Performans İncelemelerinde Sorulacak En Önemli Sorular

Performans İncelemelerinde Sorulacak En Önemli Sorular

Performans incelemeleri, yalnızca performansı tartışmak değildir. Bir çalışanın benzersiz güçlü yönlerini ortaya çıkarabilen, onları şirketin misyonuyla uyumlu hale getirebilen ve sürekli gelişimi güçlendirebilen değerli bir gelişim görüşmesidir.

Başarılı bir performans inceleme döngüsü kurmak ve çalışan performansı hakkında doğru bir iç görü elde etmek için yöneticilere doğru soruları sormak ve gerekli konuşmaları yapmak için bir yapı verilmelidir.

Aşağıda işletmeniz, çalışanlarınız için en iyi kararları vermeniz ve değerli bilgileri toplayabilmeniz için, yöneticilerin çalışan performans incelemeleri sırasında kullanabilecekleri örnek soruların bir listesini hazırladık.

Çalışanlarınızın En Güçlü Yönlerini Ortaya Çıkarın

Her şeyden önce, performans incelemesi, çalışanların zayıf yönlerine değil, güçlü yönlerine odaklanmalıdır. Çalışanların güçlü yönlerini tanımalarına yardımcı olmak, daha yüksek performansla ilişkilendirilen olumlu duyguları deneyimleme yeteneklerini geliştirebilir.

Bir şirketin en büyük rekabet avantajı yeteneğidir ve yöneticiler çalışanları benzersiz güçlü yanlarını geliştirmeye ve onlardan yararlanmaları için yeni yollar aramaya teşvik ettiğinde, İK liderleri iş gücünün tam potansiyelinden yararlanabilir.

Yöneticilerin çalışanlara sorabileceği bazı yararlı, güçlü yönlere dayalı sorular:

• En güçlü yönlerinizin neler olduğuna inanıyorsunuz ve bu güçlü yönler rolünüze nasıl etki ediyor?
• Son performans incelemesinden bu yana en çok hangi başarılardan gurur duyuyorsunuz ve neden?
• Rolünüzün hangi kısımları size en çok enerjiyi getiriyor? Hangi kısımlar sizi tüketiyor?
• Önümüzdeki birkaç ay içinde hangi güçlü yönlere odaklanmak ve geliştirmek istersiniz?

Çalışan Hedeflerini Organizasyonun Misyonuyla Hizalayın

Çoğu insanın şirketleriyle derin bir bağ hissetmek ve olumlu bir etki yaratmak istemesi şaşırtıcı değildir. Ve bu nedenle, çalışanlar kendi değerleriyle uyumlu ve insanlarını ilk sıraya koyan organizasyonlar için daha fazlasını yapmak için daha fazla içsel olarak motive olurlar.

İK liderleri, yöneticilerini çalışanlarının tutkularını şirketin nihai amacına bağlayacak şekilde hareket ettirebildiğinde en iyi sonuçları alabiliyor. Yöneticilerin, çalışanlarının hedeflerinin ne olduğunu daha iyi anlamak için incelemeler sırasında sorabilecekleri birkaç soru:

• İş dışında hangi kişisel hedefleriniz var?
• Şirketin en çok hangi alanları hakkında tutkulusunuz?
• Önümüzdeki yıl boyunca, bu organizasyonda nasıl bir başarı veya etki elde etmek istersiniz?

Çalışanlarınızın Kariyer Yollarını Belirlemelerine Yardımcı Olun

LinkedIn'in İşgücü Öğrenme Raporuna göre, çalışanların %94'ü, onlara yardım etmeye yatırım yapan bir şirkette daha uzun süre kalacaklarını söylüyor. Her çalışan için kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturma fikri göz korkutucu görünse de İK liderleri, performans inceleme döngüleri sırasında yöneticilerin bunu yapmak için zaman ayırmasına yardımcı olabilir.

Yöneticiler, ideal kariyer yollarını belirlemek için çalışanlarla yakın bir şekilde çalıştığında ve bu yolda gelişmelerini sağladığında, tüm yıl boyunca artan motivasyon, katılım ve performansa yol açabilir.

İşte çalışanların kariyer hedeflerini belirlemeye odaklanan birkaç performans inceleme sorusu:

• Hangi becerileri geliştirmek istiyorsunuz?
• Kısa ve uzun vadeli kariyer hedefleriniz nelerdir?
• Hayalinizdeki iş unvanı nedir ve bu iş tanımına hangi sorumluluklar girer?
• Önümüzdeki birkaç ay içinde, şirkette hayalinizdeki rolü gerçekleştirmeye daha da yaklaşmanıza yardımcı olacak odaklanabileceğiniz şeyler nedir?

Yöneticilerin, çalışanlara kuruluşlarında geleceklerini planlamak, bireysel güçlü yönleri ortaya çıkarmak, hedeflerini şirketin misyonuyla hizalamak ve sürekli gelişimi güçlendirmek için yöneticileri yukarıdaki sorularla donatabilirsiniz.

Çalışanlarınızın ve yöneticilerinizin yetenek ve iş becerilini anlamak ve takip etmek, onlara hedefler vererek gelişimlerine katkı sağlamak için benzersiz özelliklere sahip Pusula360 Performans Yönetim Sistemimizi denemek ve kullanmak için bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz. Demo talep etmek için şimdi tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET