360 Derece Performans Değerlendirmelerinde Sorulması Gereken 15 Soru

360 Derece Performans Değerlendirmelerinde Sorulması Gereken 15 Soru

360 derece değerlendirmeler; yalnızca yönetici geri bildirimlerini içeren geleneksel performans incelemelerinin aksine, tüm kaynaklardan gelen geri bildirimleri içerir. Ancak 360 değerlendirmelerde faydalı geri bildirimler toplamak ve çalışanlarınız için eyleme dönüştürülebilir bilgiler elde etmek için doğru soruları sormalısınız.

Burada, 360 derecelik bir geri bildirim anketi için neyin iyi bir soru olduğuna ve kendi anket sorularınızı nasıl yazacağınıza ayrıntılı bir bakış ile anketinizde sormanız gereken soru türlerine ilişkin örnekler yer almaktadır.

360 Geri Bildirim Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi 360 derece geri bildirim; iş arkadaşları, yöneticiler ve hatta müşteriler de dahil olmak üzere her açıdan gelen yorumlardır. 360 derece geri bildirim, bir şirketin sürekli geri bildirim modelinin bir parçası olsa da genellikle 360 derece performans incelemeleri sırasında toplanır.

360 Derece Performans Değerlendirmeleri

360 derece performans incelemeleri, bir çalışanın iş performansının ve belirli yetkinliklerinin kapsamlı bir değerlendirmesini sunarak güçlü ve zayıf yönlerinin bütünsel bir resmini vermeyi amaçlamaktadır. Pek çok kaynaktan gelen geri bildirimlerden yararlanan 360 derece değerlendirmeler, çok yönlü yorumlar sunar ve çalışanların gelişimini sınırlayan kör noktaların ortaya çıkarılmasına yardımcı olur.

Liderlerin davranışları; çalışan memnuniyetinden çalışan bağlılığına kadar her şeyi etkileyebileceğinden, her düzeyde paydaşlardan geri bildirim alma fırsatlarına sahip olmaları çok önemlidir. 360 derece değerlendirme, çalışanların yöneticilerine anonim olarak yukarıya doğru samimi geri bildirimde bulunmalarına olanak tanıyarak liderlerin, ekiplerinin ihtiyaçlarına nasıl yanıt verdiklerini ve çalışan deneyimlerini nasıl şekillendirdiklerini anlamalarına yardımcı olur.

360 derece geri bildirim, tüm çalışanlara performanslarının nerede eksik olduğunu anlamalarına yardımcı olabilecek yeni bakış açıları sağlar. Çalışanlar; iş arkadaşlarının, yöneticilerin, doğrudan rapor verenlerin ve daha fazlasının dürüst yorumlarıyla performanslarının ve davranışlarının nasıl algılandığını keşfedebilirler. Bu bilgi, kişisel farkındalığın artmasını teşvik edebilir ve mesleki gelişime yardımcı olabilir.

360 derecelik bir geri bildirim incelemesinden en iyi şekilde yararlanmak için iyi sorular sormanız gerekir.

360 Derece Geribildirim Sorularında Nelere Dikkat Edilir?

Anketinize eklenecek doğru soru türlerini belirledikten sonra soruları oluşturmanın zamanı geldi. Bunun için öncelikle hedeflerinizi belirleyin. Daha sonra bu hedefler doğrultusunda spesifik, kasıtlı sorular yazın.

Hedeflerinizi belirleyin.

360 derece geri bildirim sorularınızı yazarken hedefinizi aklınızda tutmanız gerekir. Çalışan performansını değerlendirmek için 360 derecelik bir inceleme kullanıyorsanız, belirli bir iş düzeyindeki veya yönetici rolündeki her çalışan için geçerli olan evrensel bir soru dizisini tercih edebilirsiniz. Böylece çalışanları doğru bir şekilde derecelendirebilir ve yetkinliklerini karşılaştırabilirsiniz.

Liderlik rollerindeki çalışanlar için liderlik, iletişim ve strateji ile ilgili soruları dahil edebilirken; bir ekibe liderlik etmekten sorumlu olmayan bireysel katkıda bulunan çalışanlar için zaman yönetimi, işbirliği ve teknik becerilere odaklanabilirsiniz .

Geribildirim İsteyin.

Sorularınızın şekli ne olursa olsun, hepsi kasıtlı olmalı ve değerlendiricilerden yapıcı geri bildirim ve eyleme dönüştürülebilir geri bildirimler istemeyi amaçlamalıdır. Aşırı genel veya tamamen olumlu geri bildirimin çalışanlara pek bir faydası olmayacağını unutmayın. Bunun yerine, performanslarını nasıl geliştirebileceklerine dair ayrıntılı yorumları isteyin.

Kapsamlı Anketler Oluşturun.

Anketlerinizi eyleme geçirilebilir geri bildirim toplayacak kadar uzun, ancak değerlendiricilerinizin anketi tamamlamadan bırakmayacakları kadar kısa tutun.

Ölçülebilir verilerin toplanmasında kapalı uçlu sorular en iyi sonucu verir. Aşağıdaki sorulardan herhangi birine katılma veya katılmama düzeylerini belirtmelerini sağlayın:

1. Bu çalışan iş yükünü etkili bir şekilde önceliklendiriyor ve son teslim tarihlerini karşılıyor.
2. Bu kişi benimle ve diğer meslektaşlarımla açık ve etkili bir şekilde iletişim kuruyor.
3. Bu kişi güçlü liderlik becerileri sergiliyor.
4. Bu çalışan güçlü kişilerarası becerilere sahiptir ve herkesin takımda hoş karşılandığını hissetmesine yardımcı olur.
5. Bu ekip üyesi şirket değerlerimizi güçlü bir şekilde temsil etmektedir .
6. Bu kişi geri bildirim sağlama konusunda her zaman zamanında ve etkilidir.
7. Bu çalışan her şeyden önce ekip çalışmasına öncelik veriyor.
8. Bu kişi yaratıcı çözümler bulur ve problem çözerken inisiyatif alır.
9. Bu çalışan hem olumsuz hem de olumlu geri bildirim almaya her zaman açıktır.
10. Bu kişi, kendisininkinden farklı olsa bile, farklı bakış açılarına değer verir.

360 derece performans değerlendirmeleri aynı zamanda çalışanların temel yetkinlikleri ne kadar iyi yerine getirdiklerini değerlendirmeyi amaçlayan bazı soruları da içermelidir.

Temel yeterlilikler; karar verme, liderlik yetenekleri veya problem çözme becerileri gibi çalışanların rollerinde başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu beceri ve niteliklerdir.
Temel yetkinliklerdeki performansı ölçmek için kullanılabilecek örnek sorular aşağıda verilmiştir:

11. Bu çalışan son teslim tarihlerine ne sıklıkla uyuyor?
12. Bu kişi ekip hedefleri ve projelerindeki ilerlemeyi ne kadar etkili bir şekilde aktarabiliyor?
13. Bu çalışan birden fazla projeyi ne kadar iyi yönetiyor?
14. Bu çalışan ekip liderliğini ne kadar iyi yönetiyor?
15. Bu çalışan insiyatif alması gerektiğinde ne kadar iyi yönetiyor?

Pusula360 ile 360 Derece Değerlendirmelerinizi Oluşturun

360 derece değerlendirmelerinin en büyük faydalarından biri yöneticilerin ve insan kaynakları ekiplerinin çalışanlarıyla daha dengeli, kapsamlı ve yapıcı geri bildirimler paylaşmasına olanak sağlamasıdır. Bu incelemeler; daha geniş performans yönetimi döngünüzün bir parçası olarak kullanıldığında, performansın daha bütünsel bir resmini sunabilir ve şirketinizin gelecekteki liderlerini belirlemesine ve geliştirmesine yardımcı olabilir.

Çalışan performansına daha bütünsel bir yaklaşım benimsemeye başlayın ve bireylere, çalışmalarının tüm şirketiniz tarafından nasıl değer verildiğini daha iyi anlamalarını sağlayın. Burada sunulan soruları 360 derecelik inceleme sürecinize dahil ederek, çalışanlara, yöneticilere ve bir bütün olarak kuruluşunuza değerli bilgiler ve görüşler sunacağı kesin olan etkili ve başarılı bir inceleme yürütmeye hazırlanacaksınız.

360 derece performans değerlendirmeleri, çalışan memnuniyeti değerlendirmeleri ve yöneticilerinizin yönetsel becelerini ölçtüğünüz liderlik değerlendirmelerinin yanı sıra şirketinizin ihtiyaç duyduğu birçok değerlendirme anketinde yetkinlik kütüphanemizi ve hazır formlarımızı kullanabilirsiniz. Pusula360 ile değerlendirme sonunda otomatik oluşan ayrıntılı raporlara sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Performans İncelemelerinde Sorulacak En Önemli Sorular

Detaylı bilgi için Demo Talep Et butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Demo Talep Et
 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET