Uzaktan Çalışan Katılımı Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Uzaktan Çalışan Katılımı Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

İnsanları fiziksel olarak bir arada olmadıklarında işe odaklı tutmak zor gelebilir. Uzaktan çalışmanın yükselişi, geleneksel dinamiklere meydan okudu ve çalışanların beklentilerini değiştirdi.

İşverenler ise uzaktan çalışmanın avantajlarının farkına varıyor. Ancak etkili bir şekilde liderlik etmek için, sanal ekipleri yönetmenin birkaç kritik zorluğunun, sorunlar artmadan ve iş performansı olumsuz etkilenmeden önce ele alınması gerekiyor.

Burada, uzaktan çalışan katılımının neden artık her zamankinden daha önemli olduğunu keşfedeceğiz ve uzaktan çalışma şeklinin en iyi şekilde uygulanması için önemli maddeleri paylaşacağız.

Uzaktan Çalışan Katılımı Neden Önemlidir?

Çalışanlar, uzaktan çalışmanın tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte en azından bazı zamanlarda uzaktan çalışma seçeneğini istediğini ortaya çıkardı.

Uzaktan çalışan bağlılığı stratejisine yatırım yapmanın getirileri şunlardır:

• Üretkenliği Artırır: Bağlı, değerli ve desteklendiğini hisseden çalışanlar daha motive olur ve işlerine sahip çıkar.

• Çalışan Devrini Azaltır: Bağlantısı kesilmiş bir çalışanın iş değiştirme olasılığı daha yüksektir. Uzaktan çalışanların katılımı, çalışanların elde tutulmasını artırır ve şirketin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlar. 

• İşbirliğini Geliştirir: Şirketler, açık iletişimi ve geri bildirim kültürünü teşvik ederek uzaktaki çalışanlar arasındaki işbirliğini artırır.

• Çalışan Sağlığını ve Refahını Artırır: Uzaktan çalışma izole bir his verir. Çalışanların yalnızlık hissetmesi ise uzaktan çalışmanın en zorlayıcı etkisidir. Yöneticiler mesleki gelişim için destek ve fırsatlar sağlayarak daha tatmin edici bir iş deneyimi yaratırlar.

Uzaktan Çalışan Katılımını Oluşturmak İçin En İyi 6 Yöntem

Uzaktan çalışan katılımına odaklanmak , ister ofiste ister evden çalışıyor olsun, tüm çalışanlara fayda sağlar. Şirketler, en uzaktaki çalışanların bile kendilerini bağlı ve desteklenmiş hissettikleri bir ortam yaratarak performansı ve çalışan memnuniyetini artırır.

Aşağıda uzaktan çalışanların katılımına yönelik en iyi altı uygulama yer almaktadır.

1. Toplantı Sırasında Kameraları Varsayılan Olarak “Açık” Ayarlayın

Toplantılar sırasındaki kameralar ilişkilerin kurulmasına yardımcı olur ve insani bağlantıyı teşvik eder. Kameralar açıkken insanların birden fazla görevi yerine getirme olasılığı daha düşüktür ve görünürlük aktif katılımı teşvik eder.

Aynı zamanda katılımcılar baş sallama, el hareketleri ve vücut dili gibi sözsüz ipuçlarını da algılayabilirler. Çalışanlar bu sinyalleri duyulduklarının bir işareti olarak alırlar. Ayrıca anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol edebilir ve gerektiğinde netleştirebilirler.

2. Yeni İşe Alınanlara Mentor Atayın

Uzaktaki çalışanların işe alınması benzersiz zorluklar yaratır. Şirketin değerlerini, misyonunu ve kültürünü sanal ortamda aktarmak zor olabilir ve ekip üyelerini tanıtmak planlama gerektirir.

Mentorluk, yeni işe alınan kişilerin sanal işe alım sürecinde ilerlemesine yardımcı olur. Mentorlar, duygusal destek ve tavsiye sağlayarak yeni işe alınanların çalışma ortamlarına uyum sağlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca uzaktan çalışanların akranlarıyla ilişkiler kurmasına da yardımcı olabilirler.

3. Geribildirim İsteyin ve Dinleyin

Bir geri bildirim kültürü oluşturmak, dağınık ekipler için kritik öneme sahiptir. Şirketler iletişimi ve şeffaflığı teşvik ederek çalışanların kendilerini değerli hissedeceği kapsayıcı bir ortamı teşvik eder.

Geribildirim resmi veya gayri resmi olabilir. Örneğin, üç aylık anketler planlayabilir veya yıllık performans incelemesi sırasında geri bildirim isteyebilirsiniz. Bire bir görüşmeler ve haftalık ekip senkronizasyonları da geri bildirim için harika fırsatlardır.

En iyi geri bildirim uygulamalarından bazıları şunlardır:

  •  Bir rutin oluşturun. Geri bildirime yönelik düzenli anketler veya birebir görüşmeler planlayın.
  • Açık uçlu ve spesifik sorular sorun. Bu, çalışanların daha ayrıntılı bir yanıt vermesini sağlar.
  • Geri bildirimin gerçek değişim ve gelişime dönüşmesini sağlayın. Daha fazla şeffaflık için geri bildirimleri kaydedin, eylem öğeleri oluşturun ve ilerlemeyi ekibinizle paylaşın.
  • Herkesin geri bildirim paylaşma konusunda rahat olmayacağını unutmayın. Öneri almak için görüntülü aramalar, mesajlaşma uygulamaları, e-posta ve anketler dahil olmak üzere birden fazla iletişim kanalı kullanın.
  • Tüm ekip üyelerini konuşmaya dahil edin. Bir çalışan daha küçük bir ekip toplantısı sırasında bir öneride bulunursa, bunu haftalık ekip senkronizasyon gündeminize ekleyin. Bu, tüm ekip üyelerinin katkıda bulunmasına olanak sağlayacaktır.

4. Uzaktan Çalışanlar için Açık Yönergeler Sağlayın

Uzaktan çalışanlar için yönergeler sağlamak, onların başarısını ve kuruluşun hedefleriyle uyumunu sağlar. Şirketler çalışma saatleri, kullanılabilirlik, ekipman, gizlilik ve güvenlik ile iletişim görgü kuralları konusunda beklentiler oluşturmalıdır.

5. Eğitim ve Gelişim Sağlayın

Dağıtılmış bir çalışma ortamında katılımı ve büyümeyi teşvik etmek için öğrenme fırsatları önemlidir. Bu girişimler yalnızca uzaktaki çalışanların yeni beceriler ve bilgiler edinmelerine yardımcı olmakla kalmaz bunun yanı sıra bir şirketin çalışan gelişimine olan bağlılığını da gösterir.

Başarılı bir eğitim ve gelişim programı öğrenme kültürüyle başlar. Şirketler, çalışanların öğrenmeye devam etmesini kolaylaştıracak teknoloji ve araçlara yatırım yapmalıdır. Buna, e-öğrenme platformları, web seminerleri, atölye çalışmaları ve çeşitli eğitim seçeneklerinin sunulması da dahildir.

6. Uzaktan Çalışan Başarılarını Onaylayın

Çalışanların tanınması, uzaktaki çalışanların kendilerini değerli ve takdir edilmiş hissetmelerini sağlar. Tutarlı bir şekilde takdir edilmesi, uzaktaki çalışanların şirket değerleri ve hedefleri ile daha uyumlu hissetmelerine yardımcı olabilir.

Kuruluşlar çalışanların tanınmasını sürekli bir uygulama haline getirmelidir. Yöneticiler birebir görüşmelerde ve performans değerlendirmelerinde olumlu geri bildirimde bulunmalıdır. Çalışma yıldönümleri aynı zamanda başarıları kutlamak ve takdiri ifade etmek için de mükemmel bir fırsattır.

Aynı zamanda kamuoyunun onayı da önemlidir. Ekip toplantıları ve iletişim kanalları sırasında çalışanların başarılarının paylaşılması, meslektaşlar arası etkileşimi teşvik ederek morali yükseltir.

Pusula360 ile kolayca Çalışan Memnuniyet veya Çalışan Bağlılığı Anketleri oluşturabilir ve raporlayabilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınızın 90,180,270 ve 360 derece Yetkinlik Değerlendirme ve Hedef Değerlendirme süreçlerini planlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uzaktan Çalışmada Verimliliği Artırmanın 5 Yolu

Detaylı bilgi için Demo Talep Et butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Demo Talep Et

 

 

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET