Performans Değerlendirme Yazılımı Kullanmanız için 7 Neden

Performans Değerlendirme Yazılımı Kullanmanız için 7 Neden

Günümüzde iş gücünün artması ve sektörel çeşitlilik ile birçok kurum, performans değerlendirme sistemlerinden faydalanıyor. Bunun için özellikle geliştirilmiş performans değerlendirme yazılımı ve çeşitli araçlar mevcuttur. Performans değerlendirme yazılımı, insan kaynakları ve çalışanlara bir çok yararı mevcuttur. Peki performans değerlendirme yazılımını neden kullanmalısınız, avantajları nelerdir?

Bu yazımızda performans değerlendirme yazılımını kullanmanız için 7 nedeni sizler için derledik. 

Süreçleri Kısaltın

Pusula360 performans değerlendirme sistemiyle katılımcılarınızı istediğiniz model ile (90,180,270 veya 360 derece) değerlendirebilirsiniz. 

Performans değerlendirme süreci oldukça kapsamlı ve detay gerektiren bir süreçtir. Çalışanlar düzenli olarak değerlendirilir ve her çalışan farklı nitelik ve kriterler doğrultusunda da değerlendirme aşamasından geçer.

Performans değerlendirme süreçleri kısaca aşağıdaki gibidir:

Öncelikli olarak değerlendirme kriterleri ve başarı standartları belirlenir, planlar yapılır.

 • Çalışanların performansı gözlemlenir.
 • Çalışalar ile sık sık iletişim kurulur.
 • Hedefler ile performanslar karşılaştırılır.
 • Çalışanlar değerlendirme aşamasına geçer.
 • Değerlendirmeye tabi tutulan çalışana geribildirim yapılır.
 • Değerlendirme sonucunda çalışanlara; terfi, prim, maaş artışı ve eğitim gibi ödüller sunulur.

Süreci oluşturan tüm bu etkenleri performans değerlendirme yazılımı ile daha pratik ve sistematik şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Performans değerlendirme yazılımı, değerlendirme sürecini %70 oranında kısaltmanıza olanak tanır.

0 Hata Payı

Performans değerlendirme yazılımı kullanmanın en büyük avantajlarından biri, performans değerlendirme yazılımının hata yapmasının mümkün olmamasıdır. Basılı matbaa veya excel kullanılan yöntemlerde süreçler uzun olmaktadır ve hata payı riski artmaktadır. Sistematik olan performans değerlendirme yazılımı ile daha kolay, daha verimli ve daha hızlı performans değerlendirmeleri yapabilirsiniz.

Bu yazılım; çalışan performansını gözden geçirmenize yardımcı olan, süreci basitleştiren ve önemli ölçüde kolaylaştıran bir yazılımdır. Performans değerlendirme yazılımı, adil, hızlı ve gelişmiş raporlar sağlayarak yöneticiler ve ekipleri için gelişmiş performans değerlendirme hizmeti sunar. Ayrıca çalışan inceleme prosedürü olan yetenek yönetiminin ana bileşenini de içerir. Bu açıdan da performans değerlendirme yazılımı oldukça güvenilirdir.

Kolay Yetkinlik ve Hedef Ölçümü

Kurum içi yönetimler, çalışanlarının performanslarını ölçmek için yetkinlik ve hedef bazlı performans değerlendirme sistemleri kullanabilirler.  Yetkinlik bazlı performans değerlendirme yönteminde iş sonuçlarına etki eden bireysel yetkinlik ve beceriler değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Yapılan bu ölçümün temel nedeni ise çalışanlarda performans düşüklüğü olup olmadığının tespit edilmesi ve bu durumun iyileştirilmesi için gerekli olan eğitim veya etkinlik faaliyetlerinin sağlanmasıdır.

Yetkinlik, bazı bileşenlerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Yetkinliğin bileşenlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bilgi
 • Beceri
 • Tutum
 • Üstün Performans
 • Gözlemlenebilir Davranışlar

Performans yazılımı ile hem hedef ölçümü hem de yetkinlik ölçümü oldukça basittir. Ayrıca performans değerlendirme yazılımı ile kolay bir şekilde KPI’da (Temel Performans Göstergesi) belirlenebilir ve ölçülebilir. Bu şekilde, iyi tasarlanmış KPI'lar, mevcut performans seviyelerinin ve işletmenin olması gerektiği yerde olup olmadığının net bir görüntüsünü verir. 

kpi örnekleri nelerdir

Ücretsiz E-kitabı indirmek için tıklayın.

Gizlilik

Performans değerlendirme yazılımının bir diğer önemli avantajı ise her çalışana özgü değerlendirme sonuçlarının çalışanlara bildirilmemesidir. Çalışanlar, onları kimin ne derece değerlendirdiğini nasıl bir puanlama kullandıklarını bilmez böylece kurum içi çalışanlar arasındaki iletişimde problemler oluşmamış olur.

Gelişmiş Raporlama

Performans değerlendirme yazılımı gelişmiş bireysel ve toplu raporlama özelliğine sahiptir. Bu raporlar tüm süreci detaylı bir şekilde yorumlamanıza ve tekrar gözden geçirmenize yardımcı olur. Bireysel performans değerlendirme raporunun bölümleri aşağıdaki gibidir:

Giriş Bölümü: Giriş bölümünde yetkinliklerin, becerilerin ve hedeflerin ne olduğu hakkında açıklamalar bulunur. 

Genel Değerlendirme Puanları: Bu bölümde yetkinlik ve hedef bazlı değerlendirmelerin sonuçları yer alır.

Kaynak Bazlı Yetkinlik Puanları: Bu bölümün amacı çalışanda öz farkındalık yaratmaktır. Çalışanın kendisi ve diğer kaynaklar tarafından belirlenen ortalama puanları bu bölümde görebilir.

Detaylı Yetkinlik Puanları: Her yetkinliğin altındaki davranış göstergelerine kaynaklar tarafından verilen ortalama puanlar görüntülenir.

Yorumlar: Davranış göstergelerine veya sorulara gelen yorumlar görüntülenir.

Görüşler: Değerlendirilen çalışan hakkında görüşlerin olduğu bölümdür.

Gelişim ve Kariyer Planı: Gelişim ve kariyer planına ait sonuçların görüntülendiği bölümdür.

Geri Bildirim: Çalışanla birebir geri bildirim sırasında yazılabilen boş bir alandır.

Objektif Sonuçlar

Performans değerlendirme yazılımı ile tarafsız, adil ve objektif sonuçlar elde edilebilir. Objektif ve doğru sonuçlar elde etmek için Pusula360 performans değerlendirme yazılımının geliştirdiği katılımcıların objektif olup/olmadığını ölçen raporlar aşağıdaki gibidir:

 • Çapraz Soru Raporu
 • Cevap Tekrar Oranları Raporu
 • Değerlendirme Süresi Raporu

Objektif sonuçlar için geliştirilen yazılım, pek çok kolaylık sağlamaktadır. Örneğin, cevap tekrar oranları filtre ayarlarından bu oranlarda olması gereken minimum oranları düzenleyebilirsiniz.

Hazır Formlar

Pusula360 olarak her sektöre göre hazırlamış olduğumuz hazır form seçeneği ile siz de çalışanlarınızı eksiksiz bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Sağlık sektörü, üretim sektörü, turizm sektörü ve diğer pek çok sektör için hazır form seçeneğimiz mevcut. Bu sayede danışmanlık maliyetlerinizi sıfıra düşürebilirsiniz. 

Demo talep etmek için tıklayın

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET