Sizden Daha Tecrübeli Çalışanları Nasıl Yönetirsiniz?

Sizden Daha Tecrübeli Çalışanları Nasıl Yönetirsiniz?

Yeni bir şirkete liderlik rolüyle katılmak veya ilk kez yöneticiliğe terfi etmek heyecan ve kaygıyı beraberinde getirir. İnsan yönetiminin zorluklarına hazırlıklı olup olmadığınızı ve doğrudan size bağlı olan kişilerle nasıl güçlü ilişkiler geliştirebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bunun da ötesinde, ister uzmanlık derinliği ister işteki çalışma yılı olsun, sizden daha fazla deneyime sahip kişileri yönetiyor olabilirsiniz.

Bu senaryolarda, liderlik yeteneğinizde korku veya güvensizlik hissetmeniz kolaydır. Ancak bunun yerine, güven ve tevazu göstererek zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Deneyimli personel için mükemmel bir yönetici olmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyelerle başlayın.

Yaş ve Deneyim Boşluklarını Gidermek

Kurumsal merdiveni tırmanmak artık bir şirkette ilerlemenin tek yolu olmadığından, çalışanlar kariyerlerini bireysel katkıda bulunanlar olarak inşa ediyor ve seçtikleri alanda ileri düzeyde uzmanlık geliştiriyorlar. Bazıları 70'li yaşlarına kadar çalışmaya devam etmeyi tercih ediyor. Bu zaman çerçevesinde büyümesi öngörülen tek yöneticiyi zorlayan genç yöneticiler, muhtemelen kendilerini birden fazla kuşaktan oluşan ekiplere liderlik ederken bulacaklar.

Sizin ve çalışanlarınızın farklı kariyer yollarına sahip olduğunuzu ve dolayısıyla farklı uzmanlık düzeylerine sahip olduğunuzu kabul edin.

Sizden liderlik yapmanızın istenmesinin bir nedeni olduğunu kabul edin. Ekibinizin verimli bir şekilde çalışmasına olanak sağlayacak karar verme becerilerine sahip olabilirsiniz veya büyük resimdeki fikirleri yönetilebilir parçalara ayırma konusunda iyi olabilirsiniz.

Son derece yetenekli ve deneyimli çalışanların bile bir yöneticinin desteğine ve yönlendirmesine ihtiyacı vardır; bu, şu anda yöneticiyseniz veya gelecekte yönetici olacaksanız, sizden daha fazla deneyime sahip kişilerle çalışmaya hazırlıklı olmanız gerektiği anlamına gelir. Yaklaşımınızı inceleyerek başlayın.

Yönetici Olarak Yapmanız Gereken Kişisel Çalışmalar

1. Egonuzu kontrol edin

Daha deneyimli çalışanlarınızla ilişkiniz söz konusu olduğunda, ekipteki en işlevsel uzmanlığa sahip olmayacağınızı kabul ederken, liderlik becerileriniz gibi güçlü yönlerinize sahip çıkarak egonuzu kontrol altında tutabileceksiniz.

Büyük işler başaran bir takımda küçük rekabete yer yoktur. Egonuzu kapıda kontrol ederek güvensizliklerinizi öğrenme fırsatlarına dönüştürün.

2. Öğrenme fırsatlarını benimseyin

Mentorluk çoğunlukla yöneticiden çalışana tek yönlü olarak akar. Ama bu şekilde olmak zorunda değil.Eğer açık fikirli olursak, çok fazla deneyime sahip çalışanlar sizin için mentor olarak görev yapabilirler.

Etkili bir yönetici olmanın bir parçası da doğru insanları işe almaktır. Eğer bunu iyi yapıyorsanız, büyük ihtimalle bazı alanlarda sizden daha bilgili kişileri yönetmeye başlayacaksınız.

Sizden daha güçlü becerilere sahip insanları yönetmek bir zevktir ve uğruna çabalanması gereken bir şey olmalıdır. Kendinizi, sizin güçlü olmadığınız alanlarda başarılı olan insanlarla çevrelemek istiyorsunuz, böylece onlardan bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Düşünceli sorular sorarak ve çalışanın konu uzmanlığı söz konusu olduğunda liderliği ele almasına izin vererek bilginizi derinleştirmek için bu fırsattan yararlanın.

3. Kendinize güvenerek liderlik edin

Bir yönetim rolündesiniz çünkü kurumsal stratejiyi ilgili, eyleme geçirilebilir hedeflere dönüştürmek ve ekibinizin başarılı olmasına yardımcı olacak kişileri ve proje yönetimi girişimlerini geliştirmek için gereken beceri setine sahipsiniz. Göreviniz, günlük operasyonlara saplanıp kalmadan ekip üyelerini kariyer büyümeleri ve geliştirmeleri konusunda desteklerken engelleri ortadan kaldırmak ve kaynak sağlamaktır.

Daha deneyimli kişilerden oluşan bir ekibe liderlik ederken, onların uzmanlıklarına güvenin ve saygı gösterin, ancak güvenle liderlik etmeyi unutmayın.

Uzmanlıklarına gerçekten güveniyorsanız bir adım geri atın ve kendi kararlarını vermelerine izin verin. Özellikle zor zamanlarda değerli bilgiler sağladıkları için her zaman deneyimli birini dinleyin. Ancak sizi bu yönetim pozisyonuna getiren şeyi unutmayın veya değiştirmeyin.

Deneyimli Ekip Üyelerinin Parlamasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Yöneticiler, ekipleri başarılı olduğunda başarılı olurlar. Daha deneyimli çalışanlarınızın parlamasına aşağıdaki yollarla yardımcı olabilirsiniz.

1. Deneyimlerini ve uzmanlıklarını kamuya açıklayın.

Çalışanların sizden daha fazlasını bildiği durumlarda saygı gösterin ve uzmanlıklarını diğer ekip üyelerine de aktarın. Çalışanların diğer kişiler önünde takdir edilmesi önemlidir ve iyi yöneticilerin bunu yapmaları beklenir.

Uzmanlıklarını ayrıntılı olarak tanıyın, böylece diğerleri onlarla çalışırken kendilerini güvende hissedebilir, onlara sorular sorabilir ve teknik bir ikilemde onlardan tavsiye isteyebilirler.

2. Zorlu işler ve büyüme fırsatları sağlayın.

Deneyimli çalışanlar zorlu ve tatmin edici işlerin hakkını kazandılar. Özellikle sizden daha yaşlı olan çalışanların enerjilerinin veya heveslerinin eksik olduğunu veya yeni fırsatlara karşı ilgisiz olduklarını varsaymayın.

Sizden daha fazla deneyime sahip olan ve artık sizin için çalışan insanlar, daha büyük zorluklara, daha fazla ücrete ve daha fazla tanınmaya ihtiyaç duyuyor. Onların hak ettiği şey, onlardan daha fazlasını isteyen ve ödül için daha fazla fırsat sunan titiz bir roldür.

Ekibinizin herhangi bir üyesi bir zorluğa göğüs gerdiğinde, onun sıkı çalışmasını takdir ettiğinizden ve başarılarını övdüğünüzden emin olun . Daha yaşlı çalışanlar ve daha deneyimli ekip üyeleri, tıpkı herkes gibi kendilerinin de iyi bir iş çıkardıklarını duymak ister.

3. Onları mikro düzeyde yönetmeyin.

Mikro yönetim, deneyimli ekip üyelerinizi hayal kırıklığına uğratmanın hızlı bir yoludur. Uzmanlıklarına gerçekten güveniyorsanız bir adım geri atın ve kendi kararlarını vermelerine izin verin. Deneyimli çalışanlar muhtemelen zamanla görevleri tamamlamanın ve sorunları çözmenin daha etkili yollarını öğreneceklerdir ve ekibinizin hantal bir iş akışını takip etmesini zorunlu kılarak ekibinize zarar vermiş olursunuz.

Bir projeyi tamamlamanıza yardımcı olacak bir şablona sahip olmak iyidir, ancak plandan saptıkları için potansiyel iyileştirmeleri göz ardı etmek yalnızca ekibinizin hedefine ulaşmasını geciktirecektir. Etkili yöneticiler ekibe fayda sağlayabilecek önerileri memnuniyetle karşılar; daha deneyimli ekip üyelerinizin de yardımcı olabilecek fikirleri olması muhtemeldir.

4. Geri bildirimlerini isteyin.

Çalışanları ekibin çalışmasını etkileyen konuşmalara dahil edin. Büyük ihtimalle deneyimli çalışanlar mevcut konuyu daha önce de yaşamışlardır. Sizi şaşırtan sorunlara yaratıcı çözümler bulmak için onların uzmanlıklarından da yararlanabilirsiniz.

Düşüncelerinizi dile getirmeye hazır olduğunuzda bile sessiz kalmayı ve bunun yerine başka bir soru sormayı seçebilirsiniz. Tecrübeli takım arkadaşlarınızın özellikle gözlemledikleri endişeleri ve olumsuzlukları dile getirirken ilk önce söz sahibi olmalarını isteyebilirsiniz.

İster yeni bir yönetici ister deneyimli bir takım lideri olun, kariyerinizin bir noktasında muhtemelen sizden daha fazla deneyime sahip insanları yönetiyor olacaksınız (eğer henüz yapmadıysanız). Bir lider olarak güçlü yönlerinizi benimseyerek ve öğrenme fırsatlarına açık kalarak, ekip üyelerinizin ve şirketinizin başarılı olmasına yardımcı olurken kendi rolünüzde gelişeceksiniz.

Pusula360 ile kolayca Liderlik Anketi oluşturabilir ve raporlayabilirsiniz. Ayrıca 90,180,270 ve 360 derece Yetkinlik Değerlendirme ve Hedef Değerlendirme süreçlerini planlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Her Yöneticinin İhtiyaç Duyduğu 7 İnsan Yönetimi Becerisi

Detaylı bilgi için Demo Talep Et butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Demo Talep Et

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET