Çalışan Bağlılığını Arttırmak için 5 İpucu

Çalışan Bağlılığını Arttırmak için 5 İpucu

Son 20 yılda yapılan pek çok araştırmaya göre, işine bağlı çalışanlara sahip yöneticiler daha başarılıdırlar; çünkü işine bağlı çalışanlar daha üretken ve daha müşteri odaklıdırlar. İnsan kaynakları, genellikle çalışan değer stratejisine sahip olmaktan sorumlu tutulmaktadır. Günümüzde bir insan kaynakları lideri olarak, çalışanların getirdiği değerin nasıl elde edilebileceği konusunda iyileştirmeleri benimsemeniz sizin için büyük avantaj sağlayacaktır. Çoğunlukla, çalışan bağlılığı sorunlarını ölçmek ve çözmek ile ilgilenen kişiler insan kaynakları yöneticileridir. Çalışan verimliliğini değerlendirmek için bir mekanizmaya sahip olmak, departmanınızda neyin etkili bir şekilde çalışıp çalışmadığını anlamak için önemli bir adımdır. Bağlılık, oynayacağınız rolü anlamak ve onu iyi oynamakla tanımlanır. Bunun nasıl ortaya çıktığı, şirketin etkileşim yaklaşımına ve onu çevreleyen kültüre bağlıdır. İşte İK uzmanlarının, çalışan bağlılığını arttırmak için uygulayabileceği 5 ipucu.

Onlarla İş birliği Yapın

Onlarla İş Birliği Yapın

Çalışanlarınızın bağlılığını arttırmak için kendi programlarını belirleme ve tasarlama fırsatı sunmak ilk bakışta mantıksız geliyor olsa da bu etkili bir çözüm olacaktır. Çoğu İK lideri, bir çalışana kendi çalışma saatlerini belirleme yetkisi vermenin üretkenlikte bir düşüşe neden olacağına inanmaya koşullandırılmıştır. Araştırmalar, bu düşüncenin yanlış olduğunu gösteriyor. Kendi programlarını belirleme özgürlüğü verilen çalışanlar, genellikle daha üretken ve daha mutlu olarak bilinmektedirler. 

Çalışan ekibinizi motive etmeniz ve onlara aynı tarafta olduğunuzu gösterecek şekilde davranmanız, onların hem çaba göstermeleri hem de başarılı olmaları açısından oldukça önemlidir. İyi yapılan bir iş için olumlu geri bildirimde bulunarak, çalışanlarınızı kutlamak için öğle ya da akşam yemeğine davet ederek ve Kişiselleştirilmiş teşekkür notları yazarak onlara değerli hissettirebilir ve böylece işlerine olan bağlılıklarını arttırabilirsiniz. 

İlginizi çekebilr;  Çalışanlara Gönderilebilecek 12 Takdir Mesajı

Sahaya İnin ve Onlarla Çalışın

Sahaya İnin Onlarla Çalışın

Çalışanlarınız ile daha fazla vakit geçirmek ve iş birliği içinde olmak, onların başarı durumlarını yakından takip edebilmenize yardımcı olur. Bunu, ekibinizle düzenli şekilde bir araya gelerek ve iş akışını kontrol ederek uygulayabilirsiniz. Ayrıca sık olarak dışarıda görüşmeler düzenlemeniz çalışanlarınız ile olan iletişiminizin iyileşmesinde faydalı olacaktır.  Çalışanlar, kişisel buluşmalarda daha fazla açılma eğilimindedirler. Günlük etkileşimde bulunmadığınız ekipler için haftalık ve herkesin katılabileceği bir video görüşmesi, onlar ile ilişkilerinizi geliştirmeniz açısından harika bir yoldur.

Kariyer Yolculuğunu Birlikte Çizin

Kariyer Yolculuğunu Birlikte Çizin

Çalışanlarınızın sürekli olarak gelişimini desteklemek kuruluşunuz içinde oldukça faydalıdır. Bu durum, çalışanların becerilerini geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda bu çalışanları organizasyon içinde sürekli ilerleme için hazır hale getiriyor. Öğrenme ve gelişimi, çalışma stratejinizin önemli bir bileşeni haline getirip, çalışanlarınıza yeni yetkinlikler öğrenme ve geliştirme fırsatları sunarak onları motive etmenin yanı sıra değer temelli bir kültür oluşturmaya yardımcı olursunuz.

İlginizi Çekebilir; Kurum Kültürü Nedir? Oluşturma Yolları Nelerdir?

Ona Özel Bir Karakter Olduğunu Hissettirin

Yol Gösterici Olmak

İş sıkıntısı, çalışanların kendilerini huzursuz hissetmelerine neden olur. Şaşırtıcı bir şekilde, işlerine meydan okunduğunu hisseden çalışanlar daha ilgili olma eğilimindedirler. Bu nedenle, çalışanlarınız için eğitim düzenlemeleri yapmak oldukça önemlidir. Bu, çalışanların konferanslara katılmaları için sponsor olmayı, ilgili kursları katılmaları durumda destek olacağınızı belirtmeyi ve hatta ofisiniz için kitap ve eğitim materyalleri satın almayı kapsar.

Düzenlediğiniz etkinliklere katılımı artırmanın yanı sıra bu fırsatları çalışanlarınızın kullanımına sunmanın kuruluşunuz için pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar; öğrenen çalışanlarınızın üretkenlik kapasitelerinin artması, daha eğitimli çalışanlarla şirketinizin bilgi zenginliğinin artması ve birlikte öğrenen çalışanların iş ilişkilerini geliştirebildiği gibi aynı zamanda şirketlerine daha bağlı hissetmeleri olarak sıralanabilir. Bu şekilde hem çalışanlarınız daha değerli hissedecek hem de siz departmanınıza daha tecrübeli çalışanlar kazandırmış olacaksınız.

İlginizi Çekebilir; Yetenek Yönetimi Nedir? Şirketler için Faydaları Nelerdir?

Yol Gösterici Olun

Yol Gösterici Olmak

Eğitim ve geliştirme fırsatları sunarak çalışanlara yatırım yapmak, çalışanların daha bağlı hale gelmeleri için büyük bir adımdır. Çalışanlarınızın ihtiyaç duyduğu eğitimleri belirlemek için performans değerlendirme sistemi kullanabilirsiniz. Eğitim aynı zamanda çalışan motivasyonunda da önemli bir etkendir. Becerilerini geliştirdiklerini hisseden çalışanlar, işlerinde daha mutlu olma eğilimindedir ve bu da çalışanların elde tutulmasına neden olur. Çalışanlarınızın işlerine ne kadar bağlı olduğunu anlamak için, onların geri bildirimlerini dikkate almanın yanı sıra düzenli olarak iletişim kurduğunuz bir sürece sahip olmanız gerekecektir. Bir insan kaynakları lideri olarak, çalışanlarınız ile daha fazla iletişim içinde olmalı ve bunu yaparken onların gelişimine katkıda bulunmak için tüm iyi niyetinizi sunmalısınız. Bu şekilde hareket ederek, iş gücünüzün bir topluluk katılımı duygusuna sahip olmasını sağlayabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET