İyi Bir Yöneticide Olması Gereken 5 Nitelik

İyi Bir Yöneticide Olması Gereken 5 Nitelik

Bir yönetici olarak ekibinizi desteklemek ve başarılı olmalarına yardımcı olmak için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz. Bu, çalışanlarınıza etkili bir şekilde liderlik etmek ve onların en iyi çalışmalarına ilham vermek için gerekli becerileri, nitelikleri ve özellikleri geliştirmek anlamına gelir.

Ancak insanları yönetmek kolay değildir ve sırf size yönetici unvanı verildiği için bu her zaman sezgisel olarak gerçekleşmez. Aşağıda, iyi bir yöneticinin en temel beş niteliğine ve bu nitelikleri nasıl geliştirip olabileceğiniz en etkili lider haline nasıl geleceğinize bir göz atacağız.

1. İyi Yöneticiler Nasıl İletişim Kuracaklarını Bilirler

Başarılı bir yönetici olmanın bir parçası da ekibinizle, özellikle de onlardan ne beklendiği ve işlerinden neler bekleyebilecekleri konusunda etkili bir şekilde iletişim kurabilmektir.

Bir yönetici olarak, ekibinizin ne yapması gerektiğini ve bunu nasıl yapmaları gerektiğini (mikro yönetim olmadan) açıkça belirlemek sizin görevinizdir. Örneğin, yeni bir ürün lansmanını yönetiyorsanız; iyi bir iletişim, her ekip üyesine ilgili son teslim tarihleri, işin nasıl teslim edileceği ve bir sorunla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiği gibi lansmanla ilgili sorumlulukları konusunda rehberlik etmeyi içerebilir.
Ancak ilettiğiniz şey denklemin yalnızca bir parçasıdır. Aynı derecede önemli olan nasıl iletişim kurduğunuzdur. İyi liderler ekip üyelerini küçümsemeden saygılı bir şekilde iletişim kurarlar. Aynı zamanda açık, nazik ve ekiplerini rahatlatacak şekilde iletişim kurarlar; bu da bağırmaktan veya aşırı sert veya ters konuşmaktan kaçınmak anlamına gelir.

İletişim Becerilerinizi Geliştirmeye Yönelik İpuçları

Daha iyi bir yönetici olmak istiyorsanız daha etkili iletişim üzerinde çalışmak şarttır. İşte ekibinizle iletişimi geliştirmenize ve bu süreçte yönetim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu.

• Mesaj göndermeden önce anlamını bilin. Ne söylemeye çalıştığınızdan emin değilseniz, çalışanlarınız da ne demek istediğinizi net bir şekilde anlayamayacaktır. Bu e-postayı göndermeden veya ekibinizin yeni projesinin ana hatlarını çizmeden önce ne söylemek istediğinizi, bunu nasıl söylemek istediğinizi ve ekibinizin paylaştığınız bilgilerle ne yapması gerektiğini bildiğinizden emin olun.

• Geri bildirim isteyin. Tamam, ne söylemek istediğinizi biliyorsunuz ama bu çalışanlarınıza açıkça yansıyor mu? Ekip üyelerinizden iletişiminiz hakkında geri bildirimde bulunmalarını ve onlarla iletişiminizi daha net hale getirmenin herhangi bir yolu olup olmadığını (örneğin, uzun e-postaları madde işaretleri halinde özetlemek) isteyin.

• Kızgınken iletişim kurmaktan kaçının. İnsanlar kızgın olduklarında, başka türlü yapmayacakları şeyleri söyleme veya yapma eğilimindedirler. Genel olarak ekibinizle iletişim kurmada iyi olsanız bile, konuşmalar kızıştığında bu iletişim becerileri boşa gidebilir. Sinir bozucu bir durumla karşı karşıyaysanız, durumu ekibinizle konuşmak için sakinleşene kadar bekleyin.

2. İyi Yöneticiler Nasıl Dinleyeceğini Bilir

İyi yöneticiler, ekibi kolektif ve bireysel olarak dinlemenin önemini bilir. Bu, ekibinizin neyin işe yarayıp neyin yaramadığı ve yönetici olarak sizin daha iyi, daha destekleyici bir çalışma ortamını nasıl yaratabileceğiniz hakkında özgürce konuşabileceği, geri bildirim dostu bir kültür yaratmak anlamına gelir.

Çalışanlarınızı daha iyi dinlemenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler arasında, rolleri hakkında ne hissettiklerini ölçmek için bireysel ekip üyeleriyle düzenli bire bir görüşme planlamak veya yöneticinizden yapıcı geri bildirim almak için isimsiz bir anket göndermek yer alabilir. Ekibiyle onlar için işleri nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda konuşun.

Ekibinizden aldığınız geri bildirimlere göre harekete geçmeniz her zaman mümkün olmayabilir. Ancak talep ettikleri tüm değişiklikleri yapamasanız bile, sadece önerilerini istemek ve söyleyeceklerini dinlemek için zaman ayırmak güveni artırabilir ve çalışanlarınızın bir sorun olduğunda açıkça konuşmalarını sağlayabilir.

Dinleme Becerilerinizi Güçlendirecek İpuçları

Başarılı bir yönetici olmak istiyorsanız ekibinizi dinlemeli ve onların dinlendiğinden emin olmalısınız. İşte dinleme becerilerinizi geliştirmek için birkaç ipucu.

• Aktif olarak dinleyin. Çalışanlarınızın dinlendiklerini hissederek ayrılmalarını sağlamanın iyi bir yolu, söylediklerini işlemenizi, düşünmenizi ve hatırlamanızı içeren aktif dinlemedir. Örneğin çalışanınızın konuşması bittikten sonra söylediklerini kendi kelimelerinizle tekrarlayabilirsiniz. Şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: "Yani, söylediklerinizi duyuyorum..." Bu, çalışanınıza dinlediğinizi ve mesajı aldığınızı gösterecek aynı zamanda herhangi bir kafa karışıklığını ortadan kaldırmanıza ve doğru bilgiyle yola çıktığınızdan emin olmanıza olanak sağlayacaktır.

• Pratik. Eğer dinlemek size doğal gelmiyorsa, pratik yapmanız gerekecek. Hem profesyonel hem de kişisel yaşamınızda bu beceriler üzerinde çalışma fırsatlarını arayın ve ardından mümkün olduğunca bu fırsatları yakalayın.

3. İyi Yöneticiler Güvenle Liderlik Ederler

Bir yönetici olarak kim olduğunuza, becerilerinize, uzmanlığınıza ve ekibinize etkili bir şekilde liderlik etme yeteneğinize güvenmelisiniz.
Bir lider olarak güven şarttır. Kim olduğunuzu ve neyi temsil ettiğinizi bilmek, çalışanların güvenebileceği güçlü ve yetenekli liderliğin temelidir.

Güvenle liderlik etmek karar verme süreçlerinizde tutarlı olmanızı sağlar. Ekibiniz kararlarınıza güvenebilir ve tutarlı olacaklarını bilirse, bu onların bir düzene girmelerine ve ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına olanak tanır.

Kendine güvenen yöneticiler aynı zamanda ekipleri tarafından tehdit altında hissetmezler, bu da onların yenilikçiliğin ve ekip çalışmasının gelişeceği bir ortam yaratmalarına olanak tanır. Kendine güvenen lider, başkaları tarafından kendisine meydan okunduğunu hissetmez; takım arkadaşlarının katkılarını memnuniyetle karşılar ve bir güvenlik ortamı yaratır. Bu güvenlik, çalışanların güçlü bir özerklik duygusu geliştirmesine olanak tanırken, aynı zamanda takıma bir dostluk kültürü içinde katkıda bulunuyor.

Bir lider olarak geliştirdiğiniz güven aynı zamanda bir dalga etkisi yaratabilir ve çalışanlarınıza daha fazla güven aşılayabilir. Çalışanlar liderin istikrarlı olduğunu bildiklerinde konfor alanlarından çıkıp kendilerine güven oluşturabilirler.

Güveninizi Arttıracak İpuçları

Kendine güvenmek etkili bir lider olmanın bir parçasıdır ve zaman içinde geliştirebileceğin bir liderlik becerisidir. Kendinize olan güveninizi artırmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

• Neyi iyi yaptığınıza dair geri bildirim isteyin. Bir yönetici olarak nerede başarılı olduğunuzu bilmek güven oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ancak bunları kendi başınıza göremiyorsanız dışarıdan gelen bilgiler yardımcı olabilir; bu nedenle akıl hocalarınızdan, iş arkadaşlarınızdan ve çalışanlarınızdan bir yönetici olarak neyi iyi yaptığınız konusunda geri bildirim isteyin. İyi bir iş yaptığınızı duymak, size adım atmanız ve daha iyi bir lider olmanız için ihtiyaç duyduğunuz güveni sağlayabilir.

• Yönetim becerilerinizi geliştirmek için çalışın. Güven ve yeterlilik birbiriyle yakından bağlantılıdır; İşinizi yapacak donanıma sahip olduğunuzu hissettiğinizde, bunu yaparken kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Dolayısıyla, bir yönetici olarak güveninizi artırmak istiyorsanız yeni beceriler geliştirmeye zaman ayırın.

• Kendinize olan güveninizi artıracak şeyler yaparak zaman geçirin. Kendinizi en çok nerede güvende hissettiğinizi düşünün; basketbol sahası olabilir, arkadaşlarınızla vakit geçirirken veya koşarken olabilir. Sizin için ne olursa olsun, bunu yapmaya daha fazla zaman ayırın. Kişisel yaşamınızda kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak şeyler yapmak, yönetici olarak da dahil olmak üzere genel olarak daha güvenli hissetmenize yardımcı olabilir.

4. İyi Yöneticiler Ekiplerine Önem Verir ve Sahip Çıkarlar

İyi bir yöneticinin tüm özelliklerine (güçlü iletişim becerileri, aktif dinleme teknikleri ve kendine güven) sahip olabilirsiniz, ancak ekip üyelerinizi umursamıyorsanız diğer liderlik özelliklerinin hiçbir önemi yoktur.

Ekibinizin en değerli kaynağınız olduğunu bilmek ve onlara bu şekilde davranmak, etkili yönetimin olmazsa olmazıdır. Yetenekli ve saygı duyulan çalışanlar etkili bir şekilde çalışır ve bu da onları üretken kılar. Ayrıca çalışma ortamında mutlu ve saygı duyulan çalışanlar, aynı duyguyu her gün etkileşimde bulundukları müşterilere ve bireylere de aktarıyor.

Ne yazık ki, çalışanlarınız yaptıkları iş için tanınmadıklarını hissettiklerinde işe, takıma ve organizasyona daha az bağlılık hissedebilirler ve bu da çalışan bağlılığına zarar verebilir ve çalışanların işten ayrılmasını artırabilir.
Ayrıca iyi yöneticiler, ekiplerinin adil bir şekilde ücretlendirilmesini, kurumsal liderlik tarafından saygıyla karşılanmalarını ve hak ettikleri terfi ve fırsatları almalarını sağlar.

Ekibinize Daha İyi Bakmak İçin İpuçları

Daha iyi bir yönetici olmak istiyorsanız ekibinize önem vermeli ve onlara bakıldığını hissetmelerini sağlamalısınız. İşte çalışanlarınıza önemsediğinizi göstermenin bazı yolları.

• Çalışanlarınızı tanımaya zaman ayırın. Birini gerçekten tanımıyorsanız onunla ilgilenmek zordur. Bu nedenle çalışanlarınızı tanımak için zaman harcamanız gerekir: kimlerdir, nelere tutkuyla bağlıdırlar, nasıl çalışmaktan hoşlanırlar ve hangi kariyer geliştirme hedeflerine sahiptirler. Takımınızı ne kadar iyi tanırsanız, onların refahını o kadar önemsersiniz ve gerektiğinde onlar için mücadele etmeye o kadar istekli olursunuz.

• Çalışanlarınızın başarılarını takdir edin. Çalışanlarınıza değer verdiğinizi göstermek istiyorsanız onlara bu takdiri verin! İyi yapılmış bir iş için çalışanları hem özel hem de kamuya övün . Ekibinize sıkı çalışmalarından dolayı düzenli olarak teşekkür edin. Galibiyetlerini kutlayın. Yöneticileri olarak, çalışanlarınızın tanındığını ve takdir edildiğini hissetmelerini sağlamak sizin görevinizdir ve bu, onların ekip ve bir bütün olarak organizasyon için yaptıklarını kabul etmekle başlar.

• Hak ettikleri takdiri aldıklarından emin olun. Çalışanlarınızın sıkı çalışmasını ve katkılarını takdir etmek önemlidir ancak bunun da ötesinde, terfiler veya maaş artışları gibi hak ettikleri üst düzey takdiri aldıklarından da emin olmanız gerekir. Bir çalışanın zam veya terfiyi hak ettiğini düşünüyorsanız, bunu aldığından emin olmak için organizasyonel liderliğe dilekçe vermek veya İK ile koordinasyon sağlamak gibi ne gerekiyorsa yapın.

5. İyi Yöneticiler Özgündür

İyi yöneticilerin ortak temel nitelikleri olmasına rağmen, etkili yönetim için herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Çalışanlarınız için en iyi yönetici olmak istiyorsanız, kendi tarzınızda liderlik yapmalısınız. Başka bir deyişle, iyi bir yönetici olmak istiyorsanız özgün olmanız gerekir.

Özgün olduğunuzda insanlar sizi gerçekte kim olduğunuzu görürler. Herkesin kişiliğinizi ve yönetim tarzınızı beğeneceğinin garantisi olmasa da işte özgün olduğunuzda, kim olduğunuza ve masaya ne getirdiğinize saygı duyan çalışanları çekme olasılığınız daha yüksektir.
Özgün liderler, kendi liderlik tarzlarına uygun çalışanları çeker ve elde tutar.

İçe dönük biriyseniz ve içe dönüklüğünüzü liderlik tarzınıza göre uyguluyorsanız (örneğin, ekip çapındaki daha büyük toplantılar yerine bireysel çalışanlarla düşünceli bire bir etkileşimlere öncelik vermek), bu tür altında başarılı olan insanları çekecektir. Sonuçta sizin, çalışanlarınız ve ekibiniz için daha iyi olan yönetim tarzı. Ayrıca özgünlüğe değer veren bir şirket kültürü oluşturmak kuruluşunuz için daha iyi iş sonuçlarına doğru atılmış bir adımdır.

İşyerinde Daha Özgün Olmanın İpuçları

Özgünlük, daha gerçek bağlantılar ve daha güçlü ekipler kurmanıza ve bu süreçte daha iyi bir yönetici olmanıza yardımcı olabilir. Ekibinizi yönetirken en özgün benliğiniz olmak istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var.

• Ekibinize kim olduğunuzu gösterin. Çalışanlarınızla olan etkileşimlerinizde kişiliğinizin ortaya çıkmasına izin verin: Kitaplar konusunda tutkuluysanız, en sevdiğiniz okumalardan bazılarını personelinizle tartışın. Kişiliğinizi, ilgi alanlarınızı ve sizin için önemli olan şeyleri ekibinizle paylaşın; bu onların işyerinde de özgün olmalarına zemin hazırlayacaktır.

• Bir hata yaptığınızda bunu kabul edin. Özgünlük, hata yaptığınızda dürüst olmayı içerir. Eğer berbat olursanız, bunu saklamaya çalışmayın. Bunun yerine, hatanızı sahiplenerek, bunu ekibinizle konuşarak ve gelecekte nasıl gelişmeyi planladığınızı onlara bildirerek iyi bir örnek oluşturun. Bu tür bir dürüstlük güveni doğurur ve bu güven daha etkili bir ekip ortaya çıkaracaktır.

Mükemmel bir yönetici olmak ister iletişim becerilerinizi geliştirmek ister daha iyi bir dinleyici olmak ister çalışanlarınızın arkasında durmak olsun, ekibinize liderlik etmek için ihtiyaç duyduğunuz özellikleri ve sosyal becerileri geliştirmekle ilgilidir. Artık daha iyi bir yönetici olmak için hangi nitelikleri geliştirmeniz gerektiğini ve bunları nasıl geliştireceğinizi bildiğinize göre, başlama zamanı.

Bir birey olarak kendinizi nasıl geliştirebileceğinize ilişkin daha ayrıntılı bilgi için ekibinizden geri bildirim isteyin.

Pusula360 ile yöneticilerinizin yönetsel becelerini ölçtüğünüz liderlik anketi gibi birçok anket yapabilir, çalışanlarınızın 90,180,270 ve 360 derece Yetkinlik Değerlendirme ve Hedef Değerlendirme süreçlerini planlayabilir ve değerlendirme sonunda otomatik oluşan ayrıntılı raporlara sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yönetici Etkinliğini Artırmak ve Olumlu Çalışma Ortamı İçin 6 İpucu

Detaylı bilgi için Demo Talep Et butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Demo Talep Et

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET