Performans Değerlendirmesinde Yapılan Hatalar

Performans Değerlendirmesinde Yapılan Hatalar

Başarılı bir performans değerlendirme sürecinin geçirilmesi, çalışanın o dönem içerisindeki çalışmalarının boşa gitmemesi ve ileriye dönük kariyeri adına çok önemlidir. Birçok firmanın bu süreçleri Excel/basılı formlar üzerinden yönettiği, hata paylarının yüksek, süreçlerinin ise uzun olduğunu söyleyebiliriz.

Bu şekilde yönetilen bir performans değerlendirme sürecinde bazı hataların önüne geçilmesi yerine zaman kısıtlılığından dolayı performans değerlendirme sürecinin bir an önce hatalar ile birlikte tamamlanması kaçınılmaz hale gelebiliyor.

Pusula360 ile tüm değerlendirme süreçlerinizi %75 kısalttığımızı ve hata payınızı sıfıra düşürdüğümüzü aşağıdaki çözüm yollarımızla açıklamak isteriz.

1. Belli Derecelere / Puanlara Yönelme Eğilimi:

Değerlendirilenin tamamına yüksek, düşük veya ortalama puan vermek.

Pusula360 Çözümü:

Performans Değerlendirme Sistemi Şüpheli Rapor

Özel olarak hazırladığımız “Şüpheli Raporlar” ile yukarıdaki maddelerin gerçekleştiği çalışanlarda, değerlendirmelerini tekrardan yapmalarını isteyebilirsiniz. Şüpheli raporlar da çalışanın hangi nedenden dolayı tekrar değerlendirme yapılması isteği belirtilmemektedir.

2. Hale Etkisi

Değerlendiricinin değerlendirme yaptığı çalışanın sadece bir yetkinliğinin başarılı/başarısız olduğu etkisinde kalıp, diğer yetkinlikleri de bu değeri dikkate alarak cevaplaması.

Pusula360 Çözümü:

Her yetkinliğe ait birden fazla davranış göstergesi bulunmaktadır ve yetkinlik setleri önem derecesine göre farklı ağırlık yüzdelerine sahiptir. Değerlendirici formu yanıtlarken hangi yetkinlik seti için yanıt verdiğini bilmemekte, sadece o yetkinliğe ait davranış göstergelerini okuyarak anlayabilmektedir. Her yetkinlik kendi içinde değerlendirilmektedir.

3. Kontrast Hatası:

Personelin performansını değerlendirirken bir önceki personelin performansının etkisinde kalmak.

Pusula360 Çözümü:

Davranış göstergelerinin net olarak belirlenmesi ve değerlendiricinin yanlış anlama ihtimalinin olmaması gerekmektedir. Değerlendiricinin çözdüğü her form bir çalışana aittir ve değerlendirmesini tamamladıktan sonra diğer çalışanlara verdiği puanları göremez.

4. Teknik Hatalar:

Çalışanların performans değerlendirme süreci hakkında yeterince bilgilendirilmemesi, değerlendirme formunun oluşturulmasında gereken özenin gösterilmemesi, kullanılan davranış göstergelerinin değerlendirici tarafından anlaşılmaması gibi hatalardır.

Pusula360 Çözümü:

Değerlendirme sürecine başladığında değerlendiricilere gidecek olan mail içeriğinde performans değerlendirme kullanım kılavuzu gönderilir. İnsan kaynakları uzmanlarımız tarafından özenle hazırlanmış soru bankamızı ücretsiz kullanabilirsiniz. 

5. Pozisyondan Etkilenme / Yanlı Cevap Verme Eğilimi:

Değerlendiriciler, değerlendirdiği kişinin bulunduğu pozisyondan etkilenmesi ve yüksek puan vermesidir. Değerlendiricilerin üst yönetim tarafından verdiği puanlamalarının görüntüleneceği korkusu da bu eğilime itmektedir.

Pusula360 Çözümü:

Bizim için güven her şeydir. Verilen puanların kişisel olarak kimin-kime kaç puan verdiği hiçbir raporumuzda görünmemektedir. Birden fazla kaynak tek bir çalışanı değerlendirdiğinden raporlarımızda kaynakların toplam ortalama puanı görüntülenmektedir. Bu güveni çalışanlarımıza otomatik gidecek mail içeriğinde, değerlendirme formu açıklama bölümünde belirtiyor. Daha sağlıklı bir değerlendirme sürecinden geçiyoruz. 

Başarılı performans değerlendirme süreci geçirmeniz dileğiyle.

İlginizi çekebilir; Performans Değerlendirmenin Amaçları Nelerdir?

Performans Değerlendirme Aşamaları Nelerdir?

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET