Kurum içinde liderleri keşfedin! 360 derece liderlik değerlendirmesi nedir?

Kurum içinde liderleri keşfedin! 360 derece liderlik değerlendirmesi nedir?

Liderlik; belirli şartlar altında belirli bir amacı yerine getirmek üzere çalışmaya istekli bireylerden oluşan bir grubu motive edebilme ya da etkileme kabiliyetidir.

İnsan sermayesinin çok önemli olduğu günümüzde işletmeler takım içinde çalışan bağlılığının arttırılması, motivasyonunun üst seviyede tutulması, takımın veya projenin ayağa kaldırılması, yedekleme planlarının oluşturulması, terfi/atama sürecinin oluşturulması ve yapılanma sürecinde liderlere ihtiyaç duyarlar.

Pusula360 olarak kurum içinde lider adaylarının keşfedilmesi, eksiklerin tespit edilmesi ve gerekli aksiyonların alınması için 360 derece liderlik değerlendirme formu hazırladık. Liderlik değerlendirme formuna Pusula360’a ücretsiz üye olduktan sonra, hazır formlar bölümünden ulaşabilirsiniz. Hazır formumuzu veya kendi liderlik değerlendirme formunuzu Pusula360 üzerinde rahatlıkla oluşturabilir, tüm süreci yönetebilir, tek tıkla tüm raporlara sahip olabilirsiniz.

 

Bir liderde olması gereken yetkinlikler;

Karar Alma: Hakkında karar alınması gereken durum, olay ve sorunların bütününü gözden kaçırmadan doğru algılar, tanımlar, ilgili seçenekleri üretir ve olası sonuçları da göz önünde bulundurarak zamanında ve en doğru kararı alır.

 

Problem Çözme Becerileri: Problemlerin çözümlenmesinde sorumluluk üstlenir, etkin çözümler önerir ve uygular.

 

Değişime Açıklık: Değişikliklerin niçin çalışmayacağını değil “nasıl çalışacağını” araştırır, yöntem geliştirmek için pozitif çaba gösterir. Değişimlere hızlı tepki gösteren bir lider, takımını da bu değişikliğe çok rahatlıkla ikna ettirebilir.

 

Motivasyon: Liderliğin tanımının en önemli yapı taşından bir tanesidir. Bir liderin önce kendi motivasyonunu tüm şartlar altında olabildiğince en üstte tutması sonrasında takımını motive edebilmesi çok önemlidir.

 

Güvenirlik: Verdiği sözleri yerine getirerek, iş ahlakına ve dürüst çalışma ilkelerine uygun davranarak karşısındakilerle güvene dayalı ilişkiler geliştirir.

 

İletişim Becerileri: Hizmet sunabilmek üzere karşısındakinin beklenti ve ihtiyaçlarını kavrar ve kendisini ifade etmesine olanak tanır, karşısındakinde olumlu izlenim uyandırarak görevinin gerektirdiği bilgi alışverişinde bulunur.

 

Takım Çalışması: Kurum içerisinde etkili iletişim becerileri sergiler ve güvene dayalı ilişkiler geliştirir. Diğerlerinin katkısının ve düşüncelerinin önemli olduğunu hissettirerek pozitif ilişkiler kurar. İşbirliği ve dayanışma içinde çalışarak ekibin hedeflerine ulaşmasında aktif rol alır. Çalışma arkadaşlarıyla arasındaki etkileşimi olumludur, uyumlu ve geçimli bir tavır sergiler.

 

Genel Kültür: kendisini devamlı geliştiren ve gelişime her zaman açık olan, davranış tutum ve ilişkilerde şirketini temsil eder.

İlginizi çekebilir; Güçlü Bir Liderin Vazgeçilmez Özellikleri

 

Pusula360’ı ücretsiz denemek için tıklayın

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET