Yönetici Etkinliğini Artırmak ve Olumlu Bir Çalışma Ortamı İçin 6 İpucu

Yönetici Etkinliğini Artırmak ve Olumlu Bir Çalışma Ortamı İçin 6 İpucu

Yönetici etkinliği şirketler için hayati öneme sahiptir. Yönetici etkinliği bir çok alanı etkiler. Çalışanların bağlılığı, performansı ve işte tutulmasında en önemli etkendir.

Yönetici verimliliğinin nasıl artırılacağına ve etkili liderlerden oluşan bir organizasyonun nasıl geliştirileceğine dair altı ipucu için okumaya devam edin.

1. Etkili Yöneticilerin Yetkinliklerini Belirleyin

Yönetici etkinliği farklı organizasyonlarda farklılıklar gösterse de aşağıdaki davranışlar ve yeterlilikler oldukça evrenseldir:

• İş zekası: Etkili yöneticiler karmaşık durumları analiz eder, gelecekteki eğilimleri ve olasılıkları tahmin eder ve işletme genelindeki çeşitli faktörleri hesaba katan planlar geliştirir.
• Hedef belirleme: Etkili yöneticiler işe öncelik verir ve bir bireyin veya kuruluşun ulaşmak istediği ölçülebilir hedefleri tanımlar.
• Üretkenliği etkinleştirme: Etkili yöneticiler, bireylerin hedeflerine ulaşma yolunda verimli ve etkili bir şekilde çalışmalarına yardımcı olmak için kaynaklar ve araçlar sağlar ve engelleyici unsurları ortadan kaldırır.
• Geri bildirim verme ve alma: Etkili yöneticiler, çalışanlarına nasıl yapıcı geri bildirimde bulunacaklarını bilirler. Ayrıca kendi performansları ve liderlikleri hakkında geri bildirim istemekten (ve bu doğrultuda harekete geçmekten) korkmazlar.
• Başkalarını etkilemek: Etkili yöneticiler insanların tutum ve davranışlarını etkileyebilir. Ekip üyelerinin değerlerinin ve ihtiyaçlarının farkına varıp, bu bilgiyi kurumsal etkiyi artırmak için kullanırlar.
• Kariyer gelişimini desteklemek: Etkili yöneticiler, çalışanlarına kariyer hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları bilgi, beceri ve deneyimleri geliştirmek üzere rehberlik eder, onları eğitir ve koçluk yapar.
• Güçlü ekipler oluşturmak: Etkili yöneticiler, üyelerin ortak bir amaca bağlı olduğu, işbirliğine dayalı, yüksek başarıya sahip bir ekip ortamı yaratır.
• Kişisel gelişim: Etkili yöneticiler örnek olarak liderlik eder. Ekiplerini üst düzeyde yönetirken kendilerini organize, odaklanmış ve üretken tutarlar.

2. Başlangıçtan İtibaren Net Beklentiler Belirleyin

Yöneticilerin ve onlara doğrudan bağlı olanların rollerinin netleşmesine, beklentilerin netleşmesine ve performanslarının nasıl ölçüleceğini bilmeye ihtiyaçları vardır. İK liderleri için bu, rolleri ve sorumlulukları belgelemek ve davranış değişikliğini hızlandırmak için uygulamanız gereken mesleki gelişim girişimlerini düşünmek üzere yöneticilerle birlikte çalışmak anlamına gelebilir.

Performans ölçümleri için yazılım çözümlerine yatırım yapın ve bunların şirket kültürünüzün bir parçası olduğu ve her yöneticinin sorumluluğu olduğu yönünde beklentileri belirleyin. Bu süreçte hedef; görev ve faaliyetlerin tüm liderler ve çalışanlar için normal iş akışına yerleşmiş alışkanlıklar haline gelmesi olacaktır.

3. Geri Bildirimleri Memnuniyetle Karşılayın ve Aktif Bir Dinleyici Olun

Çalışanların, hedeflere doğru ilerlemeleri konusunda düzenli olarak kendileriyle görüşen ve karşılaşabilecekleri zorlukları ele alan yöneticilere ihtiyaçları vardır. Etkili liderler; ekiplerine yapıcı geri bildirim, rehberlik ve destek sunarlar. Ayrıca çalışanlarıyla kariyer hedefleri hakkında konuşurlar ve çalışanlarının gelişimi için yeni fırsatları keşfederler.

İK liderleri, raporlarla düzenli yönetici kontrolleri yaparak geri bildirim kültürünün geliştirilmesine yardımcı olabilir.

4. Çalışan Başarılarını Takdir Edin ve Kutlayın

Great Place to Work tarafından yapılan bir araştırma, bir liderin samimi bir "teşekkür ederim" mesajı, çalışanların işlerine ekstra çaba ve fayda sağlama yönelimini %69 artırabileceğini ortaya çıkardı. Çalışanların (özellikle yüksek performans gösterenlerin) yöneticileri tarafından uygun ve zamanında takdir edilmesi kritik öneme sahiptir.

Yöneticiler, iyi yapılan bir iş için ekip üyelerini takdir ederek, ekiplerinde daha fazla şükran ve pozitifliği teşvik edebilir. Çalışanların kendilerini değerli ve takdir edildiklerini hissettikleri bir ortam yaratabilirler.

Etkili bir iletişim oluşturmaya yönelik birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz:

• Düzenli olarak iletişim kurun: Doğru zaman aralıkları farklı kuruluşlara göre değişiklik gösterse de "düzenli olarak" performans değerlendirmelerini gerçekleştirin.
• Övgüyü alıcıya göre ayarlayın: Her çalışanın nasıl tanınmayı tercih ettiğini öğrenin ve mümkün olduğunca onların isteklerine saygı gösterin. Bir ekip üyesi için iyi sonuç veren bir yöntem, başka bir ekip üyesi tarafından beğenilmeyebilir.
• Tanınırlığı spesifik ve kişisel hale getirin: Birini iyi yapılmış bir iş için çağırırken spesifik olun. Bu kişinin neyi iyi yaptığını söyleyin ve başkalarını da aynısını yapmaya motive edin.

5. Çalışanların Uzun Vadeli Büyümesine Yatırım Yapın

Yöneticiler doğrudan kendilerine bağlı çalışanlarla güven oluşturduğunda ve kariyerlerinde büyümelerine yardımcı olmaya ilgi gösterdiklerinde, ekipleri daha yüksek düzeyde performans gösterir.

Yöneticiler ve onlara doğrudan bağlı olanlar arasındaki kariyer planlama hakkındaki görüşmeleri, çalışanların mevcut rollerindeki performansını artırabilir. Ayrıca çalışanları yeni sorumluluklar almaya hazırlayabilir. Yöneticiler, kendilerine doğrudan bağlı olan kişilerle kariyer vizyonları hakkında konuşmalı ve yeni zorluklarla başa çıkmak için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olmalıdır.

6. Yönetim Eğitimine ve Koçluğuna Önem Verin

Günümüzde pek çok yönetici, performansı artırmak için gerekli becerilere sahip olmayabilir ve işyerinde meydana gelen kültürel değişimlere ayak uydurmada zorluk yaşayabilir.

Başarılı bir lider olabilmesi için destek verilmeyen yöneticiler, ekiplerini ve bir bütün olarak kuruluşu olumsuz etkileyebilir. Yöneticileri iletişim becerilerini geliştiren ve onlara daha katılımcı, üretken ekiplere liderlik etmelerini sağlayacak eğitimlerle destekleyin.

Pusula360 ile kolayca Liderlik Anketi oluşturabilir ve raporlayabilirsiniz. Ayrıca 90,180,270 ve 360 derece Yetkinlik Değerlendirme ve Hedef Değerlendirme süreçlerini planlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İyi Bir Yönetici ve Lider Olmak İçin 4 İpucu

Detaylı bilgi için Demo Talep Et butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Demo Talep Et

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET