Yarı Zamanlı Çalışmanın 4 Temel Faydası Nedir?

Yarı Zamanlı Çalışmanın 4 Temel Faydası Nedir?

Haftalık 30-45 saati bulan tam zamanlı çalışma süresinden daha az süre çalışmak, yarı zamanlı çalışmak olarak kabul edilmektedir. Şirkete, sektöre ya da pozisyona göre bu tanımın içeriği değişebilmektedir.

İş gücü maliyetleri, destek kuvvet ihtiyacı, dönemsel yoğunluk gibi nedenlerle firmalar; yarı zamanlı çalışacak personellere ihtiyaç duymaktadır. Çalışanlar da genel olarak ek gelir ihtiyacından dolayı bu çalışma şekline sıcak bakmaktadır. Çoğu zaman, yarı zamanlı bir işte sorumluluklar tam zamanlı pozisyonlardan çok farklı değildir. Temel farklar işte harcanan saat sayısı ve çalışana verilen sorumluluk miktarındadır.

Mevcut hedefiniz mümkün olduğu kadar çok deneyim kazanmak, ihtiyacı olanlara yardım etmek ve diğer taahhütler çerçevesinde çalışma esnekliğine sahip olmaksa, yarı zamanlı bir işe girmek faydalı olabilir. Yarı zamanlı bir işte çalışmak; kendinize daha fazla zaman ayırmanıza, diğer iş fırsatlarına açık olmanıza, daha az stresli bir iş hayatına ve zaman yönetimi becerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Bu yazımızda, yarı zamanlı çalışmanın 4 temel faydasını ele alacağız.

Kendinize Daha Fazla Zaman Ayırmanıza Yardımcı Olur

Ortalama bir insan yaklaşık yedi saat uyur. Tam zamanlı çalışırken, ortalama olarak 10 saat kadar bir boş zamanınız olabilir. Tam zamanlı çalışan kişiler, çalışmayı bitirdiğinde enerjileri tükenmiş yorgun bireyler oluyorlar.  Bu nedenle çaba gerektiren diğer aktivitelere zaman ayırma düşüncesine pek olumlu bakmıyorlar. Yarı zamanlı çalıştığınızda, hayatınızın diğer alanları ile ilgilenmek için ek zaman ve enerji elde edersiniz. Yaşam tarzınızda denge kurabilir ve hayatınızın her günü stresin olmadığı daha iyi bir hayat yaşayabilirsiniz.

Fırsatlara Açık Olmanızı Sağlar

Yarı zamanlı işler, başarılı işlere yol açma potansiyeline sahiptir. Aslında, işinizi nasıl iyi seçeceğinizi biliyorsanız, istediğiniz alandaki becerilerinizi ve uzmanlığınızı geliştirebilmeniz kaçınılmazdır. Kendinizi daha iyi olduğunuz alanlara yönlendirerek, o alanlarda fırsatlar elde etmiş olacaksınız. Çoğu zaman, kuruluşlar ekiplerinde yeni tanımlanan bir ihtiyacı karşılamak için yarı zamanlı çalışanları işe alır. Bu durum, yeni iş pozisyonlarında tecrübe kazanmanıza ve gelişmenize mükemmel bir fırsat sağlar.

Yarı zamanlı çalışma seçeneği, işinizde kendinizi daha da geliştirmenize ve temel bilgileri öğrenmenize de yardımcı olur. Bu şekilde yeni fırsatlar doğar. Yöneticiler, yetenekli ve potansiyelli çalışanları fark ettiğinde bu çalışanlarını ödüllendirir. 

Daha Az Stresle Daha Esnek Çalışma İmkânı Sunar

Tam zamanlı bir işte çalışmak yorucu olabilir. Öyleyse yarı zamanlı bir işin sağlık açısından faydalarını düşünelim. İş hayatında sürekli stres altındaysanız sağlığınız zarar görmeye başlar. Uzun süre çalışmanın anksiyete ve depresyona sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, uzun süre devam edebilecek mutsuzluk durumuna yol açmaktadır.

Yarı zamanlı işler, içinde bulunduğunuz stres miktarını azaltabilir çünkü size aynı düzeyde sorumluluk verilmeyebilir ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi oluşturabilirsiniz. Elbette bu durum, işte profesyonel bir varlık geliştirmenize gerek olmadığı anlamına gelmez. Her zaman ofiste geçirdiğiniz zamanı en üst düzeye çıkarın ve iş arkadaşlarınızla güçlü bir ilişki kurun.

Zaman Yönetimi Becerinizi Geliştirmenize Yardımcı Olur

Sabah 9 akşam 5 programında çalışan biri bir süre sonra kendini iş hayatının rutininde sıkışmış hissedebilir. Aynı anda birden fazla uğraşınız olduğunda hiçbir şey yapmamış gibi hissedebilirsiniz. Yapılan işin kalitesi de oldukça düşük olacaktır. Haliyle bir kısmı eksik kalacak, tekrar gözden geçirmeniz gerecektir. Bu da daha fazla zaman kaybı demektir. Bundan dolayı, zaman yönetimi becerisi için bir işi bitirmeden başka bir işe geçilmemelidir.

Yarı zamanlı işlerde çalışırken genelde tek bir iş ile meşgul olmuyorsunuz. Daha fazla iş fırsatını keşfetme ve bir yöneticiden daha fazlası için çalışmanın nasıl bir şey olduğunu görme şansınız artmaktadır. Böylece, farklı etkinlik alanlarında yeni beceriler geliştirme ihtimalinizde oldukça yüksektir. Yarı zamanlı işleri daha da iyi kılan etkenlerden biri de zamanınızı doğru bir şekilde nasıl yöneteceğinizi öğreneceğiniz gerçeğidir. Genellikle akıllı kararlar, doğru zaman yönetimi ve sonuç odaklı yaklaşımı beraberinde getirir. Yeni bir iş ya da aktivite denemekten çekinmeyin. Yeni şeyler denemeye başlamalı, yeni duyguları deneyimlemeli ve böylece daha fazla iş türünü deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

İş Hayatında Zamanı Verimli Kullanmanın 8 Yolu 

Uzaktan Çalışmada Verimliliği Artırmanın 5 Yolu

Evde Üretken ve Verimli Çalışmak için 10 İpucu

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET