Öğrenmeyi Kolaylaştıran 10 İpucu

Öğrenmeyi Kolaylaştıran 10 İpucu

Mümkün olan en hızlı şekilde öğrenmenin yanı sıra öğrenilen bilgilerin yine hızlıca uygulanması, başarılı sonuçların elde edilmesi adına büyük bir öneme sahiptir. İnsan sürekli bir öğrenme sürecindedir, bu sürecin kolaylaştırılmasını sağlamak ise artık daha öncesinde olmadığı kadar kolay bir hale gelebiliyor. Bunun için yapmanız gereken şeyler ise oldukça basit.

1. Rahatlığınızı, Motivasyonunuzu Her Daim Koruyun

stres

Stresli bir şekilde öğrenmeye çalışmanız, öğrenmenizi sekteye uğratacaktır.

2. Kendi Tarzınızı Oluşturmaya Özen Gösterin

dinlenmek-calismak

Nasıl en kolay şekilde öğrenebiliyorsanız bunu gözlemlemelisiniz. Dinlerken öğrenmek sizin için daha kolaysa, sesli eğitimler tam da size göre.

3. Zihninizi Kullanın, Hislerinizle Öğrenmeye Çalışın

zihin ile düşünme

Duyu, zihin ve his üçlüsünü kullandığınız zaman öğrenme daha öncesinde olmadığı kadar eğlenceli ve etkili bir hal alıyor. Genel olarak beyin öğrenme sürecine girdiği zaman fiziksel hareketler ve kullandığı duyular ile aktif oluyor.

4. Öğrenme Gücünüzü Nasıl Keskinleştireceğinizi Keşfedin

Mind mapping, hızlı okuma ve hafıza teknikleri; öğrenme sürecinizi çok ciddi anlamda değiştirecektir.

5. Toplulukla Öğrenmeye Çalışın

Tek başınıza öğrenme yerine doğru kişilerin olduğu bir toplulukla öğrenmeniz size çok ciddi faydalar sağlayacaktır. Öğrenilecek içeriği birlikte araştırabilir ve ilerlemeye başladıkça birbirinizi destekleyebilirsiniz.

6. Sorgulamayı Asla Bırakmayın

Meraklı olmak öğrenmeyi tetikler. Oluşan fikirleri didiklemeniz, cevaplar için araştırmanızı sağlayacaktır. Alacağınız cevaplar ise öğrenmenizi daha kolay bir hale getirecek, böylece işinizi yarayacak gerçeklerin oluşmasını sağlayacaktır.

7. Ana Hedefi Göz Ardı Etmeyin

ana hedef

Öğrenme sonrasında kazanılacak şeyleri düşünmeniz, kaliteli bir öğrenme sürecini ortaya koymanızı sağlayacaktır. Yapılacak çalışmaların sonrasında uzun ve kısa vadede istenilen şeylerin yapılabilmesi adına nelerin öğrenilmesi gerekmekte? Bunları belirlemeniz sonrasında öncelikli olarak ilk adımı atın. İstediğiniz sonuca gelmeye başladıkça öğrenme hızınız ve isteğiniz de artmaya başlayacaktır. İşin pratiğini yapmaya başladıktan sonra ise artık çok daha kolay bir şekilde pratiğe dökebilirsiniz.

8. Neleri Bildiğinizi Göstermeyi İhmal Etmeyin

Herhangi bir konu ile alakalı bilgiyi tam olarak öğrendiğinizden emin olmanın en iyi yollarından bir tanesi bildiklerinizi farklı şekillerde ortaya koymanızdır. Konuşmak, yazmak ya da uygulamak sonrasında kendinizi test edebilirsiniz. Bu test esnasında neleri yapamadığınızı not almalı, sonrasında onları öğrenmelisiniz. Sonunda ise tekrardan kendinizi test etmelisiniz.

9. Gelişmelerinizi Takip Edin

Kendinizi nötr olarak izlemelisiniz. Böylece neyi kolay neyi zor bulduğunuzu da kolaylıkla öğrenmiş olursunuz. Kullandığınız öğrenme ipuçlarının hangilerinin işe yaradığını hangilerinin tam randımanlı kullanılmadığını öğrenmiş olacak ve böylece yaklaşımınızı da iyileştirme imkanına sahip olacaksınız.

10. Boş Vakitlerinizde Eğlenin

Dikkatli ve düzenli bir şekilde çalışmaya başladığınız zaman size kalacak olan vaktin ne kadar çok olduğunu görebileceksiniz. Bu zamanı ise hobileriniz, arkadaşlarını ya da yarım kalmış işlerinizi bitirmek için kullanabilirsiniz. Eğlenme ve öğrenme arasındaki dengeyi çok iyi bir şekilde sağladığınız süre boyunca hiçbir sorun meydana gelmeyecektir.

Düşünülenin aksine öğrenme işlemi asla sıkıcı ya da zor değildir. Burada önemli olan ve sizin dikkat etmeniz gereken şey bunları doğru şekilde adım adım ilerletmek. Ve şunu unutmamalısınız, verilen bu ipuçları kesinlikle yeterli olmayacaktır. İşe yaraması için gereken şey ipuçlarını kendi hayatınızda uygulamanızdır.

İlginizi çekebilir; En Çok Sevilen 20 Kişisel Gelişim Kitabı

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET