İnsan Kaynakları Verimliliğini Arttırmanın 5 Yolu

İnsan Kaynakları Verimliliğini Arttırmanın 5 Yolu

İK ekipleri, günümüzün rekabetçi pazarında en iyi yetenekleri işe almak ve elde tutmak için mücadele ediyor. Yapılan araştırmalara göre, pandemiden bu yana işgücüne katılımdaki toparlanma yavaş oldu ve arz ve talep arasında büyük bir boşluk bıraktı. 2022 itibariyle, iş açıkları ve işsizlik rakamları oldukça yükseldi. Bunun da ötesinde, insanlar hala işlerinden ayrılıyor, bu da işçilerin daha iyi ücret veya kültür için iş değiştirme konusunda kendilerini rahat hissettiklerini gösteriyor.

Doğru yaklaşım ve teknolojileri kullanarak ekibinizin daha fazlasını, daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yapmasını sağlayabilirsiniz. Doğru bir Performans Yönetim yazılımı ile çalışanlarınızın refahını kontrol edebilir, sürekli geri bildirim alabilir, yüksek performanslı yöneticiler geliştirebilir ve daha dinamik bir performans yönetimi döngüsü sağlayabilirsiniz.

1. Yetenek Yönetimine Odaklanın

Yaşadığımız süreçler zaten zorlu olan üst düzey yetenekleri işe alma işini daha da zorlaştırıyor. Bu aynı zamanda modern İK çözümlerine artık sahip olmanın rekabet edebilmek için gerekli olduğu anlamına da geliyor. Doğru çalışan yönetimi yazılımı, liderlerin, insanların bağlı kalmak istedikleri çalışan deneyimi ve kültürünü oluşturmalarına yardımcı olabilir. 

Kuruluşunuzda en iyi performans elde etmek istiyorsanız, iyi iş etiğine sahip, öğrenme ve gelişme arzusu olan yüksek nitelikli ekip oyuncularına sahip olmalısınız. Bunun öncelikli yolu da doğru yeteneği işe almak ve onu elde tutmaktan geçiyor. Harika bir çalışan daha iyi bir fırsat için ayrıldığında, şirkete birden fazla şekilde zarar verir ve istenmeyen çıkışlar üretkenlik boşlukları yaratabilir. Bir ekibin morali, çalışan bağlılığını etkileyen bir darbe alabilir.

İnsanlar, mevcut şirketlerinde bu fırsatları görebiliyorlarsa daha iyi bir şey için ayrılmazlar. Bütünsel performans yönetimi yazılımıyla, çalışanlara kendilerine sunulan çeşitli kariyer yolları ve her aşamada beklenen beceriler, sorumluluklar ve sonuçlar hakkında görünürlük sağlayabilirsiniz. Performans incelemelerini ve derecelendirmeleri ücretlendirme platformunuza hızla aktararak zamandan tasarruf edin ve eski, hataya açık, manuel süreçlere olan ihtiyacı ortadan kaldırın.

2. İK Teknolojilerini Kullanın

Yetenek yönetimi ve insan operasyonları çok büyük miktarda veri üretir. Teknolojik destek olmadan, İK ve insan liderlerinin bu verileri yönetmesi veya bu veriler üzerinde harekete geçmesi günümüzde neredeyse imkansızdır.

İK SaaS teknolojisi, maliyetleri azaltan ve İK ekiplerinin çabalarını ölçeklendirmesine olanak tanıyan operasyonel verimlilikler yaratır. Doğru araçlara erişim sayesinde, İK liderleri, yöneticiler ve çalışanlar aynı bilgileri görüntüleyebilir ve üzerinde iş birliği yapabilir, iletişim engellerini ortadan kaldırabilir ve herkesin ortak hedefler doğrultusunda birlikte çalışmasına izin verebilir. Bu nedenle İK ve Performans Yönetimi çözümlerine yatırım yapmak çok önemlidir.

3. Ekibinizin Verimliliğini Artırın

Manuel görevleri otomatikleştirin ve İK ekip üyelerinizin veri girişi ve diğer diğer görevler için harcadıkları zamanı geri kazanın. Böylelikle ekibiniz çalışanlar için gerçekten bir fark yaratmaya çalışmak için daha fazla odaklanabilirler. Bu işin bir kısmını otomatikleştiren İK çözümlerine ve araçlarına yatırım yapmak, İK ekiplerini daha stratejik önceliklere odaklanma konusunda özgürleştirebilir.

4. Veri Yönetiminizi İyileştirin, Veri Destekli Kararlar Alın

Çalışanların ayrılmasıyla mücadele etmek için verileri kullanın İK liderleri, veriye dayalı çalışan bağlılığı ölçüm yazılımına yatırım yaparak, kuruluşlarındaki ayrılma nedenlerini daha iyi anlamak ve ele almak için verilerden yararlanabilir.

Pusula360 Performans Yönetim yazılımı çözümleri ile çalışanlar ve yöneticiler arasında performans derecelendirmelerini hesaplamak için artık elektronik tablolara veya karmaşık sistemlere ihtiyacınız yok. Tüm çalışanlar arasında hızlı ve kolay bir şekilde performans geri bildirimi ve gelişmiş raporları toplayabilir, verilerinizi analiz edebilirsiniz.

5. Çalışanları ve Yöneticileri Güçlendirin

Bir çalışanın yöneticisiyle olan ilişkisi, çalışan bağlılığının en etkili güçlerinden biridir. Ne yazık ki, yöneticiliğe terfi eden bazı yöneticiler her zaman başarılı olamıyor çünkü birçoğunun liderlik becerilerini gerektiği gibi geliştirme şansı yok.

Yöneticilerinize liderlik konusunda ve çalışan bağlılığını arttırmak için beceriler kazandırabilirsiniz. Pusula360 Performans Yönetim yazılımı ile yapacağınız değerlendirmelerle çalışanlar ve yöneticilerin güçlü ve gelişmesi gereken yönlerini tespit edebilir. Bunları nasıl geliştireceği ve iyi bir şekilde yönetebileceği hakkında geri bildirimler verebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET