İş Yerinde Z Kuşağı: Anlamak ve Yönetmek

İş Yerinde Z Kuşağı: Anlamak ve Yönetmek

Bundan on yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Baby Boomer kuşağıysanız belki de emekliliğinizi nasıl geçireceğinizi hayal ediyorsunuzdur. Öte yandan, Y kuşağı iseniz, 10 yıllık planınızın daha üst düzey rollere geçmeyi ve kariyerinizin son on veya yirmi yılını planlamayı içermesi muhtemeldir.

Peki ya Z kuşağı?

Araştırmalar, 1997 ile 2012 yılları arasında doğan demografik grubun muhtemelen kariyerlerinin zirvesinde olacağını ve işyerindeki en etkili grup olma yolunda olacağını gösteriyor. Yalnızca 2030 yılına gelindiğinde Z kuşağının çalışan sayısı milyonlarca kişi sayısına ulaşacak.
Peki bu, işletmeler ve işin geleceği açısından ne anlama geliyor? Şirketler, yatırımlarından ve işe alımlarından maksimum getiri elde etmek için işgücüne giren Z kuşağı yeteneklerini nasıl çekebilir, elde tutabilir ve onlarla etkileşime geçebilir?

İşyerinde Z Kuşağı

Z kuşağı eşi benzeri olmayan bir demografiye sahip. Yakın geçmiş tarihimizi ve internetten önceki dünyayı hatırlayamayacak kadar genç olan Z kuşağı, hiper bağlantıya odaklanan dijital öncelikli bir ortamda büyüdü. Çoğunlukla yetki sahibi veya kendini beğenmiş olarak etiketlenen birçok kişi, Z kuşağının çalışma etiğini sorguluyor. Z kuşağının daha olumlu özellikleri şunları içerir:

• Teknolojiye bağımlı ve dijital
• Deneyimlere değer verin ve yeni şeyler deneyin
• Yüz yüze iletişim yerine dijital iletişime öncelik verme eğilimi
• Markalarda ve işletmelerde özgünlüğe odaklanın
• Kimlik söz konusu olduğunda açık fikirli
• Sosyal adalet konularında daha bilinçli
• İklim değişikliğinin çevresel etkilerini anlar

Z kuşağı çalışanları özellikle benzersizdir çünkü önemli küresel değişiklikler ve zorluklar onların çalışma dünyasına bakış açılarını şekillendirmiştir. Örneğin; konut, sağlık ve gıda gibi isteğe bağlı olmayan harcamalardaki artışlar.

Ayrıca Z kuşağı, işletmeler için kritik bir dönemde toplu halde işyerlerine giriyor. Şirketler, Dünya’da savaş nedeniyle devam eden küresel bozulmayla mücadele ederek, hibrit ve uzaktan çalışma ortamlarını deneyerek, artan enflasyon ve ekonomik stresle  mücadele ederek, hala COVID-19 salgınının etkisinden etkilenmeye devam ediyor.

Ama her şey karamsarlık ve kasvet değil. Akıllı işletmeler, işyerindeki vardiyalara hazırlanarak ve Z kuşağı iş gücüne nasıl yaklaşacaklarını, onları nasıl işe alacaklarını ve elde tutacaklarını yeniden düşünerek, Z kuşağını işyerine çekme ve işe dahil etme konusundaki dalgalı sularda yol alıyor.

İşyerinde Z Kuşağını Nasıl Cezbedebilir ve İşe Alabilirsiniz?

Z kuşağını işyerinde gerçekten motive eden şey nedir? İşletmelerin gelecek nesilleri harekete geçirmek için şirketteki oyun odalarının ötesine bakması gerekiyor.

Güçlü Avantajlar Sunun

Z kuşağı oldukça kaygılı ve stresli bir demografiye sahip. Bu, işletmelerin Z kuşağıyla bulundukları yerde tanışma, olumlu bir çalışma kültürü oluşturma ve zihinsel sağlığı ve sağlıklı yaşamı desteklemeye odaklanan önemli faydalar sunma fırsatına işaret ediyor.

Avantajların mutlaka parasal temelli olması gerekmez; dört günlük bir çalışma haftasını benimsemek bile kendi refahlarına odaklanmalarına olanak tanıyan daha iyi bir iş-yaşam dengesine öncelik veren genç nesillerin ilgisini çekebilir.

Z kuşağı aynı zamanda Y kuşağına göre daha fazla öğrenci bursu borcu taşıyor ve bilgili işletmeler bunu Z kuşağını çekmek için fayda paketlerinin bir parçası olarak borç hafifletme fırsatı olarak kullanıyor.

Çeşitlilik ve Katılıma Odaklanın

Çeşitlilik Z Kuşağı için önemlidir ve ırk ve cinsiyetle sınırlı değildir; Sonuç olarak şirketlerin, işlerini potansiyel Z kuşağı çalışanlarına başarılı bir şekilde pazarlamalarına yardımcı olmak için tüm insan yelpazesini temsil etmeleri gerekiyor.

Esnekliğe Öncelik Verin

COVID-19 salgını, uzaktan çalışmanın 'yeni normal' haline gelmesini hızlandırdı ve bu trend devam edecek gibi görünüyor.

İşletmeler için evden çalışma, uzaktan çalışma veya hibrit modeller gibi esnek bir çalışma ortamı sunmak ve çalışanların ne zaman çalışacaklarını seçmesine izin vermek esnek çalışma modelleri arayan Z kuşağı yeteneklerini çekmeye yardımcı olacak.

Z Kuşağını Korumak ve Geliştirmek için Üç Taktik

Dürüst olalım. Z kuşağı, iş rollerine uzun vadeli bağlılık konusunda pek iyi bir üne sahip değil. Bu, çalışanları elde tutma taktiklerinin uzun vadede Z kuşağının katılımını sağlamak için çok önemli olduğunu gösteriyor.

Kafesli Kariyer Yolları Oluşturun

Kariyer kafesi, çalışanların dikey, yatay veya çapraz olarak hareket edebildiği kariyer ilerleme yolunu ifade eder. Bu, çalışanların daha geleneksel merdiveni tırmanmadan kariyerlerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine olanak tanır.

Bu kariyer yapısı, hiyerarşisiz organizasyon yapılarını tercih eden ve kariyerlerini ilerletmek için öğrenme becerilerine öncelik veren Z kuşağına hitap ediyor. Ek olarak, beceri geliştirme, öğrenme ve gelişim liderleri için önemli bir önceliktir ve bu, iş dünyasının ve Z kuşağının kariyer yolu yönetimi konusunda uyumlu olduğunun sinyalini verir.

Eğitim ve Liderlik Gelişimine Odaklanın

İşletmelerin mesleki gelişime öncelik veren ve bireye değil tüm ekibe odaklanan bir kültürü teşvik etmesi gerekiyor. Z kuşağı proaktif olarak becerilerini geliştirmek için öğrenme fırsatlarını arayacak ve gelişime öncelik veren işletmeler kendilerini Z kuşağı demografisine hitap edecek şekilde konumlandıracak.

İşletmeler, düzenli performans incelemeleri düzenleyerek ve birbirini destekleyen ve birbirlerinden öğrenen yüksek performanslı ekipler oluşturarak bu demografiye daha kolay hitap edebilir. Ek olarak, Z kuşağına net KPI’lar ve onların öğrenme ve gelişime olan susuzluğunu destekleyen hedef yönetimi sağlamaya odaklanmak bu ilgiyi güçlendirecektir.

İşletmenizin Müşterilerine Nasıl Anlam ve Değer Sunduğunu Gösterin

Z kuşağı özgünlüğe değer veriyor ve işletmelerin hem iç hem de dış müşterilere net değer sunduklarını göstermeleri gerekiyor. Örneğin liderler, Z kuşağı çalışanlarına bir işletmenin en önemli varlığı olan çalışanları üzerindeki etkisini göstermek için bağlılık anketlerini düzenli olarak dağıtmalı ve paylaşmalıdır. Z kuşağı çalışanlarının şirket içinde anlamlı bir role sahip olduklarını hissetmeleri ve başarıya katkıda bulunmaları gerektiğinden bu durum tam tersi şekilde de geçerlidir.

Z Kuşağıyla Etkileşim

Z kuşağını işe almadan önce kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

• Ne tür kişisel ve mesleki gelişim sunuyorsunuz?
• İnsanların işyerinde en iyi hallerine gelmelerine nasıl yardımcı oluyorsunuz?
• Normal çalışma saatleri dışında onlarla ve iş olarak sizin için ne yaptıklarını nasıl önemsiyorsunuz?
• Onların sağlık, fiziksel ve zihinsel faydalarını nasıl sağlıyorsunuz? Bu neye benziyor?
• İşyerinde psikolojik güvenliği nasıl sağlıyorsunuz?

Z kuşağı, işin geleceğidir ve gelecek neslin başarılı olması ve kariyerlerini büyütmesi için işletmeler ve çalışanlar arasında sarsıcı değişimlerin gerçekleşmesi gerekmektedir. Ne zaman, nerede ve nasıl çalışacaklarına ilişkin farklı seçenekler ve tercihler nedeniyle işletmelerin, bulundukları yerde çeşitli Z kuşağıyla tanışmaya odaklanması gerekiyor. Başarılı, mutlu çalışanlarla dolu yüksek performans kültürü yaratmak için onlara kendi şartlarına göre gelişmelerini sağlayacak araçları, faydaları ve fırsatları sağlayarak bunu yapabilirler.

Pusula360 ile kolayca Çalışan Memnuniyet veya Çalışan Bağlılığı Anketleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınızın 90,180,270 ve 360 derece Yetkinlik Değerlendirme ve Hedef Değerlendirme süreçlerini planlayabilir ve anında oluşan ayrıntılı raporlara sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çok Kuşaklı İşgücüne Nasıl Liderlik Edilir?

Detaylı bilgi için Demo Talep Et butonuna tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Demo Talep Et

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET