#BirlikteYenecegiz COVID-19 salgını sebebiyle toplantılarımızı online yapmaktayız. Online toplantı talep etmek için tıklayın.
Kendinizi Motive Etmenin 8 Yolu

Kendinizi Motive Etmenin 8 Yolu

Başarılı ve mutlu bir hayat için en önemli olan şeylerin başında motivasyon gelmekte. Özellikle de iş yaşamında başarılı sonuçların elde edilmesi adına yaşanılacak en kötü durumlardan bile mümkün olan en az sorunla atlatılması adına hepimizin kendini doğru şekilde motive etmesi gerekmekte. İşte kendinizi motive etmenin bazı yolları.

 

 

gune iyi baslamak

1. Güne İyi Başlayın

Her gün yeni başlangıçlara gebedir. Dolayısıyla bir gün öncesi çok kötü geçmiş olsa bile ertesi güne yeni şeyler olacakmış gibi başlamalısınız. Hayatınızın kısa olduğunu bilmeli ve her gün başaracağınız birçok farklı şeyin olacağını bilmelisiniz.

 

 

Motive edici eşya

2. Evinizde ve Ofisinizde Motivatörlere Yer Verin

Ofisinizde, evinizde, cüzdanınızda sizin hayallerinizi ve hedeflerinizi hatırlatacak notlar, semboller, hatırlatıcılar bulundurmalısınız. Böylece yaşayacağınız her türlü durumda kendinizi gerçekleştireceğiniz iş için motive edebileceksiniz.

 

 

Kendinize rol model bulun

3. Kendinize Bir Model Bulun

Bilgili, ondan bir şeyleri öğrenebileceğiniz bir rol modeli seçmelisiniz. Seçeceğiniz rol modeliniz saygı duyacağınız ve ileride onun gibi olmak isteyeceğiniz biri olmalı. Yakınlarınızda böylesi bir kişi yoksa lider, ünlü, bilim adamı gibi kişileri de rol modeli olarak alabilirsiniz.

 

 

motive edici alıntıları okumak

4. Motive Edici Alıntıları Okuyun

Birçok farklı kitap ya da film içerisinde size ilham verecek, motive edecek binlerce farklı alıntı bulunmakta. Özellikle de interneti kullanarak çok kısa sürede bu alıntıları bulabilirsiniz. En olumsuz anlarda bu alıntıları okuduğunuz zaman içinde bulunduğunuz durumu değiştirme gücünü kendinizde bulabileceksiniz. (İş hayatınıza değer katacak 6 TED konuşması)

 

 

kendinizi ödüllendirin

5. Kendinizi Ödüllendirin

Yapmanız gereken şeyleri istediğiniz gibi yerine getirdiğiniz zaman ya da bunun için bir adım attığınız zaman kendinizi küçük bir ödülle ödüllendirin. Ödülün içeriği ise tamamen size kalmış; küçük bir seyahat, sevdiklerinizle dışarıda yemek ya da veya sizin mutlu olmanızı sağlayacak farklı bir şey yapabilirsiniz.

 

 

badilik sistemi kurun

6. Badilik Sistemi Kurun

Eşiniz ya da arkadaşınızın kendini geliştirmeye yönelik arkadaşları bulunuyorsa onlarla birlikte zaman geçirebilir, birbirinizi motive edebilirsiniz. Böylece en zor durumlardan bile birlikte kurtulabilirsiniz.

 

 

müzik dinlemek

7. Müzik Dinleyin

Müzik dinlemek insanı heyecanlandırır, sakinleştirir, hüzünlendirir ve bilmeseniz de aslında motive edebilir. Yapacağınız aktiviteye uygun şarkıları dinlemeniz bunları gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

 

 

Sahip Olduğunuz Şeylerin Değerini Bilin

8. Sahip Olduğunuz Şeylerin Değerini Bilin

Çevrenize bakmalı ve sahip olduğunuz şeylerin kıymetini bilmelisiniz. Eviniz, işiniz, aileniz veya birçok farklı şey aslında sizin için mutluluk kaynağı olmalıdır. Kötü şeyler için üzülmek yerine sahip olduğunuz şeyler adına şükretmeniz gerekecek. Böylece yaşamın tadını çıkartacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

  • PAYLAŞ

ÜCRETSİZ DENEYİN!

Pusula360’a şimdi üye olun, 3 hediye kredinizle kullanmaya hemen başlayın.

HEMEN ÜCRETSİZ DENEYİN