360 Derece Performans Değerlendirme Yazılımı için 6 Kriter

360 Derece Performans Değerlendirme Yazılımı için 6 Kriter

Kurumunuzda 360 derece performans değerlendirme yazılımı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken kriterler mevcuttur. Değerlendirme sürecinin başarılı geçmesi için doğru 360 derece yazılımı seçmeniz gerekmektedir. 360 derece performans değerlendirme süreci; çalışanın astı, üstü, eşdeğeri, kendisi ve dış müşteriler tarafından geri bildirimler almasıyla oluşur.

360 derece performans yazılımı seçerken dikkat etmeniz gereken 6 kriteri ele aldık.  

1. Kolay Arayüz

Çeşitli seçenek ve kriterlere sahip birçok 360 derece performans değerlendirme yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılım seçeneklerinde en önemli kriterlerden birisi de değerlendirme aşamasında ve geri bildirim aşamasında kullanıcıların zorlanmaması için kolay arayüze sahip olmasıdır. 360 derece geri bildirim sürecinin şirket dışında da çalıştığını göz önüne almalısınız. Bu durum, 360 derece değerlendirme ve geri bildirim yazılımının önceden herhangi bir eğitim gerektirmeden anlaşılması ve kullanımı kolay olması için önemli bir kriterdir.

Kullanıcı arayüzünün basit ve herhangi bir karmaşıklık olmadan gezinmesi kolay olmalıdır. 360 performans değerlendirme yazılımının ücretsiz demo sürümlerini kuruluş genelinde uygulamadan önce bir deneme grubuyla birlikte incelemeniz gerekir.

Pusula360 ile performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda tamamlayabilirsiniz. 

2. Gizlilik 

Çalışanların diğer ekip arkadaşları için verdiği değerlendirmelerin ve geri bildirimlerinin güvenle korunacağı ve kimliklerinin gizli kalacağını bilmeleri oldukça önemlidir. Bu nedenle süreci adaylara ve değerlendirmeye tabi tutulan çalışanlara açıklamak ve iletmek temel alınır.

Adaylara verilen geri bildirimlerde yöneticiler, sonuçların nasıl kullanılacağını, paylaşılacağını ve raporlara kimlerin erişebileceğini çalışanlara açıkça belirtmelidirler. Gözden geçirenlerin, geri bildirimlerinin anonim olacağını bilmeleri gerekir çünkü bazı çalışanlar yalnızca bu şekilde doğru geri bildirim vermektedir. Değerlendirme için geri bildirim veren çalışanlara gönderilen e-postalar, beklentilerindeki gizlilik düzeyi hakkında bilgilendirici olmalı ve soruları olması durumunda bir destek ekibine kolayca ulaşabilmelidirler.

3. Esnek Yapı    

360 derece performans değerlendirme yönteminde, her çalışan tarafından geri bildirim sağlanmalı aynı zamanda da düzenli aralıklar ile yapılmalıdır. Kullanacağınız yazılımın değerlendirme bazında sadece 360 derece yöntemini değil, 90-180-270 derece modellerini de desteklemesi gerekir. Çünkü her değerlendirilenin astı veya eşdeğeri olmayabilir. Ayrıca kullanacağınız yazılım yetkinlik değerlendirme modeline ek olarak, hedef (KPI) değerlendirme süreçlerini de desteklemeli.

Bazı firmalar sadece yetkinlik değerlendirme yaparken bazı firmalar sadece hedef veya yetkinlik + hedef bazlı bir değerlendirme sağlayabilir. Bu durumda yazılımın tüm değerlendirme süreçlerine uyum göstermesi çok önemlidir.

4. Gelişmiş Raporlama

360 derece geri bildirim, çalışanların pozisyonları, gösterdikleri performansları ve fikirleri için birden fazla girdi elde etmenize katkıda bulunur. Çalışanın davranış ve becerilerinin geri bildirimini sunmaya yardımcı olur. Çalışanların kendilerini başkalarının bakış açılarından tanımalarına yardımcı olurken aynı zamanda da kendileri hakkında düşündükleri ile başkalarının onlar hakkında düşündükleri arasındaki değerlendirmeleri yöneticilerin de gözlemlemesine katkı sağlar.

360 derece performans değerlendirme yazılımının sunacağı raporlar amaca hitap etmeli ve gelişmiş olmalıdır. Raporların kolay okunabilir ve yorumlanabilir olması yöneticilerin çalışanları için genel performanslarını yorumlaması ve iyileştirmesi açısından önemlidir. Bu da çalışanların katılımını ve kurumun gelecekteki başarılarının artmasına katkı sağlar.

Bireysel, toplu ve şüpheli raporlar ile İK süreçlerini kısaltmalı, objektif cevaplar elde etmeli, çalışanın kariyer yönetimini ve gelişim planına katkı sunmalıdır.

5. Güvenlik

360 derece performans değerlendirme yazılımı, yöneticilerin daha nesnel ve adil bir sonuç elde etmesi için çalışanların mevcut durumu açısından İK yöneticilerinin daha yapıcı bir bakış açısı kazanmasına olanak tanır. Bu yazılımın faydalarının yanı sıra güvenilir bir yazılım olması, güvenlik testlerinden geçmesi çok önemlidir.

6. Destek

Yazılımda kolay bir arayüz olsa dahi her zaman destek alabileceğiniz bir firmayla çalışmanız önemlidir. Performans değerlendirmenin sonucunda çalışanın kariyeri, eğitimi, zam, prim gibi konularını ele alan bu yazılımlar için hata yapmamanız çok önemlidir. Bunun için destek ekibinin alanında tecrübeli olması ve sizi yönlendirmesi gerekir.

Pusula360 ekibi olarak bu yazımızda 360 derece performans değerlendirme yazılımını ve kriterlerini ele aldık. Pusula360’ın sunduğu 360 derece performans değerlendirme yazılımı ile siz de çalışanlarınıza objektif ve adil bir şekilde geri bildirimler sunabilirsiniz.

Pusula360 demo talep etmek için aşağıdaki linke tıklayın. 

Demo talep etmek için tıklayın

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET