizde listede hedef sütununda, çalışanınızın hangi paketten ve kim tarafından değerlendirildiğini görebilirsiniz.

 

Excel İle Atama

Hedef atama işlemini Excel ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Hedef Atama Aktar sayfasına tıklayıp, boş şablonu inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte TargetMember: değerlendirilen kişinin mail adresi, SourceMember hedef bazlı değerlendirmeyi yapacak olan yöneticinin mail adresi, TargetPackage ise daha önceden belirlediğiniz Hedef Paketi ismidir.

 

Bireysel Detaylı Rapor

7 bölümden oluşan bireysel detaylı raporumuzun 2. bölümünde, Yetkinlik Bazlı ve Hedef Bazlı yapılan bir değerlendirmenin sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Aşağıda örnek bir raporumuzun sonuçları görüntülenmektedir. Çalışanımız yetkinliklerden 82 puan, hedeflerinden ise 94 puan almıştır. Ağırlık yüzdeleriyle birlikte gerçek performans puanı 86,80 olarak hesaplanmıştır.

 

Sormak istediğiniz sorularınız, istek ve önerileriniz için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Pusula360’ı şimdi ücretsiz denemek için tıklayın.

 

Sevgiler,

Pusula360 Ekibi

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET